Jak navázat háček na fluorocarbon

jak navázat háček na fluorocarbon

Fluorocarbon je specifický typ vlasce, který nachází použití napříč rybolovnými technikami. Nejdříve pronikl do muškaření, bývá oblíbený v přívlači a samozřejmě se používá také k tvorbě návazců pro lov kaprů. V tomto článku si ukážeme, jak navázat háček na fluorocarbon pomocí uzlu palomar, což je jedna z vhodných variant uzlů nejen pro fluo.

Fluorocarbon je poměrně tuhý, vázání uzlů tak může být poněkud problematické. Zejména pokud používáte fluorocarbon o větším průměru. Na opravdu silné fluoše už patří spíše trubičky a krimpování, jelikož s uzlem už na extrémně tlustých vlascích žádnou parádu neuděláte. To se ale týká hlavně návazců na štiky, kde vhodné průměry začínají až kolem 0,7 – 0,8 mm.

Pro běžné použití však uzly postačí a fluorocarbon s nimi bez problémů drží. Uzel palomar není nic nového. Jde o neuvěřitelně jednoduchý ale pevný uzel, který se hodí pro použití s háčky s očkem. Můžete jej vázat nejen na fluorocarbon ale i na standardní vlasec nebo pletenou šňůru.

Jak navázat háček na fluorocarbon – postup

*Pro lepší viditelnost jsme si vzali trochu humpolácké vybavení: velký 2/0 háček na gumové nástrahy a 0,45 mm fluorocarbon z decathlonu. Tenký průměr a malý háček by na fotce nejspíš nebyl vůbec vidět.

  1. Přeložíme konec fluorocarbonu a vznikne nám smyčka
  2. Smyčku prostrčíme očkem (dobré je fluoš přeložit tak, aby délka smyčky byla alespoň 15 – 20 cm, lépe se s tím pracuje)
  3. Smyčkou uděláme na kmeni jednoduchý uzel
  4. Nyní nastává stěžejní moment. Smyčku převlékneme přes oblouk háčku.
  5. Nyní můžeme utáhnout
  6. Zastřihnout volný konec a je hotovo

*Nezapomeňte pořádně navlhčit uzel před zatažením. Fluorocarbon se kvůli tuhosti hůře zatahuje (oproti normálnímu monofilu) a vláha tomu utažení trochu pomůže.

Tento uzel není určen pro použití výhradně s háčky. V podstatě funguje kdekoliv, kde vážeme za očko. V praxi tak dobře poslouží například při vázání obratlíku, různých kroužků a další bižuterie do nejrůznějších kaprových montáží.

 Jak navázat háček na fluorocarbon Carp �R� Us Fluorocarbon Clearwater XT 400m - 16lb/0,39mm

*Rozlišujte mezi vlasci potaženými fluo a čistým fluorocarbonem jako je například tento výrobek česko-britské firmy Carp´ R´ Us

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.