Vyjádření Rady ČRS k zadrženým povolenkám členů výboru SÚS na Orlíku

Zadržení povolenek členům výboru
Vodní nádrž Orlík. Foto. redakce

Před několika dny jsme zveřejnili oficiální prohlášení Středočeského územního svazu týkající se případu ve středisku ČRS Štědronín na přehradě Orlík. Zde došlo k zadržení povolenek dvěma členům výboru tohoto územního svazu.

V rámci snahy o pokud možno neutrální postoj nyní přetlumočíme sdělení Rady ČRS. Celorepubliková rada je totiž uživatelem revíru na ÚN Orlík a z toho titulu jí byly předány zadržené doklady k rybolovu k řešení.

Krátké shrnutí kauzy Štědronín

Ve středisku ČRS došlo v nedávných dnech ke kontrole rybářské stráže. Dva lovící byli nepřítomni u prutů, za což jim členové profesionální RS v souladu s běžnou praxí zadrželi povolení k lovu. Tito rybáři jsou členy výboru SÚS, jde tedy o vyšší svazové funkcionáře, byť jen na středočeské úrovni.

Středočeši k tomuto vydali prohlášení o němž jsme nedávno informovali.

Rada ČRS se ohrazuje vůči dezinformacím

Jako jeden z důvodů zveřejnění vlastní zprávy uvádí Rada ČRS zamezení šíření dezinformací na sociálních sítích a webech. Celý původní text je k dispozici na webu Rady ČRS a také jejich facebookové stránce.

Zde přinášíme shrnutí v bodech z tohoto zdroje:

 • V termínu 15.-16. 6. na místě probíhalo  výjezdní zasedání výboru Středočeského ÚS. 
 • Někteří členové výboru údajně  ihned po svém příjezdu nahodili udice, které zůstávaly většinu času bez dozoru – zde dokonce figuruje informace, že nahozené pruty měli i během zasedání, které se konalo v pergole vzdálené 40 metrů (ve vyjádření SÚS se mluví o poloviční vzdálenosti) 
 • 16.6. ve večerních hodinách obdržela RS oznámení o prutech ponechaných po celý den bez dozoru.
 • Místo nahozeným prutům se měli dotyční rybáři údajně věnovat právě zasedání jejich ÚS
 • Rybářům na místě zadrželi povolenku k lovu. Řešení přestupku probíhá standardní cestou.

Rada ČRS se ve vyjádření od chování provinivších se funkcionářů distancuje a přestupek řeší běžnými procesy dle Stanov ČRS a dalších dotčených předpisů. Dle neoficiálních informací jsou ve středisku Štědronín k dispozici kamery, které mohou při řešení případných nejasností pomoci.

Rada ČRS upozorňuje, že  příposlech nenahrazuje přítomnost u prutů

Vyjádření Rady a SÚS se liší hlavně v popisu činnosti rybářů během lovu. Středočeši trvají na vzdálenosti 20 metrů a okamžité pohotovosti rybářů k reakci.

Vyjádření Rady tvrdí, že dotyční měli na práci zcela něco jiného (činnosti spojené se zasedáním) a příposlech navíc nenahrazuje okamžitou možnost manipulovat s pruty.

Ani jedna strana ale netvrdí, že k přestupku nedošlo. Co se nepřítomnosti u prutů týče, jde o běžný prohřešek, jenž se řeší poměrně často. Příčinou skandálu se zde stal fakt, že nejde o řadové rybáře ale o členy výboru, kteří byli chyceni při porušování RŘ. Minimálně jeden z dotyčných má snad být dokonce členem RS.

Na soukromém revíru se složitá definice přítomnosti většinou vůbec neřeší

Na celé věci je zajímavý fakt, že přítomnost u prutů představuje častý prohřešek ale jen na svazovce. Spolu se zákazem nočního lovu také patří k nejméně oblíbeným zákazům a je předmětem častých vášnivých diskusí. 

Na většině soukromých revírů se definicí přítomnosti u prutů vůbec nezabývají a tak nějak se spoléhá na to, že rybář sám má zájem na tom, aby rybu včas zdolal. 

9 Comments

 1. Tak tito pánové ať rezignují, porušení RŘ platí pro každého,a je mi úplně jedno jestli je to prezident vápenky nebo ne , a ještě bych jim mazl tučný flastr, jelikož tito pánové mají striktně dodržovat co je psáno .

 2. Tak že je vidět že papalasum a nebo vedoucím ČESKÉ nic vlastně nestalo protože je vidět si můžou dělat co chtějí jeto nespravedlive vůči ostatním rybarum kteří toto nedělají což znamená že vrchnost je vrchnost a rybářský rad neplatí pro ne jdete k sipku slusne řečeno dělejte dal výjimky a žádná stráž chodit nemusí.

 3. Kdyby radši zakázali od vody odnášet ryby domů. Většina těchto „vyder“ své sotva mírové úlovky po naplnění mrazáku rozdávají známým, a pak brečí, že není ve svazovkách co chytat.

  • Hele Franto ,já sám si vezmu tak dvě ryby za rok, ale jestliže si někdo platí povolenku a ryba má miru, tak proč by si ji nemohl vzít domů. Nejhorší je číst ty komentáře těch chytraku, když si někdo vezme rybu.

 4. Dobrý když je 40 metrů daleko ALE! Jestli mám priposlech a jsem o kousek dál, tak co?? Většinou je kontrola normální, ale když narazis na kretena,tak bys mu dal korunu jak je chytrej.

 5. Jsem tybar sponzor po tydnu rybareni si vezu 1 kapra pro rodinnu.. letni vanoce. Je fakt ze jestli zasedaji// nebo popiji by nemneli chytat ale byl jsem tam a takoviho buzeranta
  Jako je mistni spravce p.Řezniček jsem jeste nevidel nas prudil jako majitel Orliku.
  Jsem absolvetem RŠ ve Vodnanech a a hned bych ty pàny sundal z funkcí!!!!!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.