Opravdových legend mezi nástrahami asi najdeme víc. Začít můžeme třeba u legendární rotačky Blue Fox, plandavek Heintz až po finské woblery Rapala. Všechny tyto nástrahy znají od Asie přes Evropu až do Ameriky Jestli ale nějaký wobler způsobil podobný rozruch v posledních třiceti letech, tak je to právě Salmo Hornet.
Jde o výrobek polské firmy Salmo. U severních sousedů se vláčí přece jen o něco více než u nás, kde prim hraje lov kaprů. Mají zde větší výběr nástrah a neuvěřitelné množství lidí, kteří nástrahy sami vyrábí.
Firmu Salmo založil roku 1991 Piotr Piskorski, celoživotní vláčkař a vlastně profesionální rybář, který vystudoval ichtyologii v severopolském Olsztynu.
Zde právě začal vyrábět první woblery a postupně vybudoval z garážové firmy fungující fabriku vyrábějicí nástrahy v obci Naglady ve Varmijsko-mazurském vojvodství, které se pyšní řadou řek a jezer.
Roku 2013 Salmo koupila firma Fox International a Piotr zde nadále působí jako ambasador značky a poradce při vývoji nových nástrah.
Zakladatel firmy Salmo Piotr Piskorski:
Z woblerů od Salmo mám nejvíce v oblibě právě Horneta. Důvod je zřejmý. Tento model patří na pstruhové a tloušťové toky, případně pro lov okounů. To vše dohromady představuje přesně ten druh přívlače, který mě baví. Používám nejčastěji nejkratší verzi Horneta, která měří 3,5 cm.
Jde navíc o stěžejní model, na němž firma Salmo doslova udělala díru do světa. Původní wobler určený na menší vody jde na dračku například v USA, kde s ním loví tamější variantu candáta nebo bassy.
Na Horneta samozřejmě můžete chytit také štiku. Co se týče využitelnosti na různých typech vod, tak nejmenší woblerek z rodiny Hornetů je určený spíše na menší toky, pro házení pod větve a podobné kousky. Ne, že by se s ním nedalo chytat na větších řekách.
Limituje vás zde ale délka náhozu. Daleko s ním nedosáhnete, což jsem si ověřil například při chytání ze břehu na Ohři, tam jsem si s touto nástrahou moc nezachytal.
Naopak výprava na pstruhové Labe byla pro Horneta to pravé. Můžete si ovšem pořídit větší, těžší verzi a s ní už jsou možnosti zase trochu někde jinde.
Jak vypadá a pracuje Salmo Hornet
Salmo Hornet se vyrábí v několika modifikacích co se týče vzhledu i velikosti. Zaměřím se právě na miniaturní woblerek v délce 3,5 cm s jedním trojháčkem na konci (který si většinou měním za jednoháček). To je totiž model, který používám nejraději.
Jde o plovoucí wobler určený na lehčí nebo přímo UL přívlač, který se vyznačuje zejména agresivním chodem a schopností uspokojivě pracovat i v rychlejší vodě.
Hmotnost wobleru činí 2,2 gramu. Jde opravdu o malou nástrahu, která dobře pracuje i když vyměníte trojháček za jednoháček.
Chytat můžeme i s jemným lankem
Na pstruhové vodě nenarušuje její chod ani použití karabinky. Občas mi dojdou malé karabinky a ani lehce větší chod nenaruší.
Při chytání na MP vodě podobné woblery s oblibou berou menší štiky, někdy vlastně i větší. Na ocelovém lanku wobler pracuje taky, ale pro chytání v místech, kde to zavání štikou se dá doporučit nejtenčí wolframové lanko (tuším 3kg) na které si navážete malý obratlík a karabinku. Chod nástrahy v takové sestavě je ještě stále uspokojivý.
Představení Salmo Hornet na oficiálním videu firmy Salmo:
Pokud lanko ani třeba silnější fluorocarbon nechcete použít, tak doporučuji překovat na jednoháček, čemuž se budu podrobně věnovat hned vzápětí. Když vám to štika uhryzne, tak se aspoň nástrahy rychle zbaví a nehrozí sešití tlamy jako v případě víceháčkových nástrah
Salmo Hornet se vyrábí v několika barevných vzorech. Na pstruhy mám nejraději Gold Fluo Perch, které jsem kdysi koupil omylem. Chtěl jsem nějakou přírodní barvu.
Z obrázku v eshopu to tak u této varianty vypadá. První pohled na krabičku v reálu vás ale vyvede z omylu.
Gold Fluo Perch má relativně přírodní boky v okouním vzoru ale má zářivě zelený hřbet a neméně zářivě červený spodek. Kupodivu na to chytám i pěkné potočáky. Výhoda navíc je, že svítivá záda jsou dobře vidět na vodě.
I za špatných světelných podmínek přesně vidím, kam jsem nahodil nebo kam unáší nástrah proud, když ji nechám splavovat třeba pod nějakou vegetaci.
Mimochodem, vegetace se v mém případě stává nejčastější příčinou nákupu nového Horneta. Sám o sobě moc nevázne (tím spíš, když máte jen jednoháček), občas mi to ale uletí a skončí někde na větvi, kam se nedá nabrodit ani vylézt.
Jak wobler chodí pod hladinou
Ještě bych chtěl jednou zmínit chod nástrahy. Hornet je nástrahou vhodnou i pro líné rybáře, neboť sám o sobě pracuje jako zběsilý. Na řece při vedení proti proudu má navíc tendenci se převalovat na boky, což na ryby funguje znamenitě.
V některých zdrojích se uvádí, že Hornet lze vodit po i proti proudu. Na opravdu rychlé vodě s tažením po vodě nemám tak dobré zkušenosti. Hlavně spíš proto, že se přitom nástraha moc nezahloubí, takže to může být varianta hlavně na mělčí vodě. Proti proudu pracuje dobře prakticky vždy.
Potápí se zhruba do jednoho metru, nevadí mu výrazně méně hluboká místa, celkem zajímavě kličkuje po štěrkovém dne, prostě žádný problém. Pokud byste chtěli chytat u dna na hlubším místě, tak asi musíte sáhnout po jiné nástraze. Pracovní hloubka je metr.
Poláci tvrdí, že při trollingu jim chodí až 1,5 metru hluboko. Předpokládám ale, že měli na mysli některý z větších Hornetů, jelikož 3,5 cm wobler bude asi trochu malý. U větších verzí si to ovšem dokážu představit.
Jedinou nevýhodu tohoto wobleru představuje asi cena, i když i to je relativní. Asi 190 korun za wobler není zas tak moc.
Na druhou stranu jde jen o 3,5 cm nástrahu. Vzhledem k tomu, že ztrátovost těchto woblerů není až taková, mi to tolik nevadí. Oproti některým novým „fancy“ značkám je to pořád levné a navíc léty osvědčené.
Salmo je zaběhlá evropská značka a woblery dělá kvalitní. Prodává po celém světě a přitom stále vyrábí doma v Polsku a ne někde v Asii, (V Číně už se toho taky moc nevyrábí, hodně čínských a evropských firem si dává zakázky do menších asijských zemí).
Na pstruhovku potřebujete wobler s jednoháčkem, jak na to ale když výrobci je nedělají?
Nástrahy s jednoháčkem už nejsou jen módní trend u plandavek a dalších nástrah na závody Trout Area. V aktuálním roce hned několik územních svazů vyžaduje použití jednoháčků bez protihrotu při lovu na přívlač na P revírech.
Občas je kolem toho hodně diskuzí. Někdo to nelibě nese. Třeba milovníci rotaček z toho mají těžkou hlavu, což chápu jelikož se většinou musí rozebrat celá nástraha. U gum to není problém ale u tvrdých nástrah někdy ano.
V případě woblerů si musíte nástrahu tzv. překovat. Je škoda, že výrobce to zatím moc nereflektujte a neprodává tyto nástrahy rovnou s jednoháčkem. Těžko ale říct, zda toto pravidlo v Polsku nějak řeší.
Nechat Horneta jen MPčko je ale škoda. Jednoháček se navíc hodí i na lov jelců například a tak si musíme poradit sami.
V zásadě jsou dvě možnosti, jedna snadná a druhá trochu těžší, kterou jsem použil provizorně z nouze a jako každé správné provizorium ji používám nadále
Jednoháčky určené na woblery
Nejlepší je pořídit si speciální jednoháčky na wobler – jednoháček pro použití na wobler musí mít velké očko, které lze navléknout na kroužek a také musí očko mít správně natočené.
Oproti kaprovým a jiným běžným háčkům je tady očko natočené jinak.
Firma Vanfook dodává jednoháčky na woblery a jsou k dostání v mnoha velikostech.
Naroubování muškařských háčků na wobler přes speciální karabinku
Trochu netradiční variantu jsem vyzkoušel, když jsem zrovna jednoháčky na wobler doma neměl a chtěl jsem jít druhý den ráno na ryby.
Chodím muškařit a mám doma množství muškařských háčků a další bižuterie, která jde s trochou úsilí použít i zde.
Jinak než naroubování toto ovšem nazvat nelze. Dá to trochu práce a nervů s navlékáním háčku na zdánlivě nemožná místa.
Hned první výzvou je, jak na wobler tyhle háčky připevnit. Muškařské háčky jsou titěrné a očko mají široké v desetinách mm, navlečení na kroužek nepřipadá v úvahu.
Nakonec mě zachránila muškařská karabinka, což je bazmek, jenž nejde na polovinu muškařských háčků použít, jelikož drátek neprojde většinou menších háčků.
V tomto případě mi nejlépe funguje menší velikost karabinky, větší už na tomto wobleru působila nepatřičně a těžkopádně při vedení.
Našel jsem si zahnutý háček vel. 10 s nímž to jde. Je to taková nouzovka, která ale vcelku funguje a můžu díky ní použít muškařský háček na vláčecí nástrahu.
Ušetřím jednoháčky na jiné woblery a zároveň chytám podobně šetrně jako na mouchu.
Nevýhody spojení s muškařskou karabinkou je horší volnost spoje. Kupodivu to ale na chod nástrahy ani na padání ryb nemá v podstatě žádný vliv
Postup je následující:
- Sundat trojháček i kroužek. Můžeme si jej nechat a použít je posléze třeba na výrobu stingerů pro gumové nástrahy.
- Muškařskou karabinku je bohužel nutné pro navlečení na wobler upravit. Potřebujeme kleštičky nebo pean.
- Rozevřeme menší očko a navlékneme na wobler.
- Uzavřeme očko peánem nebo kleštičkami
- V tuto chvílí je zdánlivě hotovo a stačí navléknout háček
- Vzhledem k tomu, že karabinka je svisle, musíme použít muškařský háček s očkem v klasické poloze (ne jig).
- Navlékneme háček. U háčků velikosti 10 a menších to jde trochu ztuha skrz oblouček v karabince. Pean nebo kleštičky pomohou
- Ještě pro jistotu karabinku secvaknu
Je to vlastně taková nouzovka. Překvapilo mě ale, že to funguje naprosto bez jakýchkoliv potíží.
Be the first to comment