Severočeský územní svaz ČRS informuje o celkových počtech úhořů vysazených v minulém roce.
Celkem do MP revírů v Severních Čechách putovalo 49 500 kusů odkrmeného úhořího monté. V případě malých odkrmených úhoří již jde o větší velikost ryb v délce kolem 20 cm, které mají procentuálně výrazně vyšší naději na přežití než menší násada.
Šance na přežití navíc zvyšuje vysazení do lokalit s větším množstvím překážek na dně jako jsou větve ale například i kamenné záhozy na hrázích či podél zpevněných břehů.
Úhoři se vysazují zejména na stojaté vody jelikož na řekách jejich populaci devastují MVE, které úhoři používají jako migrační cestu. Setkání s turbínou je ale pro tuto rybu bohužel samozřejmě fatální.
Zdroj: FB ČRS Severočeský územní svaz
Úhoř bez vysazování z ČR zmizí, migrační cesty jsou neprostupné
Úhoř patří k velmi záhadným rybám, jejichž tajemství nemohli rybáři dlouho rozluštit. Jde o tzv. katadromní rybu, což znamená, že úhoř žije ve vnitrozemských vodách ale rozmnožuje se v moři.
Jeho životní cyklus je tak v podstatě opačný než v případě lososa, který u nás díky nemožnosti migrace také téměř vymizel.
Vysazování monté v Západních Čechách:
Dospělý úhoř putuje do moře za vytřením. V podmínkách vodních toků ČR to znamená, že hlavní migrační cestou je pro většinu povodí řeka Labe, tato vodní cesta i její přítoky jsou na našem území intenzivně přehrazeny vodními stavbami. Vzhledem k množství těchto staveb je migrace úhoře na území ČR v podstatě nemožná.
Úhoř při migraci neomylně míří přímo do turbín elektrárny, kde skončí svoji životní misi v podstatě hned na začátku. Traduje se mezi rybáři, že rozsekané kousky úhořů pak slouží jako potrava ryb stojících pod výpustí MVE.
Cesta úhoře je přitom i bez toho extrémně náročná a daleká. Po velmi složitém vědeckém bádání se v minulém století zjistilo, že úhoř se rozmnožuje až v Sargasovém moři, které leží poblíž amerického souostroví Bermudy.
Zde dochází k výtěru úhoře říčního (Anguilla anguilla)a například i jeho amerického protějšku (Anguilla rostrata).
Vzhledem k tomu, že migrace úhoře je lidskou činností omezená na celoevropské úrovni, řadí se tato ryba k ohroženým druhům.
V minulosti cenu násady úhořího monté negativně ovlivňovala poptávka z Asi
Její poměrně hojná populace v ČR je výsledkem rybářského hospodaření a dovozu úhořího monté, které je však poměrně drahé. Stojí za tím i tlaky zájemců z jiných částí světa, kterým jde spíše o konzumní účely než o hospodaření.
Poptávka “šéfkuchařů” z Asie dokázala s cenami hýbat meziročně až o desítky procent do doby než před několika lety omezil jejich vývoz úřední zásah ze strany EU.
Ceny monté pak výrazně klesly, přesto jde o poměrně drahou záležitost. Kolem roku 2007 se cena kilogram monté pohybovala vysokou nad 20 tisící korunami. Pro rok 2021 pak rybáři uvádí cenu monté „jen“ 60 EUR, což činí kolem 1500 korun
Monté se loví ručně do sítí v přímořských státech, kam se malí úhoři dostávají právě ze Sargasového moře. Kvóty na odlov jsou poměrně přísné a například v případě velké země jako Francie jde jen o několik desítek tun ročně.
O nákup a dovoz monté se v ČR stará rybářský svaz. Celorepublikově jde o množství dosahujících vyšší stovky tisíc až milionů kusů za rok. Monté má běžně délku zhruba 8 cm a v případě odkrmeného monté je délka více než dvojnásobná.
Čtěte také:
Buďte první kdo přidá komentář