Prut na štiky – Top vláčecí klacky od pouhé pětistovky

přívlačové pruty ve stojanu

Sezóna dravců se teprve rozjede a je načase se pořádně vybavit. V tomto článku si posvítíme na pořádný prut na štiky. Štika obecná, lidově zvaná „zubatá“, totiž dorůstá do monstrózních rozměrů přes 120 centimetrů a patnáct kilo váhy. Vhodný prut na přívlač by tak měl něco vydržet ale zároveň s ním musíte zvládnout házet celý den!

Přístupů k lovu štik je poměrně dost. I když se omezíme jen na sportovní lov přívlačí, tak nám pořád zůstává poměrně široký prostor pro výběr správného prutu. Před nákupem si tak musíme trochu uspořádat priority.

Budeme lovit z lodi nebo ze břehu? Jaká bude velikost nástrah? A jak daleko chceme nahazovat? Prut na štiky může mít pro každý způsob lovu jiné parametry.

Akce prutu

znázornění akce prutu. To je důležité pro pruty na candáty i pro prut na štiky

Tento parametr se zdánlivě poněkud vytrácí z hledáčku rybářů i výrobců udic. Velká část dnešních přívlačových prutů má spíše rychlejší akci. To je žádoucí zejména při chytání na jigové nástrahy, kde je citlivá špička důležitým indikátorem záběru. Lov štiky je ovšem nejen o chytání na gumu a detekci opatrných záběrů.

Ve většině případů pak můžeme, na rozdíl od candátových prutů (čtěte zde), vliv akce řešit méně. Pomalejší pruty navíc prodlužují nához a usnadňují zdolávání velkých a silných ryb.

Prut na štiky a jeho gramáž

Daleko důležitější parametr se zdá být spíše gramáž, neboli vrhací zátěž. Štika obecná je poměrně silná ryba a tak pro její cílený lov nemá moc smysl brát příliš tenké proutky.

Zdolat štiku samozřejmě můžeme i na UL prut. Záměrně lovit s takovým prutem štiky je ovšem dost problematické. Můžete přijít o velkou rybu nebo ji zdolávat takovým způsobem, že i po puštění zpět do vody pojde. Neúměrné dlouhá doba zdolávání znamená přílišný stres a únavu, která bývá fatální.

Ani pruty na lehkou přívlač nejsou úplná výhra. Snad jen na malých potocích a říčkách s výskytem štik. Vrhací zátěž do cca 30 gramů neposkytuje dostatečnou tuhost. Při lovu na kvalitní woblery vybavené velkými a tuhými háčky (Číňan, pravda, dává háčky malé) nemusíte zvládnout dobře zaseknout.

Ideální gramáž pro lov štik poskytuje nejspíše prut na střední přívlač. V případě cesty do zahraničí, nebo někam, kde garantovaně chytíte metrovou štiku, můžete vzít spíš těžší prut.

  • Prut na střední přívlač – gramáž cca 30 až 60 gramů. Umožňuje chytat na všechny nástrahy od velkých gum, třpytek až po woblery. Poskytnou dost síly pro zásek i zdolání slušné ryby
  • Těžší přívlač – od 60 gramů výše. Pevné pruty pro lov s obří nástrahou na stojaté i tekoucí vodě. Nevýhoda spočívá zejména v náročnosti takového lovu. Tato přívlač je těžká hlavně pro vaše ruce a záda. Smysl takový prut má na soukromých revírech či při cestách do Švédska atd.

Výběr gramáže je ovšem daný spíše volbou nástrah. Cílený lov velkých štik je často spojený s používáním pořádných woblerů a gum. Na jejich nához a vedení je potřeba právě silný prut. Samotné zdolávání většiny běžných úlovků do jednoho metru se dá zvládnout i na střední vercajk. Ušetříte navíc hodně sil s házením.

Prut na štiky a jeho délka

Na délce tady rozhodně záleží. Prut na štiky může mít od 1,8 do 3 metrů. Krátké pruty v rozmezí 180 až 210 centimetrů se hodí spíše na loď. Potřebu nahazovat sakramentsky daleko nemáme a kratší prut bude méně překážet při podebíraní ryby, která se hodlá schovat pod loď.

Naopak při lovu ze břehu musíme délku volit podle velikosti vodní plochy. Na malé řece vystačíte v pohodě se stejným klackem jako na lodi. Velká přehrada nebo rybník, či říční veletok jsou však rajón dlouhých prutů. Pruty kolem tří metrů délky umožňují jak daleké náhozy, tak i kontrolovat nástrahu na delší vzdálenosti.

Redakční výběr – zajímavé pruty na štiky od pětistovky

Daiwa Exceler

Jeden z nejlepších prutů na štiky za rozumnou cenu. Vyroben je z vysoce modulárního uhlíku a odolných SIC oček. Korková rukojeť zvyšuje komfort držení prutu, který je navíc vybaven kvalitním držákem navijáku od značky Fuji. Řada Exceler nabízí pruty všech váhových kategorií od ultralightu až po pevné pruty na těžkou přívlač.

Výhody:

  • Dostupná cena za kvalitní prut
  • Dobře padne do ruky
  • Velký výběr gramáží

Mivardi Reactor Spinn 2,1 metru 30 – 60 gramů

Velmi levný přívlačový prut vhodný pro lov štiky. Z ekonomických důvodů je zvolen poměrně robustní blank, který však vydrží velké zatížení. Větší hmotnost je při krátké délce prutu na rozumné úrovni aby se s prutem dalo bez únavy házet několik hodin. Jako bonus získáte pěknou rukojeť z korku a odolná SIC očka pro lov s pletenkou i vlascem. Akce je rychlá a soustředěná do špičky.

Savage Gear MPP2 Spin

Tyto pruty jsou parádní pro chytání z lodě nebo Belly boatu. Délky kolem dvou metrů jsou ideální pro chytání i transport. Jedná se o prut, který není stavěn na krásu ale velkou výdrž. Můžete s ním chytat na normální vláčku, trolovat nebo zkoušet vertikál. Zvládá všechno a nevadí mu krapet horší zacházení.

*Tento prut se vyrábí i v cestovní 4-dílné verzi.

Gunki Skyward

Nový značkový prut určený na lov větších dravců ze břehu. Konstrukce je koncipována tak, aby prut měl silnou páteř pro zdolání trofejních dravců. Vybaven je kvalitními japonskými očky a tenkým Toray blankem. Neuvěřitelná kombinace pevnosti a lehkosti vám umožní chytat pohodlně a bez únavy rukou.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.