Podsekávači ještě nevymřeli. Tedy alespoň u sousedů na Slovensku, kde nedávno takového výtečníka chytili při činu, jak loví ryby nečestně a protizákonně pomocí podsekávání na udici s trojháky.
Podobný způsob lovu je oblíben mezi pytláky hlavně v období, kdy se ryby koncentrují na malé ploše. Nastává to třeba právě v zimě a podobní „rybáři“ mají o dobrých místech často velmi dobrý přehled.
Případ se stal před 10 dny ve slovenském Hlohovci. Na nekalé jednání se přišlo díky všímavému rybáři. Ten viděl jak si kolega opodál přivlastňuje rybu, což se v místě nesmí.
Zdálky nemusí samozřejmě jít snadno poznat, že někdo ryby podsekává a například nevláčí. Na Slovensku je totiž oproti ČR stále povolená přívlač v tomto období a podsekávání na první pohled vypadá stejně.
Osudovým se ale stalo právě přivlastnění úlovku. Tento úsek řeky totiž patří k revírům se striktním chyť a pusť režimem a tento člověk ryby nepouštěl.
Na zavolání svědka vyrazilo k revíru komando sestávající ze 4 členů RS. Zjistili, že rybář má doklady v pořádku. Problém trochu představovala docházka, která byla zapsaná z předchozího dne. Co nebylo v pořádku vůbec ale byly 3 ryby, které si nechal.
Navázal si 4 trojháky a podsekával ryby
Na hlavní přestupek přišli porybní vzápětí. Jeho montáž sestávala ze 4 kusů trojháků. Rybář totiž vůbec nepočítal s tím, že použije jakoukoliv nástrahu.
Místo toho nahazoval a přitahoval tuto sestavu, přezdívanou v některých zemědělských krajích jako “kombajn”, a sklízel s ní ryby nashromážděné v okolí jeho lovného místa.
Pachatel byl ze setkání se stráží poněkud s nervy v koncích a začal se chovat vůči členům RS agresivně. Ti nakonec museli využít součinnosti s hlídkou Policie SR, která musela přijet dotyčného uklidnit. Kromě přestupku na úseku rybářství si rybář vyslouží asi policejní vyšetřování.
Členové RS jsou na Slovensku považování za veřejné činitele (v ČR obdobně, pouze se tomu u nás říká úřední osoba) a projevy agrese vůči porybným jsou právně postižitelné.
Vedení tamější rybářské organizace vyjádřilo poděkování členům RS a hlavně rybáři, jenž na podezřelé chování upozornil. Mnozí rybáři na Slovensku i u nás totiž stále podobné případy přecházejí jelikož nechtějí “udávat”.
RS ale nemá v žádné zemi možnost být na revíru neustále a v zahraničí je běžné, že rybáři takto dohlíží na revíry a upozorňují kontrolní orgány, čímž se daří předcházet přestupkům a chránit vody před pytláctvím.
Zdroj: FB – SRZ MO Hlohovec
Čtěte také:
Be the first to comment