Za propalování míst přijde trest: rybářský svaz chce omezit sdílení fotek ryb

Rybáři berou více ryb, jako například takový kapr-
Ilustrační foto: redakce

Rybářský svaz dále pracuje na úpravách Bližších podmínek výkonu rybářského práva. Po zavedení jednotného sazebníku trestů nyní svaz vyhlásil boj přecpaným revírům a propalování dobrých míst k rybolovu.

Konkrétně chce omezit prozrazování a sdílení míst úlovků ryb, které se dennodenně odehrává na internetu.

Jistě to všichni znáte – rybář chytí pěknou rybu, fotku zveřejní a další týden se na revíru nedá najít volné místo.

Zvýší se počet docházek a tlak na revír, což zejména na menších vodách končí vydrancováním obsádky a také dalším problémem. Tím je ohromný nepořádek podél břehů.

Hlavně posledního problému si všímají nejen rybáři ale také obce, na jejichž katastru se revíry nachází.

Vznikají kvůli tomu další omezení pro slušné rybáře, například co se vjezdu k revírům týče.

V neposlední řadě díky tomu místní samosprávy méně ochotně spolupracují s rybářským svazem při řešení různých problémů. 

V extrémních případech po takovém nájezdu tlup rybářů dokonce může dojít k ukončení pronájmu vodní plochy tam, kde jsou rybáři pouze nájemníky na obecních či soukromých rybnících.

Právě proto se svaz rozhodl živelným přesunům rybářů zamezit. Iniciativa omezení zveřejňování rybářských míst přitom pochází přímo zespodu, z úrovně jednotlivých MO.

Na místa, kde dobře berou, se sjíždí příliš mnoho rybářů

“Loni se u nás chytily tři metrové štiky, dva dvoumetroví sumci a několik kaprů kolem dvaceti kilo. Všechno bylo okamžitě na internetu. Revír brali útokem rybáři z celého kraje. U vody stálo plno aut, podle sumářů se docházky zvedly šestinásobně a chytilo se tolik kaprů, že jsme nově museli našim členům napařit mimořádný poplatek na dozarybnění. 

Proto jsme si řekli, že když u úlovku nikdo nebude vědět, kde ryba zabrala, nevznikne žádný problém”, říká Bohuslav Zatloukal, jednatel MO ČRS Mlčechvosty nad Labem, hlavní iniciátor nového opatření.

“Na březnovém sjezdu ČRS byl přednesen problém enormního zvýšení tlaku na revíry, kde ryby berou nadprůměrně dobře. Delegáti sjezdu došli k závěru, že podobnou zkušenost mají téměř všude a je nutné zajistit, aby se rybáři nekoncentrovali na jednom místě. Proto rybářům zakážeme taková místa zveřejňovat”, doplňuje na náš dotaz Jaroslav Necekl, předseda komise ČRS pro informační bezpečnost.

Z tohoto důvodu bude do sazebníku trestů ČRS doplněna sankce za cílené zveřejnění místa úlovku:

PřestupekPopisTrest
Vyzrazení rybářského tajemstvíZveřejnění místa úlovku onlineOdnětí povolenky na 3 – 6 měsíců

Kladivo na influencery a chlubílky

Jak se nám podařilo zjistit, ústní prozrazení místa předmětem trestu nebude. Vychází se z toho, že dobrá místa si běžní rybáři příliš nesdělují a když už, tak jen mezi přáteli. Přestupek v takovém v případě se navíc jen těžko dokazuje.

Cílem má být však propalování míst hlavně ze strany rybářských influencerů, youtuberů a rybářských webů.

“Tyto osoby mají obrovský veřejný dosah a umí mobilizovat desítky až stovky rybářů, kteří následně okupují jimi zmíněné revíry, čímž rozčilují místní domorodce”, doplňuje Jaroslav Necekl. 

Rybářská stráž zasedne k počítačům, pomůže jí automatická aplikace

Kontrola tohoto přestupku spadne na bedra rybářské stráže. Kromě obcházení revírů tak všichni porybní nastoupí na hlídky i v kyberprostoru.

Dohlížet na porušování tohoto ustanovení jim pomůže automatická webová aplikace, která v reálném čase bude procházet všechny veřejně přístupné profily a skupiny na sociálních sítích a webových stránkách. Díky napojení na API rozhraní portálu YouTube bude mít aplikace k dispozici také transkripci (textový přepis) všech nově nahraných videí s tématem rybaření v českém jazyce,

V případě zjištění přestupku dostane člen RS od aplikace upozornění a ztotožní rybáře podle interního seznamu členů svazu. Posléze pak dojde k postoupení případu tzv. příkazci v příslušném územním svazu.

Do budoucna se pak počítá s napojením na chystaný informační systém (RIS), který automaticky pozastaví příslušnému členovi povolenky k lovu o čemž ho spraví e-mailem a tzv. push notifikací přímo v aplikaci. K trestu tak může dojít v podstatě okamžitě po tom, co rybář nepovolenou fotografii s informací o revíru zveřejní.

Provinilec bude mít samozřejmě možnost se vůči trestu odvolat. Stejně jako v případě každého jiného přestupku ale bude muset složit kauci 2000 Kč.

Jak postovat fotky a nepřijít o povolenku?

Samotné zveřejnění fotek a úlovku není předmětem sankce. Trestá se zveřejnění revíru. Můžete tak nadále přidávat úlovky na vaše profily, pouze nesmíte zmiňovat na jakém revíru k úlovku došlo. Právníci také radí fotit na neutrálním pozadí či pozadí rozostřit, aby nebylo možné místo nijak identifikovat.

Díky všem za přečtení. Samozřejmě jde o aprílový fór, který jsem si na vás připravoval už od podzimu:) Fotky ryb můžete sdílet i nadále, třeba v rubrice Vaše úlovky. Určitě si ale dejte pozor, jestli se pochlubíte i místem úlovku. Není to vždy úplně nutné. Petrův zdar!

Zaujal vás tento článek? Doporučujeme přečíst další příspěvky s datem 1. dubna:

25 Comments

 1. Není to jen o lokalitě ale krmení, foto může být odkud koliv, hlavní je a rozhodující krmení, počasí.

 2. Ať si každý sám zjistí, kde berou a neberou, na co chytám, na co mi berou nebudu troubit do světa, pak si člověk opravdu nezachyta a hlavně neodpocine, o tom to hlavně je.

  • Tak to je soda. Svaz vybira čím dál tím peněz za nic. A stále jenom zakazuje. Jenom se zeptám když svaz ber3 ohledy na obce a soukroniky. Proč nebere ohled na rybáře a nenechá je chytat na 3 az4 pruty jako je to ve světě všude. A proč zde není lov 24 hod. Jak si ti přeji rybáři? A už jsem to psal několikrát. Ty co dělají bordel u vody nejsou rybáři. Bivakar si postaví bivaku a hned si dá pytel na bordel. A když teda dělá někdo bordel u vody proč si porovnej na ně nevyslapne. Dnes je vše elektronické. Byl jsi zkontrolovat na Laby nechal jsi tam bordel. Já tě kontroluji v J.C. řeknu ti to že si nechal na laby bordel. Proto tě beru povolenku. A HOTOVO.

 3. Genialni for, dost provokativni aby to zvedlo zluc a dost realny aby clovek docetl daleko nez mu to takhle po ranu dojde. Dobra prace, klobouk dolu

 4. Dobrý apríl. Ale na kazdém šprochu…… Je to dobrý nástup pro zdražení povolenek. Netěšilo by mě to, ale vim, že ČŘ je ve srovnáni např s GB velice levná. Možná by bylo částečné řešeni diferencovat poplatky podle území.

 5. Tak nevím zda to není na hraně zákona jaké rybářské tajemství? Asi každého věc. A hlavně že svaz zveřejňuje zarybnování revírů. A okamžitě je pak na nich také enormní tlak.

 6. Tyto návrhy jsou poze keci a mlžení ČRS že se něco děje. Pokud nebude profesionální RS která bede celodenně v terénu nic se nezmění.

 7. Sranda je když článek vyjde prvního,ale čtete ho až druhého a vážně začnete přemýšlet jestli toto někdo může myslet vážně 🤣

 8. Aha.. Tohle je prostě neuvěřitelné.Ať se svaz přestane chovat jako firma a přestane prodávat povolenky cizincům.
  Omezí ponechání dvou ušlechtilých ryb denně ! na 30 kusů na povolenku.A rybářskou stráž od MO nechají vykonávat mladé ročníky a ne ty co jí mají jen proto, že to jsou kamarádi ty zpravidla k vodě ani nechodí a když už tak pro ty dva, aby mohly říct mám splněno… Protože když to takhle půjde dál tak žádné ryby už nebudou.
  A myslím si že p. Zapletal je jen další vydra ve vedení MO.

 9. Chce-li se někdo pochlubit svými názory, měl by znát pravopis českého jazyka ! Zdá se, že někteří ukončili svoji školní docházku již ve třetí školní třídě ! A pozná se to bohužel i na obsahu jejich názorů.

 10. Jen za mě. Rybáři dávají rybářský lístek na počkání (víte jak to myslím). Třeba u myslivců se dělají zkoušky z cca. 7 předmětů a fakt to musíte umět. Jinak neuděláte. Dodnes si zachovali to své při získání loveckého lístku. Rybáři opravdu néé. Tak se pak nedivte

 11. Další nesmysl a hloupost to by nesměli v časopisech jako je rybářství kajman atd uvádět atd fota fybaru kde a kdy na jakém revíru atd byl chycen úlovek druh atd a nejen to já už jen čekám kdy vijde zákon ze nesmím uvést ukázat říct informovat o tom kde jsem našel nazbiram hříbek houby atd Novák

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.