Z činnosti RS: razie na Labi a pytlák u Prostějova

Labe v Brandýse
Labe v Brandýse n/L-Staré Boleslavi Foto: redakce

Rybářská stráž spolu s policií provedla víkendovou kontrolu rybářů na Proboštských jezerech a na Labi. Kontrol se zúčastnili také psovodi. Závažnější přestupek ale ani jedna ze zúčastněných složek nemusela řešit.

Kontrola se uskutečnila v sobotu večer na dvou brandýských lokalitách – revíru 411 050 Labe 18, který zahrnuje zejména hlavní tok řeky a sousedním stojatém revíru 411 165 Proboštská jezera, jenž patří k velmi populárním místům rybářů i ze vzdálenějšího okolí. Rybářská stráž spolupracovala s Policií České Republiky a psovody, kteří je na místě během kontroly doprovázeli. Celá akce proběhla bez problémů a výraznějších přestupků.

Nepřítomnost u prutů stála rybáře povolenku

Podle zprávy na sociálních sítích rybářů z MO ČRS Brandýs nad Labem-Stará Boleslav se kontrole podrobilo přibližně 40 rybářů, z nichž v jednom případě došlo k odebrání oprávnění k lovu ryb z důvodu nepřítomnosti lovícího u rybářských prutů.

Dotyčný výtečník spal pod vlivem alkoholu ve svém přístřešku a až po pěti minutách hlasitého zvonění signalizátoru, který vydával intenzivní hluk, se probudil. 

Dle rybářského řádu totiž musí rybář s pruty být schopen neprodleně manipulovat a reagovat například na záběr. Při podobných kontrolách toto s oblibou zkouší RS taháním za vlasec, které spustí signalizátor jako při záběru ryby.

Rybáři se v souvislosti s tímto často dotazují členů RS, co přesně znamená neprodleně a nedostává se jim přesné definice.

Co říká rybářský řád? 

(5) Lov ryb na udici, na plavanou, na položenou nebo čeřínkováním může být prováděn jen za předpokladu, že osoba provádějící lov je u udic přítomna tak, aby s nimi mohla bez prodlení manipulovat. Nesmí být použit systém samoseku.

Přesná definice vzdálenosti od prutů nebo maximálního času na reakci se opravdu neuvádí. Jak se ale zdá z výše uvedené situace, pět minut prodleva už je asi vážně moc.

Pytlák na Prostějovsku ulovil kapra za pětistovku

Starší muž byl zadržen a čelí právnímu postihu za neoprávněné lovení ryb. Incident se odehrál v úterý večer na říčce Romži poblíž cyklostezky, která spojuje Prostějov se Smržicemi. Senior měl při lovu večeře celkem smůlu, jelikož se záhy za jeho zády objevil člen rybářské stráže.

Během kontroly došlo k odhalení, že muž nemá platný rybářský lístek a tím pádem ani povolenku k lovu. I přes absenci dokladů se staříkovi dařilo a porybný u něj odhalil uloveného živého kapra o hodnotě cca 500 korun. Nezbývalo tak než kapra pustit zpátky do revíru, přivolat na místo policii a podezřelého muže zadržet do jejího příjezdu.

Hlídka dotyčného ztotožnila zaevidovala jeho nezákonné jednání. Vzhledem k výši škody se jedná o přestupkové jednání. Za něj bude dotyčný potrestán pokutou, která mu bude vyměřena v přestupkovém řízení na příslušném úřadě.

Čtěte také: Na Hracholuskách proběhla společná kontrola RS a cizinecké policie

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.