Trout Area – jak začít se závodním lovem pstruhů

Trout Area je nový formát rybářských závodů

Trout Area CZ je nový formát rybářských závodů, který vás zavede na pstruhové rybníky a jezera. Závodí se v přívlači a cílovou rybou je hlavně duhák či siven. V tomto článku bychom chtěli přinést úvod do tohoto stylu rybaření a zaměřit se zejména na výbavu pro začátečníka, který si chce rybaření užít a trochu si zasoutěžit.

Trout Area liga je rozšířena ve mnoha zemích světa od Japonska, přes země bývalého SSSR až po střední Evropu. Závodů je požehnaně už i u nás a spousta rybářů objíždí akce i v zahraničí.

Není ale nutné se účastnit všeho. Můžete navštívit klidně jen jeden závod za rok někde v okolí. Míru zaujetí tímto koníčkem si každý může určit sám. Termíny a propozice závodů naleznete na oficiálních stránkách Trout Area CZ.

Jaký vláčecí prut na Trout Area?

Ostřílení borci jsou u rybníka často vidět se stojany, kde mají více prutů a podle různých situacích si vybírají na co zrovna budou chytat. Podobné dělostřelecké baterie sice vypadají efektně, předpokládám ale, že pro začátek bude stačit pouze jeden proutek.

Tvrdé nástrahy jsou typické pro trout area závody
Někteří pstruzi jsou velmi dobře vykrmení

Pro tento rybolov se nejčastěji používají UL pruty. Pstruh je sice silná ryba ale pro lov na malé nástrahy si opravdu vystačíme s ultralehkým vláčákem. Vrhací zátěž takového prutu se běžně pohybuje pod deseti gramy.

Maximální váha nástrah používaných při lovu je okolo pěti gramů, což se týká hlavně woblerů nebo větších plandavek. Zbytek váží ještě méně.

Akce prutu

Pro lepší univerzálnost se hodí prut se střední akcí. Příliš tvrdý prut může být příčinou častého spadnutí ryby z háčku, zatímco s měkkým proutkem si už příliš dobře nezachytáte na woblerky, které se vám nebude dařit řádně oživovat.

Délka prutu

V tomto se můžete řídit úplně běžnou logikou. Čím menší revír, tím kratší prut vám bude stačit. Kratší prut znamená menší námahu ale i krátké náhozy, což může na velkém jezeře být trochu nevýhoda. Horní hranice délky prutu ale bývá omezena pravidly soutěže. Nejlepší je tak pořídit si prut v běžné délce 1,8 – 2,1 metru.

*Úplný lowcost pro začátečníky v této kategorii je třeba Mivardi Accord Spin. Vyrábí se ve třech délkách 1,8 – 1,9 – 2,28 metrů s vrhací zátěží 7 gramů. Stojí jen asi sedm stovek (odkaz)

Takovou střední třídou jsou pruty od daiwy, i když jejich UL začíná až od 14 gramů, což není málo. Cenově se pohybují do dvou tisíc (odkaz)

V nejdražší kategorii můžete zkusit Shimano

https://www.parys.cz/shimano-prut-diaflash-bx-spinning-70-ul-2-13-m-1-7-g-p98088/

Navijáky

S navijákem není až tak potřeba si lámat hlavu. Občas můžeme vidět rybáře, kteří používají příliš velké navijáky v naději, že větší cívka jim umožní delší záběry.

Osobně si myslím, že více než kde jinde je při ultralehkém vláčení důležité mít sestavu správně vyváženou. Pro dvoumetrový 5g prut může být naviják velikosti 2000 příliš těžký.

Trout Area je o velkém počtu náhozů. Zatížení vašeho zápěstí tak bude opravdu velké. Mnozí rybáři si oblíbili velikost 1000 nebo 1500, které jsou velmi lehké. Malé navijáky ale trpí předčasným opotřebením převodů. V dnešní době je lepší koupit si nějaký naviják z kompozitu. Není se třeba toho bát, kompozit stejně do budoucna nahradí kov u dražších modelů. Jde o směs kovů a plastů, která je pevná jako kov ale výrazně snižuje hmotnost navijáku.

Pozor si dejte na převodový poměr. Častou chybou je příliš rychlé vedení nástrahy. Převod menší než 5 : 1 v kombinaci s malým navijákem před touto chybou ochrání i toho nejrychlejšího vláčkaře:)

Bohužel s tímto převodem jsou k mání většinou levnější navijáky, které můžete použít taky ale po sezoně vláčení už jsou dost „vyrachtané“.

Pokud můžeme doporučit tak dobrý poměr cena výkon je Daiwa Ninja. Za šestnáct stovek je to hodně pěkný a odolný naviják, vhodný například i na feeder. Dražší ale velice povedenou variantou je nový Shimano Stradic FL (recenze).

Vlasec, šňůra nebo snad Fluorocarbon?

Byl jsem překvapen kolik rybářů i tady používá šňůru. Pro mě byl lov pstruhů spojen vždy s vlascem. Průtažný materiál dobře tlumí výpady což je věc, kterou pstruh umí opravdu hodně dobře. Výskoky nad vodu jsou úplně běžná věc.

Pro lov se šňůrou je tak potřeba mít hodně měkký prut, protože šňůra má nulovou průtažnost.

Chvíli jsem koketoval i s fluorocarbonem. Ten má index lomu podobný jako voda. Díky tomu je o něco méně vidět. Ve výsledku si ale myslím, že to je celkem jedno a používám normální monofil. Dobře pruží a oproti FC je navíc pevnější a snazší při dělání uzlů. O rozdílu v ceně ani nemluvě.

Podběráky

Delší podběrák je vždy výhodnější, protože závody Trout Area CZ se odehrávají ze břehu. Nezřídka narazíte i na dřevěná mola a podobné konstrukce.

Pár slov stojí věnovat i podběráku. Chytá se systémem chyť a pusť a tak šetrně vytáhnout pstruha bez podběráku nelze. Mrská sebou jak čamrda a vy stojíte na břehu. Šance na šetrné vyproštění ve vodě není moc velká.

Na rozdíl od běžné říční pstruhařiny je pro lov na Trout Area lepší podběrák s delší rukojetí. Někteří rybáři dokonce používají dlouhé podběráky, které jsou k vidění hlavně při závodní plavané. Výhodu to má zejména při chytání z různých mol a dřevěných ochozů, kterými se některé rybníky jen hemží. Nemusíte ohýbat hřbet a rybu si podeberete ještě za čerstva z dálky.

Nástrahy na závodní lov duháků

Trout Area liga se loví hlavně na tvrdé nástrahy. Gumy nejsou často ani povoleny v pravidlech soutěže. Nejoblíbenější jsou malé plandavky a woblery. Zejména plandavky jsou velice snadné pro začátečníky a záběrů na ně přichází opravdu hodně.

Plandavky připravené k lovu
Plandavky různých barev jsou hlavní zbraní do závodu Trout Area

O lovu pstruhů na plandavky se můžete dočíst v našem článku zde.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.