Vázání mušek versus jejich nákup

Vázání mušek vyžaduje hodně trpělivosti a zručnosti, také svěráček na vázání mušek

Skok ze světa „běžné“ rybařiny do odlišné techniky muškaření přináší spoustu vzrušujících momentů. Učení se od nuly a poznávání nového vybavení není zpočátku tak snadné. Zcela zásadní změnou, která čeká každého adepta je ale nutnost vyznat se i v entomologii, a co hůř, ve všech těch muškách, jenž vypadají na první pohled úplně stejně. Samotné vázání mušek je pak velký strašák, který děsí zejména méně šikovné jedince.

Snadným řešením je nákup mušek v obchodě nebo u vazačů. Jaké to má výhody i nevýhody?

Nákup mušek

Výhody nákupu jsou ohromné. Začátečníci většinou nemají ani příliš jasnou představu na co chytat. V obchodě si můžete nechat poradit. Majitelé jsou většinou také praktikující muškaři a dokáží doporučit vhodné vzory pro váš revír.

Další možností je kontaktovat některé ze známých vazačů, které dnes najdete zejména na Facebooku ve skupinách věnovaných právě vázání mušek.

V obou případech tak můžete získat pěkné mušky, které budou rybám chutnat. Obdržíte je úplně bez práce a jediné co se od vás očekává, je zaplacení příslušné částky. Mušky většinou stojí od 25 do 40 korun za kus. Záleží na nákladech, které jsou samozřejmě u různých vzorů různé.

Vázání mušek

Troufám si říct, že samostatná výroba mušek má poněkud více výhod než nákup. Zejména pokud se muškaření hodláte věnovat častěji a ne jen párkrát během roku.

Naučíte se daleko rychleji základy muškařské entomologie, vyznáte se v muškách i v jejich použití. To všechno dostanete do krve zábavnější formou pokud budete s muškami pracovat a zjišťovat si nezbytné informace o jednotlivých vzorech. Vázání ale samozřejmě vyžaduje hodně volného času.

Ten mnozí nemají a tak i mnoho letitých muškařů si svoje vzory nechává navázat někým jiným.

Dobrou orientaci v problematice ale výčet výhod vázání mušek zdaleka nekončí. Největší potenciál, jaký díky vlastnímu vázání získáte je možnost rychlé reakce na aktuální situace. Je to podivná formulace ale všechno hned pochopíte níže.

Pokud si koupím například sadu nymf, tak dřív nebo později část mušek utrhnu. Většinou to jsou ty nejvíce efektivní a tudíž používané vzory, které padnou za oběť jako první.

Nevazači jsou pak v těžké situaci, neboť objednávka pár mušek se prostě nevyplatí. Na zhotovení mušek je navíc potřeba většinou nějaký čas čekat a tak jsme určitou dobu odkázáni na omezený arzenál.

Vazač to má jednoduché. Stačí si doma na chvíli sednout ke svěráčku a ze zásoby vázacích materiálů si příslušnou mouchu uvázat. Pár kusů máte hotových do půl hodiny a můžete další den k vodě. Jsou jedinci, kteří vázání vozí v autě a doplňují mušky i během chytání!

Další výhoda spočívá v možnosti navázat jakýkoliv vzor, který vás napadne nebo ho uvidíte někde na fotografii. Stejně tak si můžete navázat vzor ve verzi pro konkrétní typ řeky. Je potřeba nějaký vzor použít do hluboké a rychlé peřeje? Sáhnu do zásob a navážu mušku s pořádnou koulí z wolframu!

V praxi tak rozšíříte svoje možnosti na maximum, chytíte víc ryb a všeobecně stoupne vaše vážnost v očích ostatní rybářské veřejnosti.

Nevýhody vázání mušek

Každá mince má dvě strany a tak i vázání mušek není jen o samotných pozitivech.

  • Velká počáteční investice – nákup dobrého svěráčku, nářadí a základní zásoby materiálu něco stojí. Je samozřejmě možné koupit levný svěráček za pětistovku ale myslím, že má smysl si připlatit za něco s vlastní základnou a možností rotování. Taková věc málokdy stojí méně než 2500 Kč, opravdu vytuněné modely stojí i dvakrát tolik. I s ostatním nářadím a materiály pro začátek můžeme dostat nejníže na cenu kolem 5 tisíc korun, což není málo. Kvalitní nářadí nám ale vydrží mnoho let.
  • Učení se vázacím postupům – pro manuálně nezručné to bude trochu těžší. Naštěstí to není nic, co by se člověk nezvládl naučit. Díky internetu a videím je to dnes daleko snazší než kdy jindy.
  • Nepořádek – vázání znamená potřebu nestálého úklidu. Peříčka, kousky dubbingu a jejich odstřižky se dokáží rozletět po celém bytě a většinou přistanou přímo na nose vaší manželky.

Nutno ale podotknout, že prvotní drahota je jen zdánlivá. Kvalitní svěráček a další „inštrumenty“ kupujeme na mnoho let. Samotné vázací materiály jsou již levnější položkou. Pravděpodobně jich ale i tak nakoupíte během prvních let dost a ne všechny využijete. Přesto se ale vázání mušek vyplatí. Za pět tisíc pořídíme méně než 200 mušek v obchodě. Kolik mušek získáme, když tyto peníze investujeme do vázacích potřeb?

Cena mušky při samostatném vázání

Náklady na výrobu jedné mušky se velmi liší podle náročnosti jednotlivých vzorů. Obecně se dá říct, že nejvíc nás stojí háček. U zatížených mušek je pak stejně drahou položkou wolframová kulička. Obojí se pohybuje v ceně okolo 3 – 4 korun. Jenom tím, že navlékneme kuličku na háček a upneme do svěráčku, se tak dostáváme na cca 8 Kč.

Ostatní vázací materiály jsou naštěstí daleko levnější. Balení dubbingu, cívka s nití či lametkou nebo drátkem vydrží opravdu dlouho. Náklady na jednu mušku jsou u těchto materiálů v jednotkách haléřů.

Jiná situace nastává u peří. Mnohá pírka jako například CDC, koroptev a další zase náklady zvyšují. Záleží na nákupní ceně, která může být dosti různá ale pro jednoduchost můžeme počítat s cenou 1 Kč za pírko.

Zatížená tungstenová muška tak může vyjít nákladově od sedmi do deseti korun. V závislosti jaký materiál a v jakém množství použijeme. Naopak mokrá muška typu pavouček nás může vyjít jen o něco málo víc než je cena háčku. Stačí trocha nitě, případně lametky a část pírka například z kohouta či slepice, které se dá obstarat i mimo obchody za pakatel.

tungstenové nymfy na řeku
Hodinka u svěráčku a hned je na co chytat

Důležitým faktorem je ale práce. Mnozí vazači, kteří váží na zakázku dokáží vyrábět mušky jak na výrobní lince v čase hluboko pod pět minut. Dle vlastního pozorování i různých videí na internetu můžeme za poklidné odpočinkové tempo považovat cca 10 minut.

Za hodinu tak lze pečlivě a s klidem navázat pět až šest mušek. Přece jen jde o ruční práci, při níž není nutné až tak spěchat.

Pro účely domácího vázání bych ale ekonomické propočty hodnoty práce nechal stranou. Pro většinu z nás je i toto součástí našeho koníčka a vázání nás baví. V praxi tak můžeme říct, že cena doma udělané mušky je třetinová oproti mušce z obchodu. A to se dlouhodobě vyplatí i při započtení nákladů na nákup svěráčku a dalších potřeb!

Konečný verdikt

Vlastní výroba mušek je neoddělitelnou součástí muškaření. Pocit úlovku na vlastní výtvor je přece jen lepší než u koupené mušky!

Přesto ale i nákup má svůj smysl. Zejména začátečník díky němu má možnost okamžitě začít chytat. Těch složitostí a novinek je v počátku i tak dost.

S postupným pronikáním do tajů muškaření je ale vázání nevyhnutelný krok pro každého, kdo chce zažívat pravidelné úspěchy a posunovat se v oboru dál.

Nikde ale není řečeno, že využívat služeb vazačů a obchodů je špatné. Spousta zkušených harcovníků si některé náročné vzory nechává vázat od specialistů. Stejně tak i vytížení zaměstnanci a podnikatelé raději věnují volný čas samotnému rybaření než aby dřepěli doma u stolu.

Ve výsledku jsou tak všichni spokojení. Část rybářů si mušky kupuje u lidí, kteří umí dobře vázat. Vazači mají co dělat a mají hezký přivýdělek.

Zkušení muškaři si váží všechno sami a nechají si rádi poradit od profi vazačů. Majitelé obchodů pak úplně všem prodávají materiály a vázací potřeby! Zkrátka ideální příklad symbiózy všech zúčastněných!

Přečtěte si také: Muška zaječí ouško

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.