Když se podíváme na nabídku e-shopů, tak vidíme, že boilie se v současné době prodává v mnoha velikostech (průměrech koulí).
Doba dokonce pokročila, že boilie se také stává nástrahou vhodnou pro feeder, přičemž se použivají velmi malé nástrahy. Dnes na nejmenší boilie bez potíží můžete lovit třeba cejny nebo plotice.
Výhoda selektivity nástrahy na kapry zde již nefunguje, přesto má tvrdší nástraha své bonusy také v drobných rozměrech, například dlouhou výdrž na vlasu a jistotu, že nespadne ani se nerozmyje třeba v proudu.
Existuje ale také opačná strana spektra – velké boilies. Na trhu je sice asi nejoblíbenější průměr cca od 16 mm do 24 mm. Často se ale používají dvě koule naráz a kapr to nemá problém spolknout. Tudíž by neměl být problém použít větší boilies.
Zajímá rybu velké boilies?
Ve skoro každém eshopu dnes běžně pořídíte boilies až do velikosti přesahující 30 mm. Větší kapři jsou schopni sníst poměrně velká sousta. Mají o ně ale zájem?
Nabízí se ještě jedna zásadní otázka: proč není extrémně velké boilies tak populární mezi zákazníky rybářských potřeb a výrobců nástrah?
Velké boilies přitom mělo svoji vlnku popularity a těšilo se větší oblibě v době před lety. Současný trend ale spočívá spíše v používání menších a středních nástrah, které se zdají být univerzálnější pro lov kaprů všech velikostí s tím, že i na ně se běžně loví trofejní ryby.
Příkladem může být aktuální rekordman z Balatonu chycený na jednu 24 mm kuličku. (Čtěte zde)
V zahraničních zdrojích se také akcentuje, že kapři občas vůči velkým nástrahám projevují o dost větší opatrnost, protože si je spojují s nebezpečím.
To může být pravda na vodách na silně prochytávaných vodách, kde ryby vnímají určité opakující se jevy, které se jim zdají podezřelé.
Příliš velké sousto než aby mělo cenu se jim zabývat
Dalším argumentem proti použití enormně velkých nástrah je jejich náročné trávení. Tvrdé a velké nástrahy nemusí být pro rybu snadno stravitelné.
Zatímco pro velkého dravce je větší sežraná ryba jasným pozitivem – hodně jídla za méně úsilí, u kapra, který se dokáže nafutrovat v klidu a bez nutnosti cokoliv lovit, tomu tak být nemusí.
Alespoň pokud věříme všem těm teoriím o tom, že kapr hledá nutričně bohatou stravu, která mu dodá dostatek živin.
Požadavek na množství živin by velké boilies splňovalo. Energetické nároky, které ale bude muset tělo vynaložit na rozmělnění takového sousta ale mohou být nepoměrně vyšší než u stejného objemu stravy v menších soustech. Kaprovi se tím pádem může vyplatit sežrat například dvě menší boilies než jedno velké.
Z toho vyplývá, že paradoxně může být úspěšnější 2x koule o průměru třeba 24 mm než jedna nástraha o velikosti 33 mm, což je asi největší velikost běžně prodávaného komerčního boilies (výjimkou jsou různé “buřtíky” o průměru přes 50 mm, což jsou ale většinou boilies určené na lov sumců, tedy alespoň se tak prodává)
Kapři se vždy snaží vybrat nejjednodušší možnost, pokud jde o krmení. Přirozeně se snaží najít co nejvíce zdrojů potravy a živin s co nejmenším úsilím.
Technicky řečeno, každý živočich se snaží zajistit konzumovat dostatečně výživnou stravu, obsahující větší množství energie než jaké je nutné nalezení/ulovení a strávení tohoto jídla. Z fyziologického a biologického hlediska by logicky větší výdej než příjem nedával dlouhodobě smysl.
Možná právě tohoto důvodu se rybářům obvykle osvědčuje vybírat menší a někdy i měkčí návnady. Prý jsou ale revíry, kde to jezdí na dvě koule 30 mm vedle sebe.
Někde zase s oblibou používají kombinaci napůl rozkrojeného velkého boilies s malou koulí na jednom vlasu
Existují nějaké výhody používání tak velkých boilies při rybaření na kapry? Rozhodně to bude selektivita a větší nápadnost takové nástrahy. Většina rybářů ale dává přesto přednost koulím o průměru do 24 mm.
Z průzkumů některých zahraničních výrobců lze vyčíst, že větší boilies občas použije asi jen každý desátý rybář.
Zdroje: https://carpcouture.com/should-you-use-a-large-boilie-for-carp-fishing/
https://stickybaits.com/size-matters/
Čtěte také:
Be the first to comment