Dnešní datum 16.3. patří v rybářském řádu k těm významným, i když jej mnoho rybářů nijak zvlášť důležitě nevnímá. Zatímco přesně za měsíc začne pstruhová sezona, což si pamatuje každý, dnes se zdánlivě nic nemění. Začíná ale hájení hned několika druhů ryb, což je věc, kterou by měli rybáři určitě znát.
Jaké druhy to jsou? Jde převážně o říční ryby, které rybáři cíleně neodnáší tak často, jako jiné druhy. Možná proto mnozí ani neregistrují, že nějaké hájení začalo. Pro některé revíry ale může být hájení rozšířeno také na jiné druhy.
Co všeobecně říká rybářský řád:
(3) Od 16. března do 15. června jsou
a) v rybářském revíru hájeni:
- ostroretka stěhovavá (Chondrostoma nasus),
- parma obecná (Barbus barbus),
- parma východní (Barbus petenyi),
- podoustev říční (nosák) (Vimba vimba),
- jeseter, vyza (rod Acipenser, rod Huso),
b) v mimopstruhovém rybářském revíru dále hájeni: - jelec jesen (Leuciscus idus),
- jelec tloušť (Squalius cephalus)
Nemálo rybářů toto hájení příliš neřeší nebo na něj od zkoušek již zapomněli, což až tak nevadí pokud tyto ryby pouští. Tlouště nebo podoustve bere v dnešní době málokdo.
Přesto takoví rybáři existují a pokud zapomenou na hájení, tak je to problém. K odhalení přestupku někdy dochází až zpětně, když kontrola RS náhodou spatří zapsanou rybu s datem z období hájení.
A někdy se rybář napráská úplně sám. Před pár lety jste na sociálních sítích mohli vidět příspěvek s grilováním tloušťů přímo u vody. Bylo to celkem povedené.
Bohužel ale v době hájení. Místo uznání kulinářských schopností, se tam diskuze rozjela na úplně jiné téma a příspěvek nakonec zmizel.
A když už jsme u těch rybářských failů, tak nedávno někdo si někdo na FB spletl tlouště s amurem. Ani tady se to bez jízlivých komentářů neobešlo. Snad se tu poznávačku ryb dotyčný už doučil. Smát se cizí neznalosti prý není hezké, zrovna tyto druhy by ale měl poznat každý už v rybářském kroužku.
Mimochodem, v souvislosti s hájením je tady ještě jeden zapeklitější odstaveček v RŘ. Zakázán je také cílený lov hájených ryb, což je možná trochu tenký led. Filozofovat na téma, co je cílený lov a co náhodný úlovek radši nebudu.
Donutit například právě tlouště aby vám nezabral, to je někdy nadlidský úkol. Žerou prakticky všechno a chytíte je na libovolnou rybolovnou techniku, pokud v místě jsou tak asi nějakého chytíte. Větší kusy berou i kaprařům na dvě velké koule boilies…
Pozor také na bližší podmínky, které mohou hájení měnit nebo přidat další hájené druhy
Bližší podmínky územních svazů a popisy revírů mohou hájení ještě dále upravovat. Příkladem poslouží například Územní svaz města Prahy a jeho revíry v hlavním městě či v bližším nebo vzdálenějším okolí.
Na některých tekoucích vodách zde platí ve stejném období hájení dalších rybích druhů:
U vybraných rybářských revírů – označených symbolem (H) za názvem revíru – jsou na hlavním toku v období od 16. 3. (včetně) do 31. 5. (včetně) hájeni perlín ostrobřichý, jelec proudník, cejn velký a plotice obecná.
Týká se to například hlavního toku na revírech jako Berounka 1 a 2, kde je každoročně vysoký počet docházek. Dále Labe 20, Sázava 1, 4, 5, 11 a samozřejmě Vltavy na revírech číslo 3 – 7.
Na podobné místní pikanterie občas někdo narazí. Ale platí pořád ta samá rada: pokud jedete na nový revír (nebo začíná nová sezona jako nyní), je třeba číst Bližší podmínky pro každý ÚS a pak také popis revíru. Tam je napsáno všechno – aspoň většinou.
Video: Co k tomu říká přímo ČRS:
Čtěte také:
Buďte první kdo přidá komentář