Kauza Bečva pod novou vládou, začne se konečně něco dít?

labe

Od jedné z největších otrav v našich moderních dějinách uplynul více než rok. Ve Strakově akademii po mnoha měsících peripetií sedí nová vláda Petra Fialy. Před volbami dávali najevo, že se tímto problémem se hodlají znovu zabývat. Začne se tedy konečně něco dít, nebo kauza Bečva vyšumi? 

Stanislava Pernického nejspíš znáte osobně nebo z médií. Předseda ČRS MO Hustopeče nad Bečvou se stal výraznou tváří boje za důsledné vyšetření celé události. Jako srdcař a hlavně rybář, který nadevše miluje svoji řeku, rozhodně nechce problém nechat usnout.

Kauza Bečva se za minulého establishmentu vyšetřovala velmi znepokojujícím způsobem. Nová vláda dává jistou naději, že případ projde přezkoumáním.

Stanislav Pernický se ale přesto rozhodl poslat vládě ČR otevřený dopis. Jeho text zveřejnili v FB skupině Otrávená Bečva nám není lhostejná”. Jeho přepis předkládáme zde:

Vážení,
Ve čtvrtek 20. ledna to bude právě jeden rok a 4 měsíce od nějvětší ekologické havárie, která 20. září 2020 postihla řeku Bečvu. A právě zhruba na 4 měsíce se všichni v této kauze odmlčeli, jako by se pomalu, pomalinku dostávala pod koberec. Naprosto chápu, že to bylo období po volbách, které bylo poznamenáno jistými „průtahy“ se jmenováním vlády, přípravou programového prohlášení vlády, diskuzním maratonem při hlasování o důvěře, ale hlavně také Vašim přebíráním ministerstev či poslaneckých funkcí.

Také já jsem se trochu odmlčel, protože jsem koncem října absolvoval operaci kolena, kterou jsem dlouho odkládal a poté rehabilitaci a lázně. Ale jak jsem slíbil při převzetí enviromentální ceny Josefa Vavrouška právě za boj o Bečvu moje úsilí a pomoc při odhalení pachatele neutuchne, pokud mi budou síly stačit. A protože jsem již v naprostém pořádku, plný síly a nové energie, pouštím se znovu do práce a jsem moc rád, že se ke mně připojili také přátelé z vědeckých kruhů – pan profesor RNDr. Ivan Holoubek, CSc. a pan profesor RNDr. Jakub Hruška, CSc.

Dovoluji si Vás proto požádat, abyste:

– na pořad nejbližší schůze sněmovny zařadili znovu kauzu Bečva k projednání a znovu zřídili vyšetřovací komisi Poslanecké sněmovny, která by navázala na zjištění komise z minulého volebního období,

– pokračovali v zahájeném řízení pro porušení zákona vůči soudnímu znalci Jiřímu Klicperovi.

Za celých 16 měsíců se toho v tomto případě moc neudělalo a lidé kolem Bečvy by konečně rádi znali výsledky šetření…
Dokonce i bývalým ministrem Brabcem (tuším v dubnu 2021) zmiňovaná monitorovací stanice byla na břehu řeky Bečvy vybudována teprve v těchto dnech (oficiálně má být spuštěna 1. února) a to na místě, které je podle názoru většiny rybářů a lidí, kteří se kolem Bečvy pohybují, naprosto nevhodném. Nezachycuje totiž inkriminovanou výusť, kde vede dešťová kanalizace z obce Lhotka nad Bečvou, ale nikdo neví, co všechno je do ní napojeno – včetně odpadních vod a průsaků z vlakového překladiště u nádraží ve Lhotce. Je to výusť, která byla jako jediná v září 2020 vypálená – tedy bez mechů a řas – stejně jako kameny pod ní, po kterých voda teče do řeky.
Prosím, abyste tuto havárii nenechali „vyšumět“, ale udělali vše pro to, aby se podobné katastrofy neopakovaly a my jsme přírodu a vodu nechali svým dětem a vnukům čistou.

Děkuji
Ing. Stanislav Pernický
předseda MO ČRS Hustopeče nad Bečvou

Kauza Bečva a stav řeky po roce a čtvrt od katastrofy

Poměrně rozsáhlý rozhovor s Janem Hlouškem, hospodářem ČRS pro Severní Moravu a Slezsko, zveřejnil server Idnes.cz. (Paradoxně jde o médium vlastněné bývalým premiérem)

Co z rozhovoru ve stručnosti plyne?

  • Ve spolupráci s Akademií věd rybáři provedli několik kontrolních odlovů. Prokázala se přítomnost dospělých jedinců několika druhů ryb. S největší pravděpodobností se jim podařilo migrovat proti nebo po proudu z oblastí nezasažených nebo zasažených minimálně.
  • Na revíru zatím platí režim Chyť a Pusť (více v článku zde). Podle výsledků rozborů masa ČRS přijme opatření na následující rok.
  • Na Bečvě platí zákaz lovu na mrtvou i živou rybku. (lov dravců pouze na umělé nástrahy). Viz rybářský řád a soupis revírů!
  • 95 procent uhynulých ryb tvořily dlouhověké a těžko nahraditelné ryb jako parma nebo ostroretka

Nezbývá než doufat, že nová vláda splní své sliby a kauza Bečva se pořádně vyšetří. Rybáři mezitím vůbec nezahálí. Vysazování probíhá ostošest a pomáhá v tom i solidarita mezi rybáři i veřejností a firmami, kteří na Bečvu dohromady poslali jeden a tři čtvrtě milionu korun.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.