Candát 87 cm: zabral na 15 cm dlouhou gumovou nástrahu

candát 87 cm
Ilustrační foto: redakce

Za pěkným úlovkem candáta se podíváme na na nezvyklé místo. Kam to bude?

Nebude to ani k nám do ČR, ani nikam do sousedních zemí, kde se někde ještě stále dá candát legálně lovit v tuto dobu.

Candát jak noha od kulečníku byl uloven ve sladké Francii. Úlovek reportuje firma Westin, která je výrobcem velmi zajímavých prémiových nástrah a vybavení pro přívlač. Co o úlovku píší?

Fotografie úlovku:

(*v případě, že máte blokované obrázky, můžete se podívat přímo na Facebooku)

Lovcem je člen francouzského týmu Westin Rémi Seigler, který tohoto candáta ulovil na vertikální přívlač.

Candát zabral na relativně velkou nástrahu

Zaujme jistě také velikost použité nástrahy. Ta samozřejmě pochází z dílny Westinu a šlo o nástrahu Hypo Teez ve velikosti 15 centimetrů a v oblíbené barvě Headlight.

Hypo Teez je jednou z řady realistických gumových nástrah tohoto výrobce. Jedná se napodobeninu drobné ryby česky zvané koruška maloústá (Hypomesus olidus), což je druh vyskytující se spíše na jiných kontinentech než Evropa.

Candátům to ale asi příliš nevadí. Nástraha se vyznačuje velmi výrazným chodem už při malé rychlosti vedení. Ocasní část je od předku oddělená drážkou, čímž se vytváří intenzivní ale plavný pohyb konce nástrahy.

To se může vyplatit právě při vertikálu, kde má nástraha často relativně malý dopředný pohyb a schopnost nástrahy pohybovat se lákavě nehledě na rychlost může být zajímavá. Nástrahy této značky patří k těm dražším. Při vertikální přívlači (lov na přívlač provozovaný přímo pod lodí, kajakem nebo belly boatem) ale toto rybáři příliš řešit nemusí, jelikož ztrátovost je malá a nástraze hrozí většinou jen poškození od rybích zubů při větším počtu záběrů. Nástrahu lze samozřejmě použít při běžné přívlači.

Jde o gumy z velmi měkkého ale odolného materiálu, které se vyznačují velkou realističností. Můžeme to pozorovat i na Hypo Teezu, který má realisticky vyvedené  ploutve, oči i povrch těla. Výrobce tvrdí, že jde o dobrou nástrahu na candáty a prý i okouny.

Firma Westin je také pravidelným účastníkem nadcházejícího For Fishingu 2023. V minulém roce jste si na jejich expozici mohli vyzkoušet chod nástrah přímo ve vodě, což zaujalo hlavně rybářskou mládež.

vláčecí nástrahy westin
Testování nástrah na veletrhu For Fishing

Candát pochází z řeky Saôna, která leží v dobré dojezdové vzdálenosti od ČR. Patří také k dobrým revírům na sumce

Saôna je významnou řekou Východní Francie. Její délka činí přes 480 km a tvoří pravostranný přítok Rhony. Na jejím toku leží například významné město Lyon. Rybáři se sem vydávají například i za lovem velkých kaprů. Nejvíce je ale řeka proslulá lovem velkých sumců.

Je o jednu z francouzských lokalit, kde se sumcům daří a zájezd či pobyty sem pořádají dokonce i rybářské agentury. Ve Francii je místy sumců opravdu hodně, což z těchto míst činí destinace hodné pozornosti rybářů z jiných zemí. V případě této řeky je navíc výhodou poloha ve východní části země, což usnadňuje a zkracuje cestu z ČR.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.