ČRS vyjádřil nesouhlas s rybářskými závody na Slapech

údolní nádrž
Ilustrační foto: redakce

Loňská závodní sezona byla na Slapech velmi nabitá. Letos se zdá, že tomu možná bude jinak. Objevila se informace, že ČRS k dalším podobným akcím již nemá souhlasné stanovisko.

Informace se týká zejména závodu King of the Lake, který se má na Slapech již tradičně konat na podzim. Jde o velký lodní závod v lovu ryb přívlačí z lodě, kterého se účastní i zahraniční rybáři. Pravděpodobně však nesouhlas platí také pro některé další závody.

Podobné závody se konají po celé ploše revíru a nedochází zde k vyhrazovaní míst ani zákazům lovu pro běžné rybáře. King of the Lake se má konat v termínu 21. – 24.9. 2023 a na stránkách závodu již probíhá představovaní soutěžních posádek. Obsazenost je zatím dle webu zhruba třetinová

Uživatelem revíru je v případě ÚN Slapy Územní svaz města Prahy, pro nějž představuje tato voda jednu z rybářsky nejoblíbenějších lokalit v rámci celého ÚS. Nesouhlasné stanovisko vyjádřil svaz již na podzim. Věc projednal a schválil výbor ÚSMP ČRS dne 13.12.2022.

V roce 2022 se na Slapech konaly dva velké přívlačové závody za sebou

Na Slapech se minulý rok konaly v krátkém termínu po sobě dvě podobné akce. První byl King of the Lake, který je pořádán soukromým subjektem. Vzápětí po něm minulý rok proběhlo také oficiální Mistrovství světa v přívlači z lodě.

Pořádání oficiálního MS se zhostil přímo ČRS. Původně se mělo konat v Polsku, které se však několik málo měsíců před konáním akce pořadatelství vzdalo a Český rybářský svaz celou akci vzal pod svou záštitu.

Další podobnou akcí na Slapech je například Lodní liga, která opět představuje přívlačový závod z lodí. Konají se zde také například sumcové závody.

V diskuzích se krátce po konání některých loňských akcí objevily stížnosti na velký provoz rychlých plavidel, což je věc problematická zejména pro nerybářskou veřejnost, která na Slapech využívá kotviště pro svá plavidla a hausboty. Zda je toto ovšem příčinou nesouhlasu ze strany svazu není zřejmé.

Drtivá většina rybářů, kteří se na tyto závody specializují, používá rychlé rybářské čluny. S jejich pomocí se pak značnou rychlostí přesunují po vhodných místech na revíru. Akční rádius mnohých posádek dosahuje desítek kilometrů.

Dalším neoficiálně komentovaným problémem při podzimním rybolovu na podobných revírech je vysoká mortalita některých pouštěných druhů ryb. Členové některých rybářských skupin spekulují o problému s úmrtností zejména candáta. 

Vysoká mortalita pouštěných candátů se přitom stala hlavní příčinou podzimního zákazu lovu z lodí na přehradě Nechranice. Nutné je však dodat, že tento druh závodů není zaměřen jednostranně na jeden rybí druh a pravidla většinou neumožňují závodníkům získat dobré umístění ani na základě úlovku velkého množství malých ryb.

Pořadatelé každé podobné akce v pravidlech obvykle nastaví nutnost úlovku určité kombinace druhů, z nichž poté pořadí určují hlavně ty největší kusy. Díky tomu se cílení na malé ryby stává pro závodníky kontraproduktivní činností.

Čtěte také:

1 Comment

  1. Jsem jedině pro, takový podnik je to jen namastit si kapsu. Žádný jiný přínos v tom není.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.