Polarizační brýle – jak vybrat abychom viděli i pod vodu

polarizační brýle

Náročnější metody rybolovu, jako je přívlač a muškaření se neobejdou bez doplňků, které například kapraři téměř nepotřebují. Do této kategorie můžeme zařadit i polarizační brýle, jenž nám umožňují lépe vidět pod hladinu.

Brýle filtrují odlesk světla od hladiny a my tak získáváme lepší vhled. Vidíme nejen ryby pohybující se ve vodním sloupci ale i struktury na dně. Díky tomu můžeme efektivněji lovit a brodit. A samozřejmě nám brýle poskytují i základní ochranu zraku před UV zářením a mechanickým poškozením například při prolézání pobřežních křovisek.

Polarizační brýle a výběr správného modelu

Rybářské obchody doslova přetékají zbožím a týká se to i brýlí. Vybrat se dá z desítek modelů a designů v různých cenových kategoriích.

Kvalita skel

Při nákupu jakéhokoliv produktu je samozřejmě jedním z faktorů ovlivňující výběr cena. Platí to i pro polarizační brýle. Modely, které jsou nabízeny za pár stovek jsou většinou opatřeny čočkami z plastu. Ty sice jako polarizační fungují také ale nutno říci, že konečná kvalita pohledu do vody bývá lepší u produktů s vyšší cenovkou, které jsou vyrobeny z poctivého skla.

Cenové rozpětí všech kategorií brýlí přitom může být dosti velké od levných Shimano Yasei Green kolem 600 Kč až po velmi kvalitní Vistas Blue X za cenu přes dva tisíce. Značkové muškařské brýle ale mohou být několikanásobně dražší.

Na druhou stranu čočky z umělého materiálu jsou méně náchylné na poškození a vzhledem k nižší ceně se případná škoda nebude počítat v takových částkách jako u skel.

Fox Rage Polarizační brýleTransparent Frame/Red Mirror Lens Eyewear

*Polarizační brýle nakoupíte v mnoha barvách. Tohle je trochu úlet – červená skla a průhledné obroučky

Levnější modely též ale nemusí mít ani příliš kvalitní materiál rámu a často absentuje i ochrana před vnikáním světla z boku, což je velmi nepříjemná věc, která používání brýlí dokáže skoro znemožnit.

Výběr zbarvení čoček

Polarizační brýle jsou k mání v mnoha zbarveních. Barva filtru ale zdaleka nemá jen módní funkci, každá z nich dává nejlepší výsledky v jiných podmínkách. Skoro by se dalo říct, že je vhodné mít k dispozici zbarvení několik a použít vždy to, které nejlépe vyhovuje situaci.

  • Šedá barva – vhodná pro jasné a slunečné dny. Neruší barevnou viditelnost. Obzvláště vhodná pro řízení aut nebo lodí při silném slunečním svitu.
  • Žlutá barva – vhodná pro zatažené dny či lokality s tlumeným osvětlením jako jsou například lesy
  • Růžová – prosvětluje a zvyšuje kontrast, hodí se zejména za šera
  • Zelená, hnědá a zrcadlové barvy – zvyšují kontrast. Vhodné zejména pro použití v zimních podmínkách

Výběru brýlí je potřeba věnovat velkou pozornost. Zejména při muškaření dovedou být opravdu cenným pomocníkem, jak pro pohyb v řece, tak i pro vyhledávání ryb. Kvalitní brýle pak mohou vydržet dlouhá léta, což ospravedlňuje i případnou vyšší investici do kvalitního zboží!

TIP! Chcete se pochlubit úlovkem nebo zážitkem z ryb? Vkládat příspěvky do rubriky "Vaše úlovky" můžete zde: Vložit úlovek!

Čtěte naše další články na tyto témata:

Muškaření Přívlač

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.