Zakrmování na řece: 5 tipů, jak na velké říční kapry

Lov kapra a zakrmování na řece má určité odlišnosti od chytání na přehradách nebo naprosto klidných vodách rybníků. Kromě přípravy vybavení, zásob nástrah i krmné směsi, musíte mít také základní ponětí o tom, jak a čím vlastně krmit.

Berte v úvahu proud a hloubku

Při zakrmování musíte brát ohled na sílu proudu, který unáší vše, co do řeky spadne. Každá kulička boilies vždy skončí o kus jinde, než dopadne na hladinu.

Markantní to je hlavně při výpravách na větší evropské řeky. Už jen takový Dunaj na Slovensku dokáže překvapit svojí rychlostí a hloubkou. České řeky jsou oproti tomu daleko příjemnější. Labe teče většinou jen v úsecích pod jezy a hloubka často bývá jen pár metrů.

Situace se ale může měnit. Vyšší průtok nutně neznamená hned povodeň, jako rybáři si ale každého zvýšení hladiny rychle všimneme protože při něm řeka znatelně zrychlí. 

Musíte tak krmení do vody dostat o něco výše, než máte nahozeno. Čím větší proud, tím větší „náskok“ musíte návnadě dát, jinak skončí až za vašimi udicemi.

Osvědčená taktika: rozkrmit ovál například 5 x 15 metrů, jeden prut mít v centru a druhý na konci rozkrmeného místa

Chytejte u břehu nebo v bližší třetině toku

počasí na kapry a zakrmování na řece
Kpři se rádi promenádují kolem břehů, vyjímkou nejsou ani větší ryby

Druhá rada v mnohém souvisí s první. Chytání blízko břehu vám pomůže zpřesnit a usnadnit vnadění, když nemáte k dispozici člun. Při vyšším průtoku je navíc chytání blízko břehu technicky snazší.

Za normální situace má chytání na krátkou vzdálenost také své výhody. Na mnohých řekách kapři brázdí pobřežní zónu a naprosto v klidu se krmí téměř na dosah ruky. Platí to obzvlášť na regulovaných tocích, kde je břehová linie často jediným výrazným prvkem na celé šířce toku.

Chytání v první třetině šířky řeky je navíc žádoucí také z hlediska bezpečnosti. Rekreační provoz lodí každým rokem roste a pruty hozené přes celou řeku končí v lepším případě utržením, v horším přijdete o celý prut.

Naše splavné toky jsou navíc na spoustě míst široké jen pár metrů a tak moc možností házet nástrahy daleko ani nemáme.

Lovu velkých kaprů blízko břehu se věnuje řada známých kaprařů, což jistě víte z jiných článků a videí na Facebooku.

Je tu však jeden problém: chce to klid.

Musíte se vrátit zpátky do časů pověstných tichých bláznů. To znamená žádný hluk, žádná hudba, grilování u vody a hlavně žádné praskání dveřmi od auta.

Řeka Labe v Hradci Králové
Mnohé toky nejsou příliš široké a lov podél břehů může přinést nečekané úspěchy

Vhodný tvar olova vám umožní použít menší zátěž

Stačí trochu více vody v řekách a na sítích se hned řeší otázky typu: „Jedu na řeku XY, jaké olovo si mám vzít při zvýšeném průtoku?“

Suretti Z�t?? Tear s o?kem a obratl�kem - 200g

Při opravdu zvýšeném průtoku mnohde nepomůže skoro nic. Tendence řešit situaci co největší zátěží není vždy nejlepší nápad. Při vyšší vodě vás stejně vyžene plovoucí tráva a další bordel.

Pokud je situace ještě více či méně únosná, tak zkuste používat spíše placatá olova a typy olov do proudné vody.

Klasické kaprové pruty největšího kalibru mají standardně testovací křivku 3,5 lb a výjimečně někdy 4 lb.

Kolik se s takovým prutem dá vrhnout? Podle modelu prutu a kvality tak 120 – 130 gramů maximálně. Při nevhodném tvaru olova ani to nemusí na řece stačit.

Navíc ne každý má tak silné pruty doma.

Extrémně těžké olovo navíc komplikuje zdolávání. Proto je zkrátka lepší mít sebou na řeku olova vhodná pro použití v rychlém proudu.

Zakrmování na řece je možné provádět i sekaným boilies, nesmíte to však přehánět

Při lovu velkých kaprů a zakrmování na řece není vhodné používat součásti krmení, které snáze unáší proud. Když chytáte naše velmi rychlé vodě (například podjezí), tak nemusí být vhodné používat ve větším množství mělčí součásti krmiva jako jsou různá semínka.

Poznámka na okraj: někdo naopak využívá odnášení menších částeček po proudu jako lákadla, které ryby přivábí zdálky. Na menší ryby to působí zcela spolehlivě, otázkou ale zůstává, jak to funguje na větší kapry

Vhodnější jsou samozřejmě těžší zrna a kuličky boilies, které rychle klesají ke dnu (nikoliv neutrální boilies).

Někdo dokonce doporučuje boilies nasekat na poloviny nebo čtvrtky. Nedá se s tím házet kobrou, funguje to ale výborně na mělčí a rychlé vodě, která většinou není daleko od břehu. 

Tip: Při krmení pomocí kuliček boilies a hrubého partiklu hrozí rychlé nasycení ryb, nesmíte to přehánět s množstvím.

Silný proud nevyžaduje silný vlasec

Někteří rybáři snadno podléhají dojmu, že na tekoucí vodě potřebují silnější vlasec. Úvaha, že v proudu ryba klade větší odpor je naprosto správná.

Musíme ale zohlednit také to, že silnější vlasec má svá negativa. Na řece to je hlavně vliv proudu, který vytváří větší průvěs a způsobuje zpoždění při detekci záběru.

Příliš silný vlasec vás také může donutit používat těžší olova, jelikož se do něj proud umí lépe opřít.

Dnešní trh vám nabízí minimálně 5 – 6 opravdu kvalitních kaprových vlasců, které vykazují obrovskou odolnost i při menších průměrech.

Tip: nenechte se oblbnout nápisy na krabičkách od levných vlasců a držte se osvědčených výrobců.

Na toto téma si můžete přečíst například tyto články:

Přečtěte si článek o strategiích zakrmování na řece od Jana Lengharta na webu Chytapust.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.