Vrhněte se do nové přívlačové sezony s belly boatem: plusy a mínusy

Písník Týnišť
Lov z belly boatu na písníku Týnišť. Foto: Aktivni-rybolov.cz

Belly boating je oblíbená a vzrušující rybolovná technika, která si získala značnou oblibu mezi rybářskými nadšenci přívlače a muškařiny. Tato jedinečná zábava spočívá v použití specializovaného nafukovacího plovákového zařízení, často ve tvaru U nebo V, které umožňuje rybáři pohodlně sedět a lovit ryby, zatímco je částečně ponořen ve vodě v brodících kalhotách. 

Belly boat poskytuje pohodlnou a obratnou platformu pro lov na malých v jezerech, některých rybnících s povoleným lovem z plavidel a na pomalu tekoucích řekách.

Koncept belly boatingu vznikl v 50. letech 20. století, především jako prostředek pro muškaře, který jim umožňoval přístup k těžko přístupným místům rybolovu. V průběhu let se vyvinul ve všestrannou a účinnou rybolovnou techniku, kterou využívají rybáři také pro přívlač a mnohdy i lov sumců.

Oblibu belly boatingu lze přičíst několika výhodám, které nabízí oproti tradičním metodám rybolovu.

Jednou z hlavních výhod belly boatingu je jeho přenosnost a snadné použití. Nafukovací konstrukce umožňuje rybářům snadnou přepravu a skladování plavidla, což z něj činí ideální volbu pro ty, kteří nemají možnost použít loď a chtějí prozkoumat různé rybářské lokality přímo z vodní hladiny. 

Kromě toho je další výhodou relativně nízká cena a jednoduchá příprava před lovem. Mnozí rybáři jej díky malým rozměrům vozí v nafouklém nebo polonafouklém stavu, čímž eliminují neoblíbený fakt spotřeby určitého času na přípravu plavidla přímo před lovem.

Písník Týnišť

Stačí jen několik pumpnutí vzduchu a BB je připraven k použití, což rybářům umožňuje trávit více času rybařením a méně přípravami. Další výhodou je jeho ovladatelnost. Na rozdíl od větších vodních plavidel, jako jsou čluny nebo kajaky, nabízejí belly boaty výjimečnou obratnost a manévrovací schopnosti. 

Vtip je v tom, že pohyb a nasměrování lze řídit nohami (ploutvemi na nohách) zatímco můžete zároveň bez problémů ovládat prut oběma rukama. To představuje asi největší výhodu oproti jiným druhům plavidel, které buď aktivně řídíte nebo aktivně chytáte. Obojí najednou příliš provozovat nelze, snad s výjimkou trollingu nebo lovu ze šlapacího kajaku, který ovšem má zase jiné přednosti a nevýhody.

Dalším aspektem, který odlišuje plavbu s belly boatem, je pohodlí. Konstrukce plovákového člunu umožňuje rybářům pohodlně sedět v poklidu s nohama ponořenýma do vody. Tato poloha zajišťuje stabilitu a rovnováhu při rybolovu a umožňuje přesné nahazování a kontrolu nad prutem. Těsná blízkost vody navíc vytváří jedinečné spojení s prostředím a poskytuje tak hlubší a intimnější zážitek z rybaření. V létě se navíc rybář krásně chladí, což je rozhodně bonus. V zimě v něm naopak můžete provozovat otužování.

Belly boat je plavidlo oblíbené zejména mezi muškaři, protože umožňuje efektivní nahazování mušek. Nízký profil plovákové trubice v kombinaci s polohou vsedě umožňuje rybářům přesně a efektivně nahazovat muškařskou šňůru. Schopnost dosáhnout vzdálených cílů a prezentovat mušku přirozeným způsobem výrazně zvyšuje šanci nalákat ryby k záběru.

Musíte myslet na bezpečnost a mít poblíž břeh

Bezpečnost je zásadním faktorem při jakékoli vodní aktivitě a lov z belly boatu není výjimkou. Při používání belly boatu je bezpodmínečně nezbytné nosit záchrannou vestu, která poskytuje další pojistku bezpečnosti v případě nehody nebo nepředvídaných okolností. Kromě toho by rybáři měli mít na paměti povětrnostní podmínky a stav vody. V případě belly boatu je jistější vyrážet na výpravy alespoň ve dvou. Přece jen zde rybář sedí v brodičkách, v nichž se neplave úplně nejsnázeji.

