V letošním roce probíhají ve zvýšené míře kontroly rybářské stráže, často společně s policejními složkami. Ačkoliv nemůže být RS přítomna všude, výsledky kontrol jsou hmatatelné.
Nejde jen o řešení přestupků či lov bez patřičných oprávnění. Společné kontroly se zaměřují například i na pravidla vjezdu k revírům či otázky týkající se plavební bezpečnosti tam, kde lze pozorovat zvýšený lodní provoz a lov z plavidel.
Nezřídka lze ale dopadnout také osoby, které mají potíže se zákonem v naprosto jiné oblasti, než na úseku rybářství:
U vody přistihli rybáře, který procházel policejním pátráním
Pořádný úlovek se povedl policistům při společné kontrole s RS na Mladoboleslavsku. Při kontrolu toku Jizery od Mnichova Hradiště až po Vinec se jim totiž podařilo narazit na lovícího, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání.
Na tomto úseku vznikají časté problémy s pytláky i porušováním rybářského řádu, proto se na něj zaměřila kontrola RS v doprovodu policistů z mladoboleslavské SPJ (speciální pořádková jednotka).
Na pět desítek zkontrolovaných osob připadla jedna zadržená povolenka. Její držitel si ponechal dva kusy vyjmenovaných ryb, obě ale měly podmíru a tak následovalo, co muselo. Další drobné nedostatky byly řešeny domluvou rybářům.
Kromě Jizery se kontrola zaměřila ještě na revír v Pískové Lhotě, Dvorcích u Lysé nad Labem a také na část Labe. Dle dostupných informací se na Jizeru rybářská stráž zaměřuje ve zvýšené míře, důvodem je právě vyšší počet přestupků a problémových jevů, které se na této řece mezi lovícími vyskytují.
Další pytláci byli nedávno zadrženi na revíru poblíž Mělníka. Na pískovně Baraba ve Vliněvsi zadrželi porybní dvě osoby, které nevlastnily státní rybářský lístek a logicky tedy ani povolenku k lovu. Oba pachatele si převzala hlídka PČR. Foto a info naleznete na webu ČRS Mělník.
Lovil s neplatnou povolenkou
O zajímavé případy není nouze ani na jihu Čech. Na vodní nádrži Lipno rybářská stráž údajně kontrolovala osobu, která sice povolenku u sebe měla. Po bližším pohledu se ale ukázalo, že rybář disponuje povolenkou pro mládež z roku 2019.
Neplatná povolenka samozřejmě nemůže být brána v potaz ani jako polehčující okolnost a jedná se o stejný problém, jako když někdo chytá naprosto bez jakýchkoliv dokladů.
Dále zde porybní řešili problémy s neznalostí či ignorací Bližších podmínek výkonu rybářského práva, které jsou nedílnou součástí rybářského řádu.
Někteří rybáři tak ignorují zvýšení míry u určitých rybích druhů. Jeden z rybářů si tak například chtěl ponechat štiky o velikosti nad padesát cm ale opomněl přitom skutečnost, že ve zdejším ÚS je minimální míra štiky 60 cm.
Aby toho nebylo málo, tento konkrétní rybář nedisponoval ani vhodným metrem k měření úlovků. Metr přitom patří k povinné výbavě každého lovícího.
Dále se strážní setkali například s použitím zakázaných srkačkových montáží s velkým počtem návazců. Podobné systémy pro lov ryb jsou často na českém internetu součástí nabídky nejrůznějších zásilkových e-shopů, které nejsou čistě rybářskými obchody, kde by se podobné nesmysly těžko dostaly do sortimentu. Prodej a nákup těchto exotických rybářských montáží sice nemusí být a ani většinou není protiprávní. Jejich použití na revírech ale ve většině případů odporuje rybářskému řádu, škodí uloveným rybám a v případě kontroly RS za jejich použití hrozí přísný postih.
Pytlák roku 2023 vyhlášen v Jižních Čechách
A nyní něco na odlehčení. Pro rejpaly dodáváme: následující zpráva se sice dotýká tématu pytlačení, ale jen svým recesistickým názvem. Jde o oficiální a legální akci.
Zatímco rybářská stráž na jihu Čech i jinde nahání opravdové pytláky, o uplynulém víkendu se v jihočeském Nákří soutěžilo v netradičním rybářském závodě o titul Pytlák roku 2023.
Zdejší rybářské závody nenesou tento název jen tak bez důvodu. Na rozdíl od nejrůznějších závodů spočívajících v použití nejmodernějšího vybavení, zde se lovilo doopravdy jen po pytlácku a bez kupovaného rybářského prutu.
Povolen byl pouze vlasec, háček, olůvku a splávek ze zátky od vína či husího brku. Zkrátka pytlácká klasika. Tuto sestavu mohli adepti na titul Pytláka roku použít například na lískovém proutku či jiném podobném “vercajku” typickém pro staré rybářské a pytlácké časy.
Lovilo se na malém vesnickém rybníčku a, na rozdíl od skutečného pytlačení, platil při závodech systém lovu ChaP, žádná ryba neskončila na talíři. Závod sponzorovala blízká Jaderná elektrárna Temelín a nejlepší účastníci si odnesli výbavu na ryby, tentokrát již skutečnou. Podle zprávy na portálu Naše Voda.cz se Pytlákem roku 2023 v Nákří stal Lukáš Dvořák. Celkový součet jeho úlovků dosáhl 70 cm, gratulujeme!
Byl bych opravdu rád, kdyby pořádné kontroly probíhaly i v Karlových Varech, kde je spousta pytláků a co se týká rybářů tak i hlupáků. Ale u nás to svaz nezvládá.