Na naši facebokovou stránku dorazil celkem jednoduchý dotaz – jak získat rybářský lístek? Při psaní článků o přívlači a muškaření tak nějak vycházíme z toho, že naši čtenáři se už v rybařině alespoň trochu vyznají. Na nové zájemce jsme poněkud pozapomněli. Přitom je to celkem zásadní otázka, neboť stát se rybářem je u nás záležitost, kterou nevyřídíte za pět minut.
EDIT: V roce 2024 došlo k omezení nabídky lístků ze strany státní správy. Zůstává krátkodobý lístek pro nečleny na 30 dní. Z běžných RL na delší dobu už ale pořídíte pouze lístky na 10 let a na neurčito (doživotní). Rybářské lístky na 1 – 3 roky jsou bez náhrady zrušeny
Rybářský lístek versus povolenka
Laik si předně musí ujasnit terminologii. Rybářský lístek a povolenka k lovu jsou dvě různé věci. K legálnímu lovu na státem vyhlášených rybářských revírech ale potřebujete obojí. Se soukromým rybníkem to je jednodušší, tam stačí přijet, zaplatit a můžete chytat.
Jak získat rybářský lístek a povolenku? Rybářský lístek vydává za poplatek stát a je to svým způsobem zároveň daň a osvědčení o vaší způsobilosti lovit ryby dle zákonů České republiky. To poslední už ale platí jen částečně, o čemž se dočtete níže.
Pořídit rybářský lístek můžete na příslušných odborech vašeho městského úřadu či městské části pokud žijete v Praze. Registr vydaných lístků je totiž vázán na trvalé bydliště. Lístek tak obdržíte pouze tam, kde oficiálně bydlíte.
Na základě státem vydaného lístku se pak můžete ucházet o povolenku k lovu. Slovo ucházet nevolíme jen tak. Právní nárok na vydání povolenky totiž není! Případů odmítnutí vydání povolenky je ale mizivé procento a bývá to spíš otázka zastydlé byrokracie v některých zapadlých oblastech než záměr někomu rybolov odepřít:))
Jak získat rybářský lístek bez zkoušek
Pro získání rybářského lístku na delší časové období (1 rok až doživotně) je nutné vykonat zkoušku ze znalosti rybářského řádu a poznávání ryb.
Česká republika ale nedávno přistoupila k vydávání krátkodobých lístků s platností pouhých 30 dnů. Tento rybářský lístek pořídíte za poplatek 200 korun a nemusíte prokazovat vůbec nic. Teoreticky lze takových lístků získat i několik za sebou a chytat celý rok.
V praxi je tato možnost určena hlavně pro cizince, kteří těžko budou skládat zkoušky kvůli pár dnům dovolené. Pořídit si ho ale může kdokoliv.
Zkoušky mít nemusíte ale pravidla se vyplatí znát
Rybařit tak může člověk naprosto bez znalostí druhů ryb, hájení a způsobů lovu. Neznalost zákona ovšem ani zde neomlouvá. Dopustit se přestupku není při složitosti rybářského řádu vůbec těžké a správní řízení s pokutou vás nemusí minout.
V minulosti byli dopadeni například jedinci lovící dravce na přívlač během jarního zákazu. Výmluva na neznalost dob hájení jim ale stejně nebyla k ničemu platná. Jedná se o hrubé přestupky – cílený lov hájených ryb a lov přívlačí na MP revírech v období od 1.1. do 16.6. Tyto přestupky jsou řešeny ve správním řízení jako jakékoliv jiné delikty proti zákonům České republiky. Z úřadu vám tak kromě pokut ze silničního radaru může přijít i flastr za pytlačení.
Vaší povinností po nákupu lístku je tak seznámení s rybářským řádem, bližšími podmínkami výkonu rybářského práva a v neposlední řadě i s popisem konkrétního revíru.
Není tajemstvím, že všechno tohle je taková džungle předpisů, ve které se ztrácejí i někteří funkcionáři svazu. Obzvláště na frekventovaných revírech je různých doplňujících omezení celá řada.
Dodržování pravidel kontroluje rybářská stráž, která se vyskytuje někde jen sporadicky, jinde ale pořádá doslova šťáry společně s Policií ČR a Stráží ochrany přírody.
Další nevýhodou, která tento krátkodobý rybářský lístek provází je vyšší cena povolenky. Povolenka na celých 30 dnů je navíc k dispozici jen v několika územních svazech.
Všude lze pořídit nejčastěji povolenky denní či týdenní, někde mají povolenky na 14 dní. Nikdo vám ovšem nebrání pořídit 4 týdenní povolenky a chytat celý měsíc.
Dle vyjádření jednotlivých svazů pak držitelům krátkodobého lístku nebudou vydávány povolenky s platností delší než platnost lístku. Možnost obnovy lístku a zakoupení povolenky na delší období tak zůstává pouze pro majitele klasických ročních a víceletých RL, kterým končí platnost například v polovině roku.
Cena povolenky je vyšší pro nečleny
Za povolenku opravdu zaplatíte pořádný ranec. Povolenky se dělí na pstruhové a mimopstruhové a na různé regionální platnosti (nejdražší je povolenka celorepubliková). Od délky platnosti a šířky působnosti se odvíjí cena.
Oproti běžnému členovi rybářského svazu ale zaplatíte v průměru asi 3x více peněz. Majitelé krátkodobých lístků mohou využívat povolenky pouze pro nečleny svazu, které jsou řádně drahé.
Příklad: Povolenka Moravského rybářského svazu
- Měsíční MP povolenka pro členy MRS – 650 korun
- Měsíční povolenka pro nečleny (držitele lístku bez zkoušek) – 3000 Kč!
Český rybářský svaz (střední Čechy mimo Prahu)
- MP povolenka pro členy 14 dní – 750 Kč
- MP povolenka pro nečleny 14 dní – 2200 Kč
- Pro zajímavost: roční povolenka pro členy stojí 1400 Kč, pro nečleny 4000 Kč
Zdánlivá nespravedlnost je ale odůvodněná. Zaplatíte pouze povolenku a nemusíte platit zápisné, členské příspěvky a ani plnit brigádní povinnost. I tak ale při sečtení všech poplatků vychází rybaření pro plnohodnotné členy výrazně levněji. Složení zkoušek je tak rozhodně tou nejvýhodnější cestou jak získat rybářský lístek a začít s lovem.
Jak získat lístek klasickou cestou a stát se členem svazu
V naší zemi fungují dva, jakž takž spřátelené, rybářské svazy. Český rybářský svaz a Moravský rybářský svaz. Poslední paradoxně působí jen na jižní Moravě. Severní Morava a Slezsko patří pod ČRS.
Český rybářský svaz se ještě dělí na územní svazy. Územní svaz je nejmenší jednotka na níž lze koupit povolenku (vyjma samostatných spolků, většinou s pár rybníčky). Každý z nich působí na území často až dvou nebo tří krajů, což už je slušná nabídka revírů, kde můžete rybařit na jednu povolenku.
Pokud tedy chcete rybařit nejen na soukromých revírech a chcete využívat naplno státní svazové vody, musíte vstoupit do svazu. Jiná cesta, jak získat rybářský lístek na delší dobu v této zemi není. Snad s výjimkou několika samostatných rybářských sdružení jako například v Poličce na Vysočině atd. Procedura vstupu do nich je ale stejná nebo dokonce těžší než u ČRS a MRS.
Rybářské svazy hospodaří na 99 procentech revírů v zemi. Jako řadový člen pak máte možnost získat povolenku na všechny společné revíry. I nejlevnější varianta územní MP povolenky nabízí tolik revírů, že není v silách jednoho člověka rybařit na každém z nich alespoň jednou za rok!
První kroky k rybaření
Předně je nutné stát se členem některé z organizací ČRS nebo MRS. Ty se nacházejí v každém městě a někde i na vesnicích. Vybrat si můžete i organizaci mimo vaše bydliště. Pokud máte kamaráda rybáře, tak se můžete začít organizovat ve stejné místní organizaci (nebo pobočném spolku) ať je to kdekoliv. Můžete být členem i v místě, kde máte chatu nebo kam jezdíte na víkendy atd. Připravte se ale, že povolenky jsou dle zákona pouze z papíru, žádné elektronické vouchery zákon neumožňuje.
Výdej i vrácení vyplněné povolenky se většinou odehrává fyzicky v sídle vaší MO. Budete tak muset vážit cestu, jelikož mnohé vesnické organizace vydávají povolenku pouze v určitý čas a když to nestihnete, tak budete muset žadonit o extra termín nebo nahánět jednatele po všech čertech.
Důležitá může být také příslušnost k určitému územnímu svazu, pokud tedy nechcete hned celosvazovou povolenku na ČRS nebo rovnou celorepublikovou i s Jižní Moravou. Bydlíte-li v Praze a chatu máte v jižních Čechách, budete potřebovat celosvazovou povolenku, jinak si na jihu nezachytáte.
Mám známého, který bydlí ve Chvaleticích a je organizován v Přelouči. Pokud by si pořídil jen územní povolenku, tak by už pár kilometrů po proudu Labe od svého bydliště nemohl chytat. Hranice územních svazů Východních a Středních Čech prochází právě tudy. Celosvazová povolenka je tak jasná volba, i pro rybáře z míst na „rozhraní.“
Naopak v mých rodných Krkonoších si všichni odjakživa vystačili s východočeskou P povolenkou, která platí na všechny řeky od pstruhové Jizery až po Tichou Orlici na pomezí Pardubického kraje a Moravy. Další revíry už jsou daleko a málokdo tam jezdil.
Místo bydliště a váš akční rádius tak můžou sehrát zásadní roli při výběru organizace a druhu povolenky. Povolenka je ale až to poslední co vás na cestě k rybaření čeká. Podívejme se nejdříve na zkoušku z rybaření, která je státem předepsaným kvalifikačním předpokladem jak získat rybářský lístek.
Zkouška – jediná cesta jak získat rybářský lístek dlouhodobě
Zkouška kvalifikace pro získání rybářského lístku. Tento hrozivě znějící název spolehlivě odradí spoustu zájemců. Panika ale není na místě, zvládají to i malé děti.
Mimochodem, děti školou povinné (do 15 let) získávají rybářský lístek výhradně účastí v rybářském kroužku, který začíná v září. Samotná zkouška, úměrná věku dítěte probíhá začátkem jara. Že by někdo z dětí neudělal testy se nestává často, už jen proto, že děti jeví o rybolov často větší zájem než dospělí.
Osoba starší patnácti let se nejdřív musí obrátit na příslušnou místní organizaci či pobočný spolek rybářského svazu.
Zde často narazíme na první problém. Mnohé z nich přijímají nové členy jen v určitou dobu. Nejčastěji během zimy či brzkého jara. Pokud přijdete jindy tak můžete mít smůlu a pomůže jen vstup do organizace v jiném městě, kde mají vstřícnější přístup.
Jako první vás organizace požádá o několik vašich tisícikorun. Ani tady není nic zadarmo. Největší výdaje budete mít na samém začátku.
Tzv. zápisné se liší od místa k místu. Někde jde pouze o pětistovku, jinde opravdu o několik tisíc. Dále zaplatíte pravidelný každoroční členský poplatek, který se aktuálně pohybuje celosvazově okolo té pětistovky. A aby toho nebylo málo, pravděpodobně budete rovnou zapojeni do brigádní povinnosti.
Práce na rybníku či výpomoc v pstruží líhni je velmi bohulibá (bez legrace, někdo ty ryby odchovat musí). Celková doba pracovní povinnosti nebývá delší než 10 – 15 hodin za rok. Lze se také z této povinnosti vykoupit částkou podobnou jako zápisné.
Kdy bude zkouška?
Před či po výše uvedeném kolečku placení a práce vás čeká samotná zkouška. V některých organizacích vás na ni připraví během školení, někde to nechají čistě na vás. Zkouška vychází ze zákona o rybářství a jedná se o stejný soubor otázek pro celou republiku. Internetová verze zkoušky je pro vaše pokusy umístěna na webu rybářského svazu ZDE.
Zkouškové otázky se týkají zejména dob hájení jednotlivých rybích druhů. Dále budete muset pochopit definice všech povolených způsobů lovu a jejich omezení například dle sezóny na různých revírech. Znát musíte i minimální míry ryb a zejména ryby poznat.
Ve výsledku je tato zkouška výrazně jednodušší než například autoškola. Bez přípravy to ale také nejde. Praktická zkouška z rybaření neexistuje, jde jen o znalost předpisů tak, abyste věděli jak lovit a neporušovat zákon.
Zkoušku jsem udělal, co dál?
Na základě úspěšné zkoušky obdržíte osvědčení. S tím vyrazíte na příslušný úřad, kde vám úředníci za další poplatek vystaví rybářský lístek na dobu dle vašeho výběru, minimálně však na jeden rok. Doživotní lístek za tisíc korun je ale finančně nejvýhodnější volba.
Teprve v tuto chvíli se stáváte rybářem, gratulujeme! Vaše cesta k vodě ale opět vede přes rybářský svaz. Na základě lístku si pak ve vaší organizaci můžete vybrat a zaplatit povolenku k lovu! Až s ní můžete vyrazit na ryby.
Jak je to s povolenkou? Čtěte náš další článek na téma: Povolenky k lovu ryb – druhy, cena a revíry
Zdravím, dá se lístek koupit i mimo trvalé bydliště?
Nikoliv, všechno se zapisuje do registru dle obyvatel s trvalým pobytem, takže musíte na úřad u vás doma.
Tohle bi se mělo zakázat. Tudle přijela banda z Prahy k nám na kluk, burdel, rámus a každej chytal na tři pruty. Kdiš sme jim říkali co blbnou tak nám dali přes dršku a že prej žádnej řád neznaj ať deme do řiti
Při tvojí gramatice se nedivím že jsi dostal přes dršku 😀
jak si mohu koupit rychlo povolenku když jsem z české lipy a tam mi jí neudělají
Rychlo povolenka neexistuje, musíte si pořídit zmíněný rybářský lístek za 200 korun a pak koupit od rybářů povolenku pro nečeleny. V severních čechách je lze zakoupit na objednávku přes internet: https://www.crsusti.cz/cz/rybolov/objednavka-povolenky-online
Dobrý den, jak dlouho platí potvrzení o úspěšně složené rybářské zkoušce? Udělal jsem test ale pak jsem byl 10 měsíců mimo ČR. Musím jít na test znovu ? Děkuji
Dobrý den, jak dlouho platí potvrzení o úspěšně složené rybářské zkoušce? Udělal jsem test ale pak jsem byl 10 měsíců mimo ČR. Musím jít na test znovu ? Děkuji Milan
Pokud si dobře vybavuji, tak tam žádné datum platnosti nebylo. Zavolal bych ale jednoduše na úřad a zeptal se…