Muškaření má punc jakési exkluzivity. Muškařině se říká královna rybolovu a je určitě pravda, že se jedná o nejestetičtější způsob lovu.
Je také relativně složitější než ostatní rybolovné techniky, které můžete u nás provozovat. Přesto je ale muškaření velmi zábavné, dosti efektivní (když to jde) a rozhodně neplatí, že se nedá naučit bez zvláštního talentu nebo bez vedení zkušeného muškaře.
Pustit se do lovu na mušku můžete naprosto bez zkušeností a jistě získáte spoustu zajímavých zážitků. Možná z vás nebude mistr světa ale stoprocentně si chytání na mušku užijete. Mnozí říkají, že muškaření je past. Spadnete do ní a už se z ní těžko dostává.
Největší výhodou disponují samozřejmě ti, kdo mají v okolí vhodné pstruhové toky. Na mušku můžete lovit ale také na mimopstruhových řekách a dokonce i na stojatých vodách, i když zrovna to poslední je určitě náročnější disciplínou než tekoucí řeka.
V tomto článku se zaměříme na základní vybavení pro běžnou muškařinu na tekoucí vodě. Toto vybavení využijete pro lov pstruhů ale i dalších ryb na tekoucí řece – jelců a bílé ryby.
Muškařský prut
Pro lov na řekách pomocí mokré nebo suché mušky či na streamer (pozor na rybářský řád – na MP jen v době lovu dravců) vám postačí prut v délce kolem 8 stop.
Muškařské pruty nemají většinou v popisku uvedenou vrhací zátěž ale označují se hodnotou AFTMA, která se odvozuje od hmotnosti určité délky muškařské šňůry.
V české muškařské komunitě, v níž je strašně moc vynikajících muškařů světové úrovně, se hodně chytají moderní metody lovu jako francouzská nymfa a další podobné metody. Na tu se používají trochu jiné pruty a dost jemné vybavení.
Do začátku bych se ale nebál zkusit spíš klasickou muškařinu pro níž vám vyhovuje jednoruční prut s AFTMA 4 – 5, což je dost univerzální od menších po větší řeky a můžete s tím dělat pokusy i na menších stojácích.
Jakou šňůru?
S výběrem prutu souvisí i výběr šňůry. I zde se používá číslo AFTMA, které by mělo korespondovat se stejnou hodnotou u prutu. Do začátku bude asi nejlepší plovoucí šňůra (floating), barvu si můžete vybrat dle libosti.
Setkáte se ještě se zkratkou WF – weight forward. To je šňůra s jedním koncem trochu silnějším. V praxi je těžších (tlustějších) několik prvních metrů šňůry. Takovou lajnu musíte na naviják dát správným koncem ven. WF šňůra vám trochu pomůže házet do větší dálky, jelikož má těžší konec. Na trhu jsou prodávané asi nejčastěji.
Dále najdete na trhu šňůry DT. Ty se naopak ke konci zeslabují a umožňují delikátnější prezentaci mušky neboť na vodu dopadají jemněji. Oba konce jsou stejné a je jedno, jak ji na naviják dáte. Výhoda je, že po opotřebovaní jednoho konce to převinete a můžete chytat z druhé strany jako s novou lajnou.
Šňůry na muškaření mají většinou sotva 30 metrů. Chce to ještě podložit něčím jiným. Na to se používá podklad, jenž tvoří speciální tlustá pletenka zvaná backing, kterou na naviják dáte jako první a k ní připojíte šňůru.
Docela dobře taky funguje třeba třicítka silon nebo silnější, ale není to tak cool. Backing má totiž také své barvy a hodně muškařů se vyžívá právě v kombinování barvy šňůry a backingu na navijáku. Muškaření je opravdu hodně estetický koníček!
Naviják
Také naviják má své číslo AFTMA, které by mělo odpovídat aby vám prut s navijákem pohodlně seděl v ruce a lajna se pohodlně vešla i s podkladem.
