Popularita přívlače roste každým rokem. Dravců u nás není tolik, jako v jiných zemích a tak se na spoustě míst setkáváme s naprostou ignorací našich nástrah. Okoukané nástrahy i techniky vyžadují změnu v lovu, kterou může představovat právě technika Drop Shot.
Technika Drop Shot je přívlač nejčastěji na běžné gumové nástrahy, které však vážeme na méně obvyklou montáž se speciálním koncovým olovem. To zcela mění chování nástrahy ve vodě. Jaké jsou hlavní odlišnosti od běžného lovu na gumu?
- Drop Shot se více hodí do vázek a všemožně komplikovaných míst – nástraha se drží nad dnem a speciální válečkové olovo méně vázne i v komplikovaných podmínkách kamení nebo pařezovišť
- Technika Drop Shot slouží k cílenému prolovení konkrétních míst – nástrahu oživujeme pomalými pohyby a často i na místě, což nám umožňuje specifická montáž nástrahy nad olovem. Tato technika není vhodná na rychlé prochytávání velkých ploch
Jak navázat Drop Shot doma?
Pro vázání DS potřebujeme tři základní věci:
- Fluorocarbon
- Speciální olovo
- Háček – ideální použít speciální háček přímo na DS
*Konec návazce můžete opatřit obyčejnou smyčkou, případně použít obratlík. Olovo je naopak vhodné upevnit na karabinku – operativní změna zátěže bude otázkou pár vteřin
Sestavený návazec na dropshot lze běžně zakoupit v rybářských potřebách. Snadno si jej ale uděláte doma. V podstatě jde o to vzít kus fluorocarbonu v délce dejme tomu 75 centimetrů, na něj připevnit Drop Shot zátěž. Kalibr zátěže volte podle hloubky případně síly proudu. Na stojaté vodě stačí na jemné chytání zátěže pod 10 gramů, naopak v proudu na řece můžete použít i 20, 30 gramů, což již vyžaduje odpovídající vláčecí prut.
Nad zátěž patří háček, který lze navázat například uzlem palomar. Jak vysoko má být háček nad zátěží? To záleží na dvou okolnostech:
- V zarostlých nebo velmi komplikovaných místech (například hluboké bahno) dávejte háček alespoň 50 centimetrů nad zátěž
- V čistých podmínkách stačí 30 cm
- Plánujete-li lovit na větší vzdálenost, platí opět 50 cm+
- Drop Shot z Belly boatu či člunu vám umožní vzdálenost od zátěže zase zkrátit
Docela těžké dávat konkrétní čísla, vše záleží na podmínkách. Musíte si ovšem uvědomit, že při náhozu na větší dálku již půjde vlasec od zátěže k prutu pod ostrým úhlem. Nástraha tak nebude vlát půl metru nad dnem, nýbrž výrazně níže. Proto je třeba počítat s rezervou délky. Naopak z lodi nebo při lovu na hloubce blízko břehu povede vlasec více vertikálně, což nástrahu udrží přibližně ve výšce odpovídající délce vlasce mezi háčkem a olovem.
Z toho plyne také to, že pro lov na Drop Shot ze břehu se hodí delší pruty. Alespoň 240 centimetrů je vhodné minimum. Na běžný Drop Shot pro lov candátů většinou vystačí pruty 7 – 28 gramů nebo v podobném rozmezí, pouze na hluboké a rychlé vody je nutné přitvrdit kvůli těžším závažím. DS můžete samozřejmě také používat cíleně na okouny například na UL prutu.
Technika Drop Shot a způsob vedení nástrahy
Práce s nástrahou vypadá u DS jinak než klasický lov na gumové nástrahy. Návazec na Drop Shot s olovem je ve vodě napnutý pod úhlem vedoucím od olova k prutu. Stěžejní pohyb tvoří uvolnění a napnutí návazce, které vytváříme houpáním špičky prutu. Během toho se nástraha propadá a zvedá o několik cm nahorů/dolů, což láká dravce. Tyto pohyby můžeme vykonat mnohonásobně i když olovo trčí na místě. Drop Shot nám tak umožní velmi důkladně prochytat různé jamky, okolí překážek a další místa, kde máte podezření na výskyt dravce.
Postupným posunutím olova o kousek vedle zase prochytáte další místo a tak pokračujete až ke břehu nebo k lodi. Rychlost prolovení okolí není velká zato chytáme na jednom místě opravdu důkladně.
Nejvhodnější nástrahy jsou gumy
Technika Drop Shot vyhovuje nejlépe gumovým nástrahám. Nejlépe se při specifickém pohybu nástrahy rozehrají veškeré smáčkové gumy, twistery nebo v zahraničí oblíbení červi a pijavice. Zapomenout nesmím ani na nymfy a podobné potvory. Asi nejméně pohyblivá při Drop Shotu bývají kopyta, která k rozpohybování ocásku potřebují rychlost a zátěž přímo u nástrahy.
Nastražení na Drop Shot můžete provést úplně stejně jako u jigové hlavy nebo čeburaškového háčku. U menších nástrah můžete trochu zaexperimentovat a gumu napíchnout jen za kraj, jako se někdy chytá na mrtvé rybky. Guma chycená je za kraj vlaje obzvlášť svůdně.
Buďte první kdo přidá komentář