Podzimní aktivita rybářské stráže nepolevuje a dochází k odhalení dalších přestupků na úseku rybářství. Nejkřiklavějším případem je pytláctví ze strany cizích státních příslušníků.
Bohužel dochází ale také ke konfliktům na úrovni svazu mezi jednotlivými MO či dalšími subjekty, které drží jistá práva na revíry.
Pytlácká klasika na Kolínsku v podání cizinců: stražil šňůry s žížalami na háčku
Ve sváteční den minulý pátek neměla chvíli klidu RS na Kolínsku. Rybáři zalarmovali porybné protože spatřili podezřelou osobu kladoucí šňůru do vody.
V osobě byl zjištěn cizí státní příslušník (pozn. redakce – domovina pytláka opět nebyla zdroji upřesněna), který nejspíš velmi pečlivě četl knihy Oty Pavla a nastražil z literatury dobře známou klasickou šňůru na níž byly připevněny háčky s nástrahou živočišného původu.
Efektivní a staletími osvědčená metoda v tomto případě k úlovku pytlákovi nepomohla a naopak si odnese odměnu v podobě přestupkového řízení na úřadě, které nepochybně skončí udělením pokuty.
Zde je na místě ocenit pohotovost rybářů, bez jejichž hlášení by se podobní jedinci mohli nerušeně přiživovat na našich vodách.
K podobnému případu došlo během léta na Mělnicku, kde se také chytalo na pytlácké šňůry.
Nezapsaný kapr a pokračující negramotnost při zápisech v povolence
Ve Středních Čechách opět došlo k odhalení rybáře, kteří se nezabývají takovou maličkostí jako zápis vyjmenovaného druhu ryby po jejím přivlastněním. K případu došlo na jedné z vodních ploch fungujících v režimu rybníkářství. Z nich mohou Středočeši rybáře na místě vykázat a zabránit mu v dalším lovu na delší dobu. Dotyčný si nezachytá na těchto vodách následující rok.
Mimo hrubé přestupky RS opět narážela na špatně vyplněné povolenky, což je obrovský problém pro nemalou část lovících. V jednom případě dokonce rybář zapisoval ryby do sumáře na obrácené straně klasické povolenky. Vůbec mu nebylo divné, že tam má k dispozici jen několik málo řádků.
Ke zlepšení situace nepřispělo ani letošní zavedení nových vzorů povolenek, které zatím mají rybáři jen ve vybraných ÚS. Chyby se ovšem dělají i zde.
Samostatně hospodařící organizace ČRS si vzájemně vyhazují členy od vody
V Českém ráji nalezneme hned několik organizací ČRS, které hospodaří samostatně. Obyčejně zde platí jen hostovací povolenky od každé MO zvlášť. Někdy ale dochází k určitému sdílení některých vod mezi sousedními MO.
Dvě z nich nyní řeší konflikt, kdy rybářská stráž jedné MO vyhazuje od rybníka členy druhé organizace. To má být narušením jakési předchozí dohody o společném užívání revíru.
Nyní prý dojde k vyjasnění, kdo je na revíru vlastně pánem. V běžných organizacích ČRS se toto díkybohu řešit nemusí, jelikož na revírech platí společné územní a další povolenky.
Na Slovensku prodává obec vlastní povolenky na svazový revír, SRZ varuje: kdo na ně bude chytat, dopouští se pytláctví
Ještě vyostřenější spor prožívají naši bratři ze Slovenska. Zdejší rybářský svaz SRZ již po léta vede spor o revír č. 2-1550-1-1 OR Dolnostredské (známý též jako Dolnostredské rameno), který leží v obci Dolná Streda poblíž Trnavy.
Spor je dlouholetý a došlo během něho ke zrušení revíru. Proti tomu však SRZ podnikl právní kroky a má dojít k novému projednání u soudu. V souvislosti s tím došlo pozastavení účinnosti předchozího rozhodnutí o zrušení revíru a ten i nadále zůstává svazovou vodou.
Obec má ale v ruce rozhodnutí Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky. Tím se revír vyřazuje ze soupisu SRZ, ačkoliv k novému rozhodnutí soudu ještě nedošlo, což do situace vnáší naprostý zmatek.
Na obecním úřadě již spustili prodej vlastních povolenek za 50 EUR na rok či 12 EUR za den. Jelikož ale revír stále spadá pod SRZ, musí jeho rybářská stráž tyto lovící považovat za pytláky.
Rybáři lovící na platnou povolenku SRZ ale zase vadí obci, takže na klid při chytání mohou zapomenout jedni i druzí. Ledaže by si pořídili povolenky obě.
Buďte první kdo přidá komentář