Podvod na závodech: do ryb cpali olovo, aby byly těžší 

olovo na ryby
Ilustrační foto: redakce

Ve Spojených státech amerických se v rybářských závodech točí velké peníze. Když píšeme velké peníze, tak myslíme částky, které převyšují roční český plat a umožňují mnohým lidem, aby se závodní rybaření stalo obživou. V přepočtu se hraje často až o statisícové a mnohamilionové částky, na které si úspěšní závodníci mohou přijít.

Kde jsou velké peníze, tam můžeme najít i motivaci k ohýbání pravidel či přímo podvádění. Zprávu o do nebe volajícím podvodu přinesl magazín Outdoor Life.

Během závodů v lovu candátů severoamerických (walleye), na Erijském jezeře, došlo v minulém týdnu k odhalení nebývalého podvodu. V něm vyhráli profesionální závodníci v lovu ryb Chase Cominksy a Jake Runyon.

Video z okamžiku, kdy podvod prasknul, je možno vidět na Twitteru:

Ředitel závodu pojal podezření, že úlovky vítězné dvojice jsou výrazně těžší, než je pro tuto velikost ryb obvyklé.

Vzhledem k tomu, že úlovky si rybáři ponechávali, nebyl problém podezření  prověřit na místě.

Vykuchání uloveného candáta před svědky ukázalo, že do ryby závodníci nacpali olověné zátěže..

Situace okamžitě začala připomínat westernové filmy, kde se dav okamžitě chystá lynčovat provinilce. Šok, který komunita závodníků utrpěla, byl pro někoho až příliš. Rybářské závody fungují na principu podobném našim ligám LRU, kde se všichni dlouhodobě znají a soutěží na spoustě akcí po celou závodní sezonu.

Jeden ze závodníků před davem raději utekl

Podvod podobného rozsahu asi nikdo z komunity závodníků nečekal. Zkrátka chybělo málo a na Jakea Runyona se všichni vrhli. Cominksy mezitím projevil větší předvídavost a z místa události se stihl včas vypařit neznámo kam.

Kuchání navíc ukázalo, že do ryby cpali olova a dokonce i kusy rybího masa ve formě filety. Vše cílem co nejvíce smíš zvýšit kusovou hmotnost ryby.

Ačkoliv to vypadalo, že dá se na provinilce opravdu vrhne, nakonec zůstalo pouze u nadávek a výzev ku přivolání policie. Naštěstí se závodníci a přihlížející zachovali rozumně a řešili celou věc s chladnou hlavou.

Pečlivým zvážením se zjistilo, že přidaná zátěž vážila 34 liber, což dvojici výrazně pomohlo umístění na prvním místě. Nejlepšího poctivého účastníka závodu tím přeskočili o celých 15 liber hmotnosti.

Šlo o velké peníze, dvojice vyhrávala jeden závod za druhým 

Pokud by nedošlo k odhalení podvodu, vítězná dvojice by vyhrála téměř 30 tisíc dolarů. V přepočtu to činí asi tři čtvrtě milionu českých korun.

Zároveň by si Runyon a Cominksy zajistili celkové vítězství v celoročním poháru, neboť během roku vyhráli několik podobných závodů, které jsou součástí ligy.. 

jejich vynikající umístění v předchozích soutěžích je tím pádem také ve stínu odhaleného podvodu. Otázka, zda dvojice podváděla také v předchozích závodech, se nejspíš stane předmětem vyšetřování.

Někteří závodníci, kteří se těchto soutěží účastní, již veřejně vyjádřil požadavek odebrat dvojici všechna vítězství z minulých akcí. Zmínění rybáři totiž patří k nejúspěšnějším závodníkům za posledních několik let.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.