Vzal si 5 kaprů, příští rok na ryby už nepůjde

berounka
Ilustrační foto: redakce

Rybářská stráž má poslední dobou opravdové žně. Křiklavý případ porušování rybářského řádu se stal v severočeské Chrastavě.

Rybář měl v povolence zapsané dva kapry v délce 46 a 56 centimetrů. U sebe ale měl kaprů pět. Tři ryby nad limit samozřejmě zapsané nebyly.

Rybářská stráž mu odebrala územní povolenku k rybolovu. Jeho doklady nyní putují na územní svaz do Ústí nad Labem, kde je dostane na stůl tzv. příkazce.

Ten rozhodne o trestu podle letošní novinky, kterou je sazebník trestů za přestupky proti rybářskému řádu.

Sazebník určuje přesné rozmezí odnětí povolenky a dalších trestů dle spáchaného přestupku.

Rybář se proti rozhodnutí bude moci odvolat, vzhledem k tomu, že je ale přestupek zdokumentován nejen zápisem ale také fotograficky, moc šancí mít nebude.

Severočeský územní svaz ve své zprávě informuje, že dotyčný si s největší pravděpodobností nezachytá ani v příštím roce.

Na Severní Moravě nachytali rybáře se 4 kapry

Kapři v tuto dobu asi doopravdy dobře berou po celé republice. Někteří rybáři se ovšem nedovedou spokojit s tím, že na většině revírů si mohou vzít „jen“ dva kusy denně.

To se stalo na revíru 471 084, který patří pod MO Karviná. Zde si rybář ponechal celkem 4 kusy kaprů. Dva kusy dokonce nedosahovaly minimální lovné míry.

Postup s doklady tohoto rybáře bude stejný jako v případě výše. Sazebník trestů platí v celém ČRS stejně. V tomto případě jen s rozdílem, že o trestu rozhodne příkazce na územním svazu v Ostravě.

O trestu by v obou případech mělo být rozhodnuto maximálně do dvou týdnů.

Aby toho nebylo málo, profesionální RS na Ostravsku chytila dalšího pytláka. 

Na rybářském revíru 471 101 v Orlové, poblíž Ostravy, lovil muž ryby bez oprávnění. Pokuta od přestupkové komise jej nemine.

Více kaprů si rybáři nechávají i jinde

Přisvojení více ryb než je povoleno prý nepatří k těm úplně nejčastějším přestupkům, alespoň tak o tom referují dotazování činitelé. Prim hrají spíše méně závažné přestupky jako špatný zápis do povolenek či „oblíbené“ chytání přes noc.

Přesto v poslední době bylo podobných případů zaznamenáno více.

Rybářský hospodář MO Hořovice řešil podobný přestupek na malém revíru Záskalská v Brdech. 

Zde mají menší limit přisvojených ryb než je běžné a našel se rybář, který jej porušil. Při té příležitosti navíc odhalil rybáře lovící z lodi ačkoliv to není na této menší nádrži povoleno.

Oproti zažitým představám o masařích a narušitelích RŘ, jako o jakýchsi drbanech, zde navíc přestupky páchala skupina velmi dobře a moderně vybavených rybářů.

1 Comment

  1. Pokud nebude vysoká pokuta třeba od 5000tis a víš.Tak se nic nikdo z toho dělat nic nebude. Je to všude já bych třeba začal na 15000tis 😁😁😁😁

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.