Fotogalerie: revíry kolem Mělníka

Labe Mělník
Labe pod Mělníkem za normálního stavu vody

Tentokrát jsme se s redakční kamerou (nebo přesněji řečeno foťákem) vydali do okolí krásného českého města Mělník. Toto historické město má k vodě velmi úzký vztah, najdete zde soutok dvou nejvýznamnějších českých řek – Vltavy a Labe. A kde je hodně vody, tam je to zajímavé také pro rybáře.

Není to však jen o dvou velkých řekách. Na Mělnicku mají také hezké stojaté vody, které představují velmi oblíbené revíry.

Některé z nich nabízí přímo komorní atmosféru malých revírů uprostřed přírody a zeleně, kde zapomenete, že se nacházíte v poměrně dosti průmyslově exponovaném Polabí.

Kompletní fotogalerii s velkými náhledy si můžete rozkliknout zde:

Divoká Vltava u Vraňan a Lužce

Vltava, jako naše významná řeka, je historicky významnou vodní tepnou. Na dolním toku a zejména na prvním vltavském revíru (číslování revírů na tocích jde většinou systémem od ústí řeky vzestupně k pramenů) je tomu však jinak.

Vodní doprava je odváděna Hořínským kanálem a řeka má před soutokem s Labem poměrně přírodní charakter.

Díky nedávné revitalizaci toku navíc můžete pod Vraňany a Lužcem nad Vltavou pozorovat téměř divokou vodu.

vltava vraňany lužec

Revitalizace toku na úseku kolem pěti kilometrů vyšla na více než 170 milionů korun. Od roku 2020 zde vznikly pláže, boční ramena a zátočiny, peřejky a další prvky, které řeku vrací do původního přírodního stavu.

Většina velkých toků v ČR je totiž silně regulována a kanalizována pro účely plavby a odvedení vyšších průtoků či další technické účely.

Revitalizace toků, tam kde to je možné, dává smysl hlavně z hlediska přírody. Pro nás rybáře je to zejména šance vytvořit vhodné prostředí pro proudomilné druhy ryb, kterým regulované toky příliš nesvědčí,

Vltava lužec
Vltava Lužec

Pískovna Vliněves – Baraba

Zajímavým mělnickým revírem je také samozřejmě Baraba poblíž obce Vliněves. Tato navštěvovaná pískovna je nejen zajímavým místem z hlediska slušné rybí obsádky ale také příjemným zákoutím přírody a to zejména díky své členitosti a bujné zeleni kolem břehů.

pískovna baraba revír 411 167

Velmi zajímavým místem je také pstruhová část pískovny, která představuje samostatný P revír. Jde o jedno z mála větších pstruhových jezer v ČR.

Rybáři s platnou pstruhovou povolenkou zde dokonce mohou, za dodržení určitých pravidel, lovit z plavidel. Konávají se zde dokonce muškařské závody včetně Mistrovství ČR atd.

Mělnické Labe

Labe asi není potřeba příliš představovat. V okolí Mělníka jde o revír Labe 14, který se táhne od jezu v Dolních Beřkovicích až po oblast nad městem u obce Kly. Labe je mekkou kaprařů, sumcařů i dalších rybářů.

vodočet povodní dolní beřkovice
Vodočet povodní

Přímo v okolí mělnického přístavu se také konávají nejrůznější závody LRU, zdejší úsek řeky totiž představuje poměrně férový kus řeky s podobnými podmínkami pro všechny závodní na celé závodní trati a velmi pestrou a bohatou obsádkou ryb.

Mělník Mlazice

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.