Plavaná v zimě na řekách aktivně

Vltava pod Prahou je těžký revír nejen na dravce. Plavaná v zimě. kde hledat candáta

Přišel Nový rok a s ním konec sezony dravců. Půl roku nebude jiná možnost než se věnovat poněkud jiným technikám lovu než přívlač. Plavaná v zimě je také jednou z mých oblíbených aktivit.

Oproti feederu během zimy, může plavaná být trochu akčnější. Dá se pojmout jako procházka kolem vody a nemusíme vůbec nijak mrznout. Chce to ale dobré rybářské rukavice, neboť prut budeme držet pořád v ruce

Kam za rybami v zimě

Pokud nebydlíte přímo na horách, tak vždy najdete nějakou možnost jak si zachytat. Plavaná v zimě jde pojmout i klasicky jako statický rybolov na jednom fleku, s krmením a se vším co k tomu patří. To platí hlavně v nížinách. Rybníky dnes zamrzají velmi sporadicky a při teplotách kolem deseti stupňů, což není žádná výjimka ani během ledna, se dá na rybách strávit prakticky celé odpoledne.

Rizov Spl�vek RF-139

*Na řeku jsou nejlepší baňatější splávky

Já jsem ale příznivec spíše toho, čemu se ve starých rybářských příručkách říkalo „šoulačka“. Dnešní mládež se tomu názvu bezostyšně vysmívá ale není v tom nic nemorálního;) Dodnes tento termín používají hojně myslivci.

Stejně jako nimrodi, i rybáři se mohou vydat na šoulačku a obcházet potenciálně zajímavá místa ve snaze něco ulovit. Výhodou tohoto lovu je, že probíhá značně nalehko. Na menších řekách nepotřebujete ani krmení.

Plavaná v zimě na řece

Šoulačka je hlavně o řece. Je jedno jestli máte u domu malou říčku nebo bydlíte u veletoku. Plavaná na řece funguje všude včetně podhorských toků (pro chytání na plavanou v zimě ale můžete využít jen MP vody, pozn. redakce). Zachytat si můžete i na velké řece.

Důležité ale je dokázat najít ryby, které na zimu stahují jen na určitá místa. 

Plavaná v zimě je o chytání v hlubších místech, proto nejraději chodím s pevným splávkem a boloňkou. Přiznám se, že mi vyhovuje nejkratší pětimetrová verze protože je lehