Řeky bez kaprů! ČRS zavede Carp-free revíry. Reagujeme na změnu preferencí rybářů, říká předseda

berounka
Berounka 1, carp free revír, Foto: Aktivní-rybolov.cz

Český rybářský svaz již nechce být považován za zkostnatělou organizaci bez perspektivy změn. Od příštího roku hodlá více brát ohled na zájem rybářů o aktivní způsoby lovu. V první fázi reaguje na rostoucí počet vláčkařů a vytváří Carp free revíry, kde místo kapra plavou hlavně štiky, candáti a sumci.

“Podle interních průzkumů se zjistilo, že vláčkařů máme v organizacích ČRS skoro stejně jako kaprařů. Už nás taky nebaví pořád poslouchat, že ve vodě jsou jen kapři. Změníme radikálně systém zarybňování a hospodaření na revírech”, říká předseda centrální komise pro úpravu zaryňovacích plánů při Radě ČRS Rudolf Dravý.

Novinka spočívá ve vytvoření revírů, kde převážnou obsádku tvoří bílá ryba a její predátoři.

Každý lichý revír na řece se vyhradí lovu dravců

Rybářský svaz se rozhodl novinku začít zavádět plošně na tekoucích vodách. Od příštího roku tak každý revír na MP  řece končící lichým číslem bude tzv. Carp free. Říční revíry se totiž číslují vzestupně od spodního toku k pramenům.

Ukažme si to na příkladu naší nejvýznamnější řeky – Labe. V praxi počítejte s následujícím:

  • Labe 1 – Carp free revír
  • Labe 2 – klasický MP revír
  • Labe 3 – Carp free
  • Labe 4 – klasický MP revír
  • … a tak dále 

Analogicky se revíry mění na všech ostatních MP řekách. Pstruhových revírů se toto samozřejmě netýká. Díky tomuto systému svaz uspokojí plošně vláčkaře v blízkosti každé řeky. Na rybnících se zatím změny hospodaření neplánují.

Na Carp free vodách se chytá jen na přívlač v klasickém období 16.6 – 31.12. Ve stejném období se povoluje také sumcařina. Celoročně se zde povolí lov na feeder nebo plavanou.

Ani kapraři ale nepřichází zkrátka. Kapři z řeky samozřejmě nezmizí mávnutím kouzelného proutku. Do 16.6. bude povolen lov kaprů na boilies. Nesmí se však vracet vodě!

Kapra buď sníst nebo převézt na sousední revír

Hlavním úkolem ČRS se tak stává zajištění odlovu kaprů. Rybáři si je buď budou muset ponechat nebo je šetrně přemístit do sousedního revíru.

Jedná se ještě o místních úpravách na revírech, které nejsou rozhraničeny pevnou překážkou v toku (například jezem nebo přehradou). Zde nejspíše nucený odlov kapra nemá smysl a současná obsádka kaprů tam zůstane na dožití.

woblery na candáty a carp free
Rybáři se mohou těšit na více candátů, Foto: Aktivní-rybolov.cz

V každém případě se plánuje na Carp free revírech přestat zarybňovat kaprem. Hlavní důraz svaz klade na bílou rybu, coby potravní základnu a ušlechtilé dravé ryby.

Od toho si rybářský svaz slibuje zvýšení počtu úlovků dravých ryb a zvýšení zájmu rybářů o svazové revíry na úkor soukromých rybníků.

Očekává se také zvýšení ekologie hospodaření, což svaz bude moci využít jako argument při vyjednávání nejrůznějších vyjímek na státních úřadech. 

“V střednědobém horizontu plánujeme zavedení oddělené povolenky na lov dravců, která bude levnější a využije ji například rybář se zájmem pouze o chytání dravců”, říká předseda Dravý.

Více informací: https://cs.wikipedia.org

7 Comments

  1. Z textu vypadla, neúmyslně, věta: “ a na označeném úseku, revíru Carp free, je povoleno pouze chytání lelků z lehátka“

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.