Závodníci mají své triky a jejich příprava krmení připomíná alchymii. Postup, jak namíchat krmení na feeder ale nemusí být složitý.
Krmítková směs vůbec není od toho, aby vám vydržela na krmítku hodinu. Tím sice ušetříte ale směs má za úkol hlavně nalákat rybu, případně ji udržet chvíli na vašem místě. K tomu se musí správně a vcelku rychle rozpadat, aby se naplno využil její potenciál zaujmout proplouvající hejno.
Nechci příliš řešit, jestli používat krmení od firmy nebo vlastní výrobu. O tom, že funguje šrot za pár korun z obchodu pro zemědělce nemám pochyb, protože ho sám kupuji. Stejně tak si koupím hotovu směs v obchodu a případně je míchám dohromady. V mém případě je to spíše věc momentální nálady.
Na závodech se na to dívají asi jinak. Nejspíš by se asi ale nějak se mnou shodli na tom, že velkou roli hraje nejen složení ale i správná příprava krmení.
Jako volnočasový rybář se o ni zajímám z přirozené zvědavosti. nikdo mne netlačí abych vždy podal stoprocentní výkon. Za léta rybaření jsem si přesto však osvojil několik základních principů, které využívám při přípravě krmení u feederu a ostatně také při lovu na plavanou, kde na tom záleží možná více než při lovu s krmítkem.
Použijte sítko na krmnou směs
Promíchání směsi sítkem pomůže jejímu provzdušnění. Směs je pak více stejnorodá a rovnoměrně a rychle se rozpadá. To pomáhá hlavně stojaté vodě a domnívám se, že je to velmi důležité při lovu například na method feederové krmítko.
Na řece, kde voda teče rychle může být použití sítka považováno za ne tak důležité. Domnívám se ale, že to platí možná jen na hodně ale opravdu hodně rychlé vodě.
Všelijaké šroty určené spíše HZ (hospodářským zvířatům) se ale vyplatí prosít ještě v suchém stavu, jelikož mohou obsahovat různé frakce “slupek” a další větší úlomky, které v krmení mít nemusíme.
Postupné navlhčení je cesta, jak namíchat krmení na feeder na správnou konzistenci
Proces vlhčení směsi je pro někoho doslova svatý rituál. S osvědčenou směsí již většinou víte, kolik vody se do ní vejde, aby měla požadovanou konzistenci. Jinak je lepší začít pozvolna a vždy chvíli počkat než várka směsi vsákne všechno stejnoměrně. Poté můžete postupně dovlhčit.
S často používanou směsí již víte, kolik vody vypije. Stačí zalít cca 90 procent objemu nutné vody a po chvíli dovlhčit finálně.
U hodně lepivých směsí se osvědčuje kromě prosévání sítem taky postupné navlhčení alespoň ve třech etapách. Směs zaliji asi třetinou nutné vody, snažím se, aby se tekutina promíchala do směsi rovnoměrně a pak postupuji další třetinou a až pak jdu do finále.
V kombinaci s použitím síta se taková směs stává velmi nadýchanou a rychle rozpadavou, což dovede zázraky i s některými druhy levných šrotů, které jinak lepí jako ďas.
Namíchání směsi u vody trvá pár minut navíc, ale můžete si s fungováním směsi dát více záležet
Pro milovníky experimentů doporučuji zkusit si směs cvičně namíchat doma různými způsoby. Zkuste udělat jednu kuličku rychle a bez prosívání a druhou vlhčit postupně a prosívat. Pak je hoďte do kýble s vodou. Občas zjistíte, že krmení se najednou chová úplně jinak. Na stojaté vodě preferuji směs, která se z krmítka během pár minut doslova rozsype ven. Hodně lepivá směs naopak drží na krmítku jak přibitá a nepracuje, nebo se láme po velkých blocích, což není o moc lepší.
Nesmím zapomenout na domácí vlhčení směsi. Ano či ne? Ušetříme tím spoustu času. Stará poučka ale říká, že voda do krmení má pocházet z revíru. Dle mých zkušeností ale rybám nevadí ani voda z kohoutku, pokud je dobrá. Dovedu si představit, že příliš chlorovaná nebude to pravé, i když i to lze řešit odstátím vody po nějaký čas či jejím převařením.
Aromatizátory a boostery přidejte až když směs trochu nasákne
Suché částečky se při kontaktu s vodou začnou rozpínat a bobtnat. To je právě čas kdy můžete do směsi nalít booster nebo nějakou jinou látku, která do směsi přinese aroma. Příliš suchá směs aroma nevsákne a příliš mokrá také ne.
Většinou si v kýblu připravím cca dvě kila směsi a zaliju cca 200 ml vody. Vše důkladně promíchám, směs zdaleka ještě není vlhká ale už si připravím booster. Pokud má hustší konzistenci, tak jej lehce naředím trochou vody v nějaké vhodné nádobě. K tomu se hodí například kuchyňská odměrka. Poměr ředění odhadnu podle oka.
Není to tak podstatné protože na dvoukilové balení většinou padne celá malá lahvička. Pro představu je to zhruba 1:1 voda/booster.
Celé to vyklopím do kýble a dobře promíchám. Když jsem doma, tak používám elektrickou kuchyňskou kvedlačku. Síto pak skoro ani není nutné. Při ručním míchání u vody bych si ale dal ten čas a směs prohnal “skrz oka”.
Po promíchání směs odpočívá cca do 15 minut.
V tuto chvíli je směs již použitelná například na plavanou. Rozpadá se dobře, zároveň i lepí. Pro použití s krmítkem ale musí lepit přece jen trochu více. Doliju ještě trochu vody a dám ji čas se vsáknout.
Jak vidíte, trvá to celé nějaký čas, proto si rád krmení chystám již doma večer před odjezdem.
Jak poznat, že směs je ideálně připravená
- Začne tvořit drobné hrudky, které se ale snadno rozpadají.
- Hůře se míchá – suchá směs se přesýpá, příliš vlhká má řídkou konzistenci. Při správném navlhčení je směs hutnější
Vždy si ale hlídejte dostatečnou lepivost, některé směsi příliš nedrží v krmítku a pomůže jim trochu vody navíc.
Jakou směs použít na kapra? Nejednoduší jsou pelety
Velká část rybářů na stojaté vodě cílí na kapry. Poslední dva roky začínám docházet k názoru, že na kapra je ideální method feeder a zde je jednodušší nepoužít mix ale přímo pelety, které jsou pro feeder určené.
Práce s nimi je o něco jednodušší než při navlhčování směsi, dobře drží a tvoří hrubší frakci, která je ideální na kapra. Nepoužívám ale ty nejmenší peletky.
Na kapra mám raději hrubší kalibr. Možná vám bude vadit, že větší 4 – 6 mm pelety tolik nedrží při sobě, ale za chvíli se s tím naučíte pracovat a nebudete mít potíže.
Ochucovat pelety můžeme také boosterem a kápnout jej můžete i přímo na krmítko. K dochucení pelet jsme s úspěchem opět nedávno zkoušeli jednu z top ingrediencí dávné historie – obyčejné Maggi.
Buďte první kdo přidá komentář