Přívlač na P revírech až do listopadu? Ministerstvo tvrdí, že výjimku nelze udělit, praxe ale bývá různá (Aktualizováno 12.11.)

Při lovu pstruhů na stojáku oceníte spíše klasický podběráky na tyči než klasickou raketu

Na sociálních sítích se nedávno rozvířila velká diskuze. Téma? Vyjednávání o prodloužení doby lovu na přívlač v období září – listopad na P revírech. V současné právní úpravě je zde přívlač povolena pouze od 16.4. do 31.8. Šíří se ale zvěsti, o možnosti přívlače ve stejném období, jako u muškařiny – tedy na celou sezonu od 16. dubna až do konce listopadu.

Konkrétní informace hovořila o tom, že původcem navrhovaných změn je Moravský rybářský svaz. Diskuze v různých skupinách na Facebooku byly velmi vášnivé. Muškaři z většiny obhajovali současnou úpravu, zatímco vláčkaři se naopak začali těšit na příjemné změny, řka, že přívlač a muškaření z hlediska šetrnosti lovu vychází nastejno.

EDIT 12.11. – Nové informace od mluvčího ČRS (Všechno je zase jinak)

Od doby publikování článku se trochu rozvířily kalné vody a informací je více. Dle komentáře od mluvčího ČRS p. Kočicy se věc má poněkud jinak, než tvrdí neoficiální zprávy na Facebooku:

a)Jednání vede MRS i ČRS

b)Nejde pouze o banální výjimku a povolení přívlače, nýbrž o komplexní možnost úpravy pravidel lovu pro uživatele revíru.
Uvolněním zákona by se teoreticky mohla měnit pravidla tak, aby lépe odpovídala reálným podmínkám hospodaření na revíru.

V praxi tak v budoucnu teoreticky může dojít k povolení přívlače na P vodách, tam kde neexistuje populace pstruha obecného.

Naopak může ale také dojít k omezení některých technik muškaření (lovu na umělou mušku) v období tření této ryby, sem může spadnout například oblíbený i proklínaný francouz nebo zákaz brodění kvůli ochraně trdliště.

Cílem jednání je umožnit, aby o nastavení podmínek mohl rozhodovat uživatel revíru – tedy rybářský svaz. Podmínky a praxe aplikování těchto opatření jsou v jednání s ministerstvem.

Tohle téma zde řešit nebudu. Budu vám naopak vyprávět, jak jsem se o tomto snažil dozvědět více. Chtěl jsem si udělat v té věci jasno a oslovil oficiální instituce. Jak je u nás zvykem, ve výsledku v tom mám ještě větší zmatek než na začátku.

Moravský rybářský svaz o výjimce jedná, výsledek se dozvíme ale až napřesrok

Jako první instituce na ráně byl logicky MRS, respektive jeho sekretariát v Brně. Zde potvrdili, že na podnět členské základny zahájili jednání s Ministerstvem Zemědělství, které jako jediné může o obdobných věcech rozhodovat.

*(Podstatná část ustanovení rybářského řádu vyplývá přímo ze zákona. ČRS a MRS či jiní uživatelé revírů nemohou z vlastní vůle rušit platnost těchto nařízení. Sem například patří 24hodinový lov, který musí povolit právě MZe. Něco jiného jsou Bližší podmínky rybářského práva “BPVRP”, které si mohou svazy upravovat sami, na základě schůzí a konferencí. Mohou však jen zpřísňovat nebo zavádět jiná opatření, rozhodně ne uvolnit pravidla v rozporu s platnou legislativou. )

Sekretariát MRS předpokládá, že jednání budou probíhat delší dobu a případné povolení přívlače na P vodách od září do listopadu proběhne nejdříve v roce 2023. Výsledek jednání bude rybářské veřejnosti včas oznámen (kdy nebylo řečeno).

Se streamery se pomocí muškaření dostaneme i na větší pstruh obecný

Ministerstvo o jednání nic neví, ale možnost výjimky nepřipouští (přitom minimálně dva revíry s prodlouženou přívlačí existují)

Čekat rok až se dozvíme něco dalšího od MRS by bylo zdlouhavé, proto jsem oslovil Ministerstvo Zemědělství s dotazy:

  • Jaký požadavek vznesl MRS ohledně prodloužení doby přívlače na P revírech?
  • Jaké stanovisko zastává MZe k udělení případné výjimky?

Oficiální odpověď z MZE na sebe nenechala dlouho čekat. Bohužel však příslušný odbor konstatuje, že žádnou žádost ze strany MRS ohledně prodloužení lovu na přívlač neeviduje.

Jednání tedy údajně byla zahájena (dle info z MRS), na Ministerstvu ale žádná žádost neleží. Dá se tedy předpokládat, že jednání jsou teprve v počátečním stadiu a příslušná oficiální žádost s jednacím číslem z nějakého důvodu ještě neexistuje. MRS o tomto jednat ale nepochybně chce a časem zřejmě v této věci oficiální dokumenty vzniknou (o ně se budu ještě zajímat).

Zároveň Ministerstvo Zemědělství dodává následující:

Přívlač na pstruhových revírech

Cituji: „Zákon o rybářství v § 11 odst. 2 a § 13 odst. 5 taxativně vyjmenovává, ze kterých zákazů je možné výjimku povolit, přičemž zákaz lovu přívlačí ve pstruhových revírech vyjmenován není.

Výjimka, o které žadatel požaduje informace, tedy podle platné legislativy povolit nelze, a to ani v případě, že by o ni uživatel rybářského revíru požádal.

Dle tohoto vyjádření se zdá, že povolit lov přívlačí v podzimním období na pstruhovce nelze. Otázka ovšem je, jak to dopadne doopravdy. Moje zkušenost z jednání se státními úřady mě naučila brát oficiální dokumenty tak trochu s rezervou.

Ostatně, pro příklad nemusíme chodit daleko. Výjimku z povolené doby přívlače najdeme minimálně na dvou revírech ČRS – Vltava 7 a 9, Jsou to sice MP revíry, ale vyjímka zde umožňuje vláčení po celý rok, tedy i v době hájení dravců.

Když to shrnu, tak výsledek je pouze jeden: MRS bude o výjimce pro vláčkaře opravdu jednat. Ministerstvo Zemědělství zatím v této nic neposuzuje ani nerozhoduje ale domnívá se, že to povolit nelze. 

Jak to ovšem dopadne se ale nakonec stejně dozvíme až během následujícího roku.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.