Výlov Rožmberka 2023 – třeboňští rybáři se pověr nebojí

výlov rožmberka 2023
Ilustrační foto: redakce

Alespoň tak lze usuzovat podle výběru data. Výlov Rožmberka 2023 začne v pátek 13. října a potrvá celý víkend.

Jihočeský Rožmberk je se svými téměř 650 hektary největším rybníkem v České republice. Rozlohou vodní plochy a objemem přes 6 milionů kubických metrů vody strčí hravě do kapsy nejen všechny ostatní české a moravské rybníky, ale také řadu přehradních nádrží.

Rybník Rožmberk se, na rozdíl od ostatních velkých jihočeských rybníků, loví většinou každý rok. Pravidelné podzimní výlovy jsou náročnou akcí pro třeboňské rybáře.

Zároveň ale slouží jako oblíbená událost, která každoročně láká desetitisíce lidí, kteří břehy Rožmberka navštíví.

Pro ně je připraven také doprovodný program a občerstvení.

Drtivou většinu ryb při výlovu Rožmberka tvoří kapr obecný

I přes svou velikost nepatří Rožmberk k nejproduktivnějším rybníkům. Vzhledem k vodnímu režimu závislému na toku Lužnice, se rybník nesmí hnojit pro zvýšení úživnosti.

Množství vylovených ryb se většinou pohybuje kolem 120 – 150 tun. Z toho více než tři čtvrtiny tvoří kapr obecný v tržní velikosti.

Výlov Rožmberka v roce 2023 začne v pátek 13. v ranních hodinách. Zatahovat sítě začnou rybáři až kolem osmé či deváté ranní, poté začne třídění ryb. V sobotu a neděli začnou práce na výlovu již začnou dříve, kolem sedmé.

Rozmberk vylov

Doprovodný program u rybníka a v Třeboni

Po celou dobu výlovu bude k dispozici dětský koutek. Diváci se mohou těšit na bohatý gastronomický program obsahující řadu rybích specialit a točit se bude samozřejmě také pivo. Rybáři plánuji také komentované prohlídky pro menší skupiny a výstavu rybářského náčiní.

Letos se do akce zapojí také zdejší Střední škola rybářská a vodohospodářská Jakuba Krčína, která ve svém sídle pořádá den otevřených dveří.

Největší rybník rybník v ČR má dlouhou historii, která se datuje na konec 16. století. Na jeho stavbě pracovalo zhruba 800 lidí pod vedením slavného rybníkáře a rožmberského regenta, Jakuba Krčína z Jelčan.

Rybník Rožmberk je chovným rybníkem ležícím nedaleko Třeboně, v k.ú. obce Stará Hlína. Kromě rozlohy má rybník imponující parametry hráze.

Na délku hráz měří 2355 metrů, šířka hráze činí místy až 60 metrů a okolní terén převyšuje o dvanáct metrů. Hloubka rybníka Rožmberk činí u hráze více než 6 metrů. Hlavní zdrojnicí rybníka je Lužnice a díky značnému průtoky má rybník i vodohospodářské využití. V hrázi je instalována MVE.

Majitelem rybníka Rožmberk je Rybářství Třeboň a.s. Kromě Rožmberka se letos plánuje výlov ještě například rybníků Horusický, Dvořiště, Svět a Bošilecký. Celkový výlov má letos dosáhnout zhruba 2000 tun ryb s převahou kapra obecného.

Králem rybníka je dvoumetrový sumec Standa

Očekávaným úlovkem v síti bývá při výlovech sumec Standa s délkou přes dva metry. Tato ryba přišla do Rožmberka již jako dospělá z jiného rybníku a stala se nefalšovaným králem zdejší vody. Ulovit Standu ale není jen tak a nemusí se to povést. Ne vždy má chuť se ukázat veřejnosti a raději zmizí například v korytě Staré řeky.

Při ulovení má ale Standa jistotu, že se do rybníka vrátí. Stejně tak rybáři čekají na trofejního kapra Pepu, který má přes dvacet kilo a vrací se zpět vodě.

Zda se velikáni ukážou, to se dozvíte, když na výlov do Jižních Čech vyrazíte. Přijet můžete každý den, kdy se výlov koná.

Zdroj a foto: TZ Rybářství Třeboň, Wiki Commons

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.