Dočtete se, že naviják musí mít kvalitní brzdu, což asi není na škodu. V muškaření ale více než jinde je naviják hlavně jen zásobník šňůry.
V podmínkách valné části našich pstruhovek tak do začátku stačí i ten úplně nejlevnější kolovrátek z plastu.
Ne, že by vás násaďák v proudu nedokázal prohnat. Dokud ale nevyrazíte někam na trofejní ryby, tak na navijáku můžete trochu pošetřit.
Návazce, vlasce
Muškařská lajna je silná. Slouží hlavně k dopravení mušek na potřebné místa.
Mušky na ni přímo přidělat nejdou a tak se neobejdeme bez návazců. Zde se používají ujímané návazce, které zjemňují přechod ze silné šňůry na velmi jemný koncový návazec.
Vlasec u šňůry je silný a postupně se po úsecích ztenčuje až máte na konci u mušky třeba jen dvanáctku nebo dokonce 0,10 mm.
Klasickým způsobem se to dělalo pomocí spojování různých vlasců. Pro začátečníky ale bude nejlepší si koupit hotový ujímaný návazec.
Ten nemá uzly a ztenčuje se postupně bez ostrých přechodů, což usnadňuje náhozy. Na jeho konec můžete pohodlně přivázat koncový návazec s muškou.
Pokud začínáte tak na počáteční pokusy doporučuji spíše kratší návazec 7 stop (210 cm) a jednu mušku. Pro spojování návazců a přívěsu s muškou jsou fajn mikrokroužky, které šetří čas i délku návazce jež se ztrácí při uzlování.
Začít s jednou muškou, i když povolené jsou často až tři, je vážně lepší. Jinak jako začátečník můžete více řešit chuchvalce než samotné chytání. I s jednou mouchou pro začátek motanicím neujdete.
Co se týče ujímaných návazců, tak začátečník by neměl být krkoun a koupit si jich hodně. Ničí se jednak při zamotání ale též při kontaktu s vegetací, což je druhý častý problém dokud to nemáte v ruce. Zásoba se zkrátka hodí.
Mušky do začátku
Největší dilema je jakou mušku zkusit. Pro začátek si můžete pořídit pár základních vzorů a to jak v suché verzi nebo v mokré. Chytání na mokro je celkem snadné a blbne pstruhy i tlouště a jinou rybu.
Stejně tak si můžete pořídit nymfy jelikož nymfovat se dá také se šňůrou. Většina muškařů samozřejmě váže ale do začátku můžete někoho o navázání poprosit nebo si objednat mušky z eshopu. Není to uplně levné ale počáteční investice do vázacího vercajku je skoro stejná pálka jako do samotného vybavení na lov.
4 mušky, které určitě chytnou rybu i začítečníkovi:
- Red tag
- Prokurátor
- Sirupčík (nymfa)
- Rockerka
Red tag:
Sirupčík:
Brodící kalhoty
Muškaření lze provozovat bez brodících kalhot! Nenechte se mýlit, že ne. Začít můžete klidně ze břehu. V létě navíc můžete zlehka zabrodit v kraťasech.
Problém lovu ze břehu ale tkví v tom, že se na tři čtvrtě míst nedostanete kvůli břehové vegetaci, stromům nebo jiným překážkám. Na spoustě míst je navíc potřeba vést a házet pod určitým úhlem, na nějž se z břehu nedostanete.
Dříve nebo později tak broďáky pořídíte. Průvodce výběrem najdete zde a zde.
S tím souvisí také pořízení vesty, protože po pás ve vodě není zrovna praktické lovit věci z batohu.
Na vestě také musíte mít praktický podběrák, zvaný též raketový. Ten se věší na záda. Článek o jednom velmi pěkném a drahém jsme psali zde. Spokojit se ale můžete i s něčím levnějším. Já léta chytal s podběrákem za dvě stovky.
Dnešním standardem je ale již pogumovaná nebo silikonová síť.
Čtěte také:
Buďte první kdo přidá komentář