ČRS od roku 2024 spustí aplikaci pro nákup i vracení povolenek

ČRS spustí aplikaci pro rybáře
Foto: Aktivni-rybolov.cz

Moderní svět pronikl i do velmi konzervativních svazových vod. Minulý týden podepsali zástupci republikové rady ČRS kontrakt na Rybářský informační systém.

Závedení jednotného informačního systému ve složité struktuře ČRS nejspíš není snadná věc. Zdá se však ale, že došlo k razantnímu pokroku a na budoucí podobě systému panuje shoda a domluva napříč všemi územními svazy a organizacemi.

Rybářský informační systém spojí všechny subjekty ČRS od řadových členů až do nejvyšších svazových pater.

Na organizační úrovni se RIS začne zavádět již od roku 2023. Zpočátku systém využijí MO zejména pro organizační záležitosti svazu. Již na podzim příštího roku by ale mělo dojít k finálnímu nasazení systému do všech organizací ČRS, kterých je asi 500.

jak vyplnit sumář úlovků - příklad
Nastane definitivní konec byrokracie a škrtání v sumářích? Foto: ČRS

Konec front na svazu, vše zařídíte online

Pro řadového člena vznik systému odstartuje zásadní změny ve způsobu fungování ČRS. Odpadnou dlouholeté problémy se sháněním povolenek mimo určené termíny či komplikace při řešení jakékoliv svazové byrokracie.

Usnadní se například:

  • Nákup povolenky
  • Vrácení sumáře nebo povolenky
  • Členské záležitosti

To vše by měl nový systém umět zařídit přes internet nebo appku. Přesné specifikace rozhraní nikdo zatím nezveřejnil. V případě, že se celá věc povede, ulehčí to administrativu pro všechny členy i funkcionáře. Zatím nikde není řečeno, že povolenky v papírové podobě skončí. Oficiální vyjádření svazu ale tvrdí, že se celý proces kolem povolenek zjednoduší. Vzhledem k tomu, že některé územní svazy jsou již nyní schopné povolenku na objednávku poslat, nejspíše se časem dočkáme, že osobní návštěva na MO nebude nutná.

Zejména v menších MO je často složité vyřídit jakékoliv záležitosti mimo několik předem oznámených termínů.

Kdo nestíhal, musel často lovit funkcionáře doma nebo v zaměstnání aby vyřídil každoroční formality.

To vše by mělo zmizet jako mávnutím kouzelného proutku. Rybáři vše vyřeší přes internet a svazovým funkcionářům systém doufejme ulehčí od administrativní práce.

Kladivo na nečestné rybáře

Zatímco většině z nás může aplikace pomoci, šejdířům definitivně pšenka nepokvete. Pro fluktuanty, kteří kvůli zabaveným povolenkám mění narychlo členství v jiné organizaci to bude poslední hřebíček do rakve. Všechny údaje včetně kárných opatření se přestupem jinam nepodaří skrýt.

Aktuální informace o revírech přímo ve vaší kapse

Svaz také slibuje, že oficiální aplikace udělá pořádek v často zmatených pravidlech na revírech.

Nezřídka rybářům sebrala RS doklady jen proto, že na revíru platí hájení ale oni o tom nic nevědí.

Pár cedulí kolem vody, oznámení na Facebooku a webu se ale nemusí dostat ke každému. Nová aplikace by měla poskytovat vždy aktuální údaje.

Tady jsem osobně zvědavý, jak se aplikace podaří a zda bude obsahovat například i kvalitní mapové podklady. 

Vyznat se například v hájených úsecích, které jsou nedbale označeny tabulemi nebo je soupis popisuje podle místních neoficiálních názvů, to je na neznámém revíru téměř neřešitelný problém. Pokud by se povedla kvalitní mapa bez chyb, tak to bude velký krok dopředu.

RIS bude vyvíjet firma Asseco Central Europe, která je jedním z předních vývojářů informačních systémů.

Mezi její zákazníky patří kromě nejrůznějších výrobních firem i velké české banky jako ČSOB, GE Money Bank a mnohé další. Vypadá to tedy, že naše společné peníze jsou v dobrých rukách.

Rybářský svaz je ovšem velmi specifický subjekt a tak doufejme, že vývoj a odladění systému pro naše účely proběhne opravdu pečlivě.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.