Pruty na kapry – TOP přehled, jak vybrat

pruty na kapry na stojanu

Pruty na kapry prošly za posledních dvacet let ohromným vývojem. Ještě kolem roku 2000 jste mohli na revírech rybáře s děličkou počítat na prstech jedné ruky.

Dnes je moderní kaprový prut běžná norma. Zčásti hlavně proto, že se některé značky prodávají vcelku solidní pruty za přijatelnou cenu (třeba slovenský Delphin).

Jak ale vybírat prut na kapry pokud ještě nemáte jasnou představu? Podívejme se na nejzákladnější parametry.

Tipy na kaprové pruty pro sezónu 2021

Níže uvádíme pár tipů na pruty dle cenových kategorií.

Pruty na kapry do 2 tisíc:

V této kategorii mají dobrý výkon pruty od slovenského Delphinu, namátkou třeba:

  • Delphin Etna
  • Delphin Armada Carp

Pruty na kapry do 4 tisíc:

  • Fox Horizont X3
  • Wychwood Kaprový prut Extremis Full Cork 12ft 3.25lb

Dražší pruty:

  • Sonik Insurgent Recon Carp –
  • Rod Hutchinson DMX2

Co musíte brát v úvahu před nákupem?

  1. Délka prutu – standardní délka je 360 centimetrů, kterou má naprostá většina rybářů. Pro delší náhozy můžete vzít 390tku. Naopak specifické chytání na zarostlých revírech může vyžadovat kratší prut 330 centimetrů.
  2. Testovací křivka – kaprové pruty tradičně nemají vrhací zátěž v gramech, ale křivku v librách. Pohybuje se nejčastěji od 2 do 3,5 liber

Testovací křivka kaprového prutu

Testovací křivku vymysleli angláni, stejně jako celou moderní kaprařinu. Měří se údajně takto: jde o zátěž, která prut ohne do úhlu 90°. Udává se v anglických librách, přičemž jedna jejich libra má 453 gramů.

Není to ale vrhací zátěž! Naložit na třílibrák kilo a čtvrt nebude úplně nejlepší nápad. Pátrali jsme na internetu jestli by se nenašla převodní tabulka. Skutečně se našlo několik. Jenže každá má jiné údaje. Udělali jsme takový průměr:

Testovací křivka – vrhací zátěž

2,5 lb65-75g
3lb80-90 g
3,5 lb95-110 g

*Nutno ale dodat, že jde o údaje nijak neozdrojované žádným výrobcem. Tuhost prutu se může výrazně lišit dle značky a použitého blanku. Dříve byly 3,5 lb pruty pořádně tvrdé. Dnes mohou mít některé modely výrazně jemnější blank i v těžším kalibru.

Zároveň testovací křivka nehovoří nic o tom, jak daleko nahodíte. To je z velké míry otázka šikovnosti a použité montáže.

Zdolat pořádně kapra jde i na slabším prutu. Měkčí udice navíc lépe tlumí výpady. Musíte tak najít kompromis mezi nezbytnou tuhostí a ohebností prutu, který bude vyhovovat vašim účelům.

Vyplatí se ještě kupovat teleskopické pruty na kapry?

Většina rybářů řekne, že ne. Není to tak úplně pravda, protože určitou část rybářů dokáže teleskopický prut naprosto uspokojit co se týče nároků při lovu.

Zapomeňte ale na staré teleskopy z nejhrubšího laminátu. Ty měly jednu hlavní výhodu, že vydržely prakticky všechno. Koncem osmdesátých let jsem vlastnil několik prutů dnes již zaniklé značky.

Naposledy jsem si na ně vzpomněl, když jsem nedávno betonoval sloupky pro nový plot. Průměr u sedla navijáku byl zhruba stejný jako u těch sloupků. Bylo to tak na hranici toho, co jsem byl schopen vůbec pojmout dlaní. Šlo o velmi tvrdé pruty, se kterými nebyl problém nahodit obří krmítka nebo zátěže. Komfort při zdolávání ale prakticky nulový, cejna jsem na prutu skoro necítil. Pár pěkných mušováků jsem s tím ale zdolal ještě začátkem devadesátek, než jsem je poslal dál a pořídil si jinou výbavu.

Teleskopům ještě úplně neodzvonilo.

Dnešní teleskopy se vyrábějí z uhlíku stejně jako dělené pruty. Pořád mají stejnou nevýhodu v počtu spojů jako všechny teleskopy, váhově i akcí jsou ale už úplně jinde. Nezřídka je možné potkat rybáře, kteří si teleskopy na kapry kupují. A já nedokážu najít ani jeden objektivní důvod, proč by v tom neměli pokračovat. Pokud nepotřebujete prut se špičkovými parametry, tak není co řešit. Na pohodové chytání kaprů to úplně stačí.