Díra v belly boatu je noční můra, která se ale příliš nestává realitou. Vzhledem ke šnečí rychlosti tohoto plavidla a nohám trčícím dolů téměř nehrozí prodření o dno. K poškození dochází nejčastěji při nástupu nebo nástupu do vody, kdy může dojít ke kontaktu s něčím ostrým.

Zejména při vláčení se nedá vyhnout kontaktu háčku s materiálem plováků, což ale většinou končí bez následků. Riziko může být nástraha s trojháky a jejich volné hroty při zdolávání ryby těsně u plováku. Podobných nehod je ale minimum, což neznamená, že se nemohou stát zrovna vám. 

Přesto je nutné dbát na bezpečnost, mít vestu a ideálně být maximálně několik desítek metr od schůdného břehu nebo alespoň mělčiny, kde stačíte nohami.

Belly boat není koncipován na pohyb na otevřené volné vodě typu Nechranic, Lipna a podobných rozlehlých nádrži se silným větrem a vlnami. V takových místech je lépe použít jiný typ plavidla či se držet hlavně pobřežní zóny.

Belly boat je ideální na menší nádrže či jezera a na řeky s klidným tokem bez silného lodního provozu.

Výhody belly boatu: skladnost, cena a praktičnost

O ceně jsme již psali, belly boat je velmi jednoduché plavidlo a nestojí mnoho. Základní modely navíc mohou vážit kolem pěti kil, což znamená, že jej můžete k vodě bez větších potíží odnést na hrbu.

Mnozí je vozí již nafouklé čímž ušetří čas před začátkem a po konci lovu. S opatrností je lze donést k vodě i přes bujnou vegetaci – některé BB mají i zádové popruhy. Možnost pohybu a manévrování pomocí noh je pak opravdu praktická věc a lov z belly boatu je opravdu návyková záležitost.

Za zmínku stojí také snadné vylovení a manipulace s rybou. Každý belly boat umožní rybu snadno vyháčkovat a rovnou i změřit neboť metr a vyháčkovací podložka se nachází přímo před vámi.

Okoun labská

Nevýhody belly boatu: hodí se spíše na klidnou vodu a do tepla

Je samozřejmě nutné si říct, že každý typ rybářského plavidla má své plusy a mínusy. U belly boatu je to hlavně nízká cena základních modelů, která se může aktuálně pohybovat něco nad pět tisíc. I po připočtení ploutví a například neoprenových broďáků jde v základu o relativně levnější věc než klasický člun, s kterým navíc máte často složitější logistiku co se přepravy a spouštění na vodu týče.

Mnozí rybáři BB využívají i do podzimu, kdy je ovšem nutné mít opravdu silné (minimálně 4mm) neoprenové broďáky.

Nožní způsob pohonu je velmi praktický z hlediska manévrování. Jakýkoliv silnější proud ale dlouhodobě ploutvemi neukopete. Proto většina BBčkářů používá nějakou formu kotvy, díky níž je možné chytat například i na rychlejším říčním úseku. Nepočítejte ale s možností dlouhých přesunů. Belly boat je určený hlavně na chytání poblíž místa, kde lezete do vody. Přesuny po vodě bývají dlouhé a proti proudu nebo větru někdy až nemožné.

belly boat liga 2022

Z tohoto hlediska jsou výhodnější modely BB s vesly. Nečekejte ale žádnou závratnou rychlost – na klidné vodě dosáhnete cca kolem 3 km/h, což z každého delšího přesunu činí ztrátu času. 

Existuje ovšem varianta vybavit BB elektromotorem. V takovém případě již ale počítejte s vyšší cenou takového tuningu i ztrátou výhody v podobě skladnosti. V poslední době navíc začíná být populární lov z kajaku, který může nabídnout poněkud větší možnosti přesunů a celoročního použití. Při započítání ceny všech vylepšení pak ani kajak nemusí vyjít o tolik dráž.

Belly boat je plavidlo a smí se z něj lovit jen na povolených revírech

Na belly boatu se sedí v brodících kalhotách, což pár rybářů vedlo k přesvědčení, že jde o formu brodění. Bohužel, lov z jakýchkoliv plovoucích zařízení je považován za lov z plavidel. Sice můžete na revírech sice brodit prakticky všude, jelikož zakázáno to je jen na zlomku revírů, při chytání z belly boatu ale pro vás platí nařízení, které lov z plavidel zakazuje.

Proto jsou legálně použitelné jen na revírech, kde je lov z plavidel výslovně povolen v popisu revírů. To jsou nejčastěji některé větší přehrady a řeky. Viz popis revírů v rybářském řádu nebo online na stránkách svazu.

Začátečníci mohou zkusit Decathlon

Co se týče BB, je Decathlon docela slušná varianta jak začít s tímto způsobem lovu. Poměr cena a kvalita velmi dobrý.

Belly boaty ovšem nebývají na prodejnách skladem. Jsou v nabídce jejich online obchodu. Můžete si je však po objednání na prodejnu osobně vyzvednou anebo si je nechat dovézt.

muškaření květoňov

Reference na jejich belly boat jsou většinou pozitivní. Samozřejmě nelze očekávat to samé jako u třeba třikrát dražšího belly boatu od značek jako Zeck nebo SG či dalších. Ale pro méně náročné aktivity než lov sumců by měl základní belly boat od Decathlonu určitě postačovat.

Belly boaty z pokročilejší kategorie představují větší pohodlí a širší možnost vylepšení, ovšem za vyšší cenu

Tyto belly boaty se odlišují od předchozích modelů nejen cenou. S technologickými inovacemi a větší odolností přichází také zvýšená hmotnost přesahující často 12 kilogramů a větší rozměry. Toto však přináší výhodu v podobě vyšší nosnosti a vyšší úrovni bezpečnosti. Některé z těchto modelů jsou například speciálně navrženy pro lov sumců.

Mnohé dražší modely jsou již konstruovány z PVC podobně jako standardní rybářské čluny. Jde často o slabší PVCčko, přesto jde o významný krok zvyšující odolnost plováku proti poškození a proděravění. Hmotnost plavidla zde ovšem opravdu významně narůstá.

Jedním z osvědčených a dobře dostupných belly boatů této kategorie je Savage High Rider, který se prodává v různých verzích již řadu let. Je navržen tak, aby poskytoval pohodlné posezení nad hladinou vody, což je ideální pro rybáře do váhy 100 kilogramů. U těžších jedinců by mohl High Rider mírně sednout pod hladinu. Nicméně, sedět na něm je celkem pohodlné a není slechu, že by někdo, kdo si vybere Savage High Rider, byl zklamán.

Belly boat se snadno ovládá a dokáže lehce prorážet vodu. Konstrukce s čtyřmi komorami poskytuje rybářům extra bezpečnost. Má pevný U-rám s nafukovací podlahou, která zajišťuje vysoké sezení, komfort a stabilitu. Na sedačce naleznete držáky na pruty. Belly boat je vybaven třemi voděodolnými postranními EVA taškami s víčky, velkou voděodolnou přední taškou s víčkem pro bezpečné úschovu. Pod rámem jsou pevná poutka umožňující snadné přenášení belly boatu po zemi. Přední poutko slouží kromě transportu také k zajištění sedačky na místě pomocí popruhů jako batoh. V přední části je umístěná snadno odnímatelná příčka a podložka s měřicím potiskem. Na přední části máte také možnost připevnit echolot.

Hlavní vlastnosti:

 • Pevný materiál PVC o tloušťce 0,9 mm
 • Pevný PVC materiál na podlaze a sedačce
 • Zatavené a vyztužené švy
 • 3 voděodolné postranní EVA tašky
 • 1 voděodolná přední EVA taška
 • Nastavitelná opěrka pro nohy
 • Popruhy pro nošení jako batoh
 • Poutka pro pohodlné přenášení
 • Sada na opravu (včetně praktické ruční pumpy)
 • Doporučený tlak PSI: 3,6 psi pro rám, 10 psi pro podlahu
 • Čistá hmotnost: 12 kg
 • Celková délka: 150 cm
 • Maximální nosnost: 125 kg

Savage Gear Belly Boat Pro Motor 180 cm

Jedná se o aktuálně nejlepší model belly boatu z oblíbené řady Savage Gear. Tento model je vybaven možností připojení tradičního elektrického motoru. Má unikátní konstrukci, která zajišťuje vyváženost a stabilitu i s motorem. Oproti předchozím modelům je o 10 cm delší, což zlepšuje vztlak a stabilitu. Sedačka je pohodlně polstrovaná materiálem EVA.

Savage gear belly boat pro motor 180 cm

Tašky jsou odolné proti vodě, robustní a stabilní, a v přední části belly boatu je voděodolná taška. Vzduchové komory jsou volné pro připevnění sonaru nebo držáku na prut. Kromě toho se dodává s ruční pumpou a tlakoměrem pro správné nafouknutí. Tento model je ideální pro vášnivé rybáře, kteří používají belly boat. Je připraven pro použití s elektromotorem a mnoho jiných BB na trhu s ním nemůže konkurovat.

Více informací naleznete na Parys.cz

Hlavní vlastnosti:

 • Možnost připojení elektromotoru
 • Unikátní příď pro lepší ovladatelnost
 • Delší délka pro větší stabilitu
 • Možnost připevnění různých držáků
 • Nafukovací dno
 • Pohodlné sedadlo s EVA polstrováním
 • 4 odolné, stabilní a voděodolné tašky
 • 2 vzduchové komory
 • Protiskluzové popruhy na sedadlech
 • Hmotnost: 15 kg (včetně tašek)
 • Délka: 180 cm
 • Dodáváno s ruční pumpou a tlakoměrem
 • Vysoké sedadlo: 10 cm

Belly boaty od Zeck vyhovují i sumcařům

Využít tato plavidla jde i při sumcařině a samozřejmě jakékoliv jiné přívlači například na velké štiky či candáty. V nabídce odolných a velmi upravitelných BB exceluje firma Zeck. Jejich výrobky jsou dokonce připravené na montáž elektromotoru a mají v základní ceně celou řadu příslušenství, které musíte jinde dokupovat.

Zeck BellyBoat Belly Cat

Příkladem může být Zeck Belly Cat. Příslušenství přináší tomuto „člunu“ větší univerzálnost a bezpečnost ve srovnání s ostatními bellyboaty. Díky svým rozměrům, konkrétně délce 170 cm, je mimořádně stabilní při zdolávání a také díky pozici rybáře. Tříkomorový systém v pontonech, vysokotlaková podlaha a pohodlné posezení z něj dělají bezpečnou volbu. Nosnost je udávána jako 160 kg, ale s velkou rezervou…

Použitý PVC materiál o síle 0,7 mm je zesílený silnými protioděrovými lištami na místech, která jsou vystavena větší zátěži, jako je přední část, boky a spodek. Skvělým prvkem jsou vesla, která umožňují rychlý pohyb. Stejným účelem slouží také stabilní zadní zrcadlo, které je součástí balení a umožňuje uchycení elektromotoru. Dva adaptéry v přední části slouží k upevnění držáku prutu a echolotu. Součástí balení jsou také vesla, ramenní transportní popruhy, držáky prutu, echolotu a sondy, sada na opravu, pumpička, dvě postranní kapsy, stejně jako přední a zadní bezpečnostní síťky.

Maloobchodní cena: cca 14600 Kč na chytapust.cz

Hlavní parametry:

 • Délka: 170 cm
 • Šířka: 116 cm
 • Průměr plováků: 34,5 cm
 • Počet komor: 3+2
 • Hmotnost: 12,9 kg
 • Hmotnost příslušenství: 18 kg
 • Materiál: Heavy Duty PVC
 • Tloušťka materiálu: 0,7 mm
 • Maximální tlak plováků: 0,25 bar
 • Maximální tlak podlahy: 0,80 bar
 • Ventily: 1x pro sedačku, 3x vnitřní ventily, 1x pro podlahu
 • Velmi stabilní s vysokým posezem
 • Deska pro montáž elektromotoru
 • Nastavitelný držák prutu a echolotu
 • Trvalá ochrana proti oděru na spodní straně
 • Vysokotlaká sedačka a podlaha
 • Bezpečnější díky třem odděleným komorám

3 Comments

 1. „V létě se navíc rybář krásně chladí“ to mohl napsat jedině někdo, kdo v létě na boatu a v broďákách nikdy neseděl 🤣

  • Ale seděl. Ale jako máš recht, že dneska už je občas takový vedro že ani tohle kolikrát nepomůže

   • Zrovna včera jsem myslel, že se uvařim. Voda je ale letos pořád studená a jen v kraťasech to nejde.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.