Pytláci se chlubili na Facebooku, u soudu dostali podmínku

pytláci
Foto: Enviromental Agency

V Británii hýbe médii skandál s další pytláckou bandou, která chytala mořské pstruhy a lososy do sítí. Více než dva roky trvalo, než se je místním porybným podařilo lapit. Jejich pytlácká kariéra dojela na to, že se svými úspěchy začali chlubit na sociálních sítích.

Fotky z jejich příspěvků posloužily jako důkaz u soudu. O případu informovala BBC.

Pod tíhou okolností jim nezbylo nic jiného než před soudem svoji vinu přiznat. Connor Bell vyfasoval u soudu pět měsíců a jeho povedený kamarád Michael Hutchinson měsíce dva. Soudce se ale nakonec slitoval a nechal je s 18 měsíční podmínkou na svobodě.

Oba ale musí odpracovat 200 hodin veřejně prospěšných prací a zaplatit přes tisíc britských liber jako pokutu.

Práci měli rozdělenou, jeden stražil sítě, druhý odvážel ryby

Connor Bell měl za úkol připravovat sítě. Používali tenatové sítě, do kterých se ryby zachytávají žábrami. Jejich použití pro lov v britských vodách vyžaduje drahou licenci, kterou samozřejmě dotyční neměli.

Povolenky k lovu migrujících lososovitých ryb jsou zde poměrně drahé a na každý úsek se vydává jen omezený počet kusů, tak aby byla zachována rovnováha mezi rybáři a přírodou. 

Pomocí sítí ale zvládanou pytláci nachytat značné množství ryb za krátkou dobu, což působí velké škody na populaci těchto druhů. I v Británii totiž pozorují pokles početnosti tahu lososa i mořského pstruha na většina jejich řek.

Pytláci lovili na řece Wear, která je považována za jednu z nejlepších pro sportovní lov lososovitých ryb. Mezi rybáři se těší oblibě zejména díky mořským pstruhům. Je to jedno z míst, kde je stále povolen jejich komerční odlov pomocí sítí. Mohou jej však provádět pouze vybrané licencované firmy, které tímto způsobem odloví jen omezený počet kusů ryb.

Losos přitom musí být vždy vrácen vodě.

Svými úspěchy se chlubili všem přátelům na Facebooku

Britská Enviromental Agency se pytlákům dostala na stopu pomocí jejich vlastních fotek na internetu. Následná razie v jejich mobilech zjistila množství dalších snímků, pomocí nichž se podařilo zmapovat několik rybářských víkendů, které tato dvojice absolvovala se sítěmi u vody. Při jedné z výprav se jim dokonce podařilo chytit 14 ryb najednou, což se některým sportovním rybářům nepovede ani za rok.

Fotografie navíc dobře dokumentovali také použité náčiní a GPS informace z telefonu prozradily lokality s hodinářskou přesností. Dokonce na jednom z obrázků pózoval s rybou jeden z Bellových nezletilých příbuzných, což na sítích sám autor fotky okomentoval slovy “šikovný mladý pytlák”.

Podle slov odborníků z agentury se několikaleté působení této partičky velmi negativně podepsalo na stavu pstruhů a zejména lososů na této řece.

Záznam z jezu na řece Wear. Ryby zde přeskakují menší jez při svém tahu proti proudu:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.