Úhyn ryb a zákaz rybolovu na revíru Jičínka 3A

úhyn na revíru Jičínka 3A
Ilustrační foto: redakce

Zákaz rybolovu vyhlásili rybáři ze Severní Moravy na revíru Jičínka 3A (471 223). Došlo zde k velkému úhynu vodních živočichů, kvůli němuž museli zástupci ČRS přistoupit k uzavření nádrže pro sportovní rybolov až do odvolání.

O události informoval Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko na svém facebookovém profilu “Severomoravský rybář. 

Složky IZS včetně hasičů, Policie, vodoprávního úřadu, a také zástupci správce povodí a uživatele revíru zasahovali ve čtvrtek na malém svazovém revíru poblíž Starého Jičína na Severní Moravě.

Došlo zde k hromadnému úhynu ryb a vodních živočichů.

Uhynulé ryby likviduje ČRS pomocí specializované firmy. Zároveň Český rybářský svaz vyhlásil na tomto revíru zákaz rybolovu.

Příčina zatím není známa: může za to horko a sucho nebo otrava?

Příčiny úhynu zatím svaz nezveřejnil. V podobných případech ale bývá na vině většinou prudký pokles úrovně kyslíku rozpuštěného ve vodě.

Jako první to většinou odnáší některé druhy dravých ryb jako zejména candát obecný a následně okouni. V tomto případě uhynuly také odolnější kaprovité ryby.

Úbytek kyslíku může být způsoben řadou faktorů, od nevyhovujících klimatických a hydrologických podmínek (horko a slabý přítok) až po úbytek způsobený vniknutím cizích látek do nádrže.

Čtěte také: Trofejního sumce ulovili na přehradě Větřkovice u Kopřivnice

Mimo průmyslové znečištění takové nehody zejména ve venkovských oblastech působí úniky fekálních látek nebo zvíření hnijícího sedimentu, který dokáže kyslík z vody rychle odčerpat. 

Na výsledek vyšetřování si v tomto případě musíme ovšem počkat. Není vyloučeno, že na vině může být několik příčin zároveň.

Podobné případy bohužel nejsou výjimkou, naštěstí jde o lokální události, které většinou nemají následky na rozsáhlejším území jako v případě technogenních otrav na řekách.

Revír Jičínka 3A 471 223 se nachází poblíž rychlostní silnice číslo 48, v těsné blízkosti sjezdu na Starý Jičín. Nádrž má rozlohu něco málo přes jeden hektar a hospodaří zde MO Nový Jičín.

Naštěstí se nejedná o jediný revír této organizace. Zdejší rybáři hospodaří také na dvou pstruhových revírech, řece Odra a dalších menších nádrží na Novojičínsku a okolí.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.