Jak tedy vybrat pruty na kapry

Výběr prutu je někdy složitý jenom proto, že trh je zaplavený pruty od desítek výrobců. Hlavně začátečníci z toho můžou být trochu dezorientovaní.

Pruty na kapry se prodávají v mnoha kombinacích délek, testovacích křivek a každý má jinou cenu. Žádný parametr ale není vyloženě kritický. Pro začátek byste si určete spíše cenovou hladinu, která je pro vás přijatelná. Podle ní pak můžete začít vybírat prut.

naviják s prutem na kapry
Před nákupem prutu si promyslete hlavně: 1)kolik na to máte peněz 2) na jaký typ revíru budete jezdit (malý stoják, velký stoják, řeka atd)

Testovací křivka určuje tvrdost a sílu prutu. S tvrdším prutem můžete nahazovat větší zátěže a použít více síly při zdolávání. Hrozí s nimi ale větší nebezpečí ztráty ryby, protože tvrdý prut hůře tlumí výpady ryby.

Průměrná délka prutu bývá kolem výše zmíněných 360 centimetrů. Pokud potřebujete házet opravdu daleko, tak jsou tady pruty v délce 390 cm.

vybalené kaprové pruty
U delších 390 centimetrů dlouhých prutů se už může zkomplikovat transport. Přepravní délka už není komfortní pro přepravu v některých menších autech. V pouzdru nebo tubusu mají díly ještě o pár centimetrů navíc. Kdo potřebuje ale házet daleko nebo zvedat vlasec vysoko kvůli proudu, tomu se 390tka hodí. Levná varianta je třeba Mivardi Enigma za necelých 1200

S nimi to poletí znatelně dál. Je to ale něco za něco. Takové pruty jsou za a) těžší a za b) většinou trochu dražší, protože se na ně spotřebuje více materiálu a také se vyrábí v menších sériích, čímž se zvyšuje cena.

Univerzální kaprový prut pro české a moravské revíry

Univerzální prut na české revíry by mohl mít asi takové parametry:

  • 2,75 lb
  • 360 centimetrů

S touto délkou a tvrdostí máte v prutu dostatečný potenciál pro nahazování olov i PVAček. S trochou cviku vám to poletí na slušné vzdálenosti. Zároveň takový prut promine občasné zdolávací chyby a nebudete ztrácet ryby.

Z těchto parametrů můžete vycházet při výběru. Prut na kapry by se měl kupovat s ohledem na typ revíru. Výše zmíněné parametry jsou univerzálním kompromisem. Pokud víte, že budete jezdit na velké nádrže, kde je sto metrů nához úplné minimum pro úspěch, tak můžete rovnou brát 390tku. Pro chytání na velkém proudu můžete využít zase tvrdší prut 3,5 lb.

Naopak na pohodové chytání na menší řece nebo rybníku možná bude lepší kratší proutek 330.

Při výběru délky prutu musíte zohlednit i transportní délku, protože dlouhá dělička se například hůře převáží v autě. Některé 390tky se proto vyrábějí v třídílném provedení.

Ceny kaprových prutů

Můžete si vybírat z prutů levných nebo takových, které stojí půlku průměrného platu. To záleží na vašich možnostech nebo ochotě utrácet peníze. Vyšší cena vždycky neznamená úplně nejvyšší kvalitu.

V cenové hladině od 1200 korun lze zakoupit pěkné pruty, které budou dokonale plnit svůj účel. Technologie výroby prutů se navíc neustále vylepšují a tak můžete do patnácti stovek koupit pruty, které by před deseti lety stály daleko více peněz.

Rozhodně tak do začátku nemusíte kupovat top vybavení. Většina rybářů si kaprařinu osahá na levnějším vybavení a až po čase zjistí co přesně potřebuje pro své účely. Není pak problém pruty někomu prodat na bazaru a koupit výkonnější pruty. Poslední dobou se řeší i takové drobnosti jako je průměr oček prutu. Dražší pruty mívají první očko nad navijákem zhruba o centimetr větší (50 milimetrů oproti 40 mm), což zmenšuje tření, a v kombinaci s navijákem se širokou cívkou umožňuje ultra daleké náhozy.

Čtěte naše další články:

Jak chytat na boilies

Tygří ořech na kapry

Lov kapra na řece

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.