1.1. končí zákaz lovu elektřinou z první republiky, chytat proudem se ale nebude smět ani tak

zákaz lovu ryb elektřinou
Ilustrační foto: redakce

Počínaje 1. lednem dojde k zrušení celé řady zákonů z období první republiky. Mezi nimi je také zákaz lovit ryby pomocí elektrického proudu.

Rybáři však nemusí mít obavy, že místo prutů se začne lovit (již tak drahou) elektřinou.

Ruší se jen tzv. obsolentní, neboli zastaralé zákony, které jsou nadbytečně jelikož ztratily smysl nebo je dávno nahradily jiné právní normy.

To je i případ našeho zákazu lovu elektřinou. Lov ryb již od šedesátých let upravuje také zákon o rybářství, který byl v roce 2004 novelizován. Lov ryb elektřinou díky tomu zůstane i nadále zakázán.

Z praktického hlediska se nic nemění, chytat pomocí elektrického proudu se nesmí a nebude moct i nadále. Řadový občan se tak při jakémkoliv pokusu o lov pomocí elektřiny stává pytlákem.

Rybáři mohou i nadále lovit pouze technikami lovu podle rybářského řádu a výjimky platí jen pro hospodářskou činnost (například odlovy elektrickým agregátem při odchovu násad nebo záchraně ryb v mimořádných situacích atd.).

Proč se tedy zákon ruší i když se nic nemění? Jde o velký úklid v českých zákonech. Od vzniku republiky roku 1918 vzniklo množství zákonů, které stále platí.

Mnoho z nich se dubluje s pozdějšími zákony a nevyznají se v tom možná již ani soudci či právníci. Zrušení zastaralých zákonů proto pomůže lepší orientaci v našem právním systému.

Některé zákony se ruší také proto, že již nedávají smysl nebo jdou dokonce proti zdravém rozumu. Zrušení zastaralých zákonů se připravovalo již několik let a započala jej připravovat již Babišova vláda a zejména Ministerstvo Vnitra během působení Jana Hamáčka.

Ruší se i zákaz fotografování v neděli, pozor však na celibát učitelek

Mezi další perličky patří například zákaz fotografování v neděli, o kterém jste nejspíš v životě neslyšeli. Takový zákon ale opravdu platí již kolem 100 let.

Naštěstí se nenašel žádný hnidopich, který by fotografa stisknuvšího spoušť během nedělního odpoledne, nechal zavřít.

Od ledna si budou moci všichni fotografové definitivně oddechnout, zákon se ruší.

Smyslem tohoto zákona prý byla snaha zajistit každému v republice volnou neděli. Tehdy se pracovalo i v sobotu a mnohé profese musely do práce i během svátečního dne.

Ještě kurióznější zákon se týká pedagogických pracovnic. Roku 1919 byl totiž státem zrušen povinný celibát učitelek.

Tento zákon (o zrušení celibátu učitelek) byl však nyní zrušen také, což zavdavá příčinu mnoha vtipům. Rozhodně to však neznamená, že se do našich škol  povinný celibát z dob Rakouska-Uherska vrací.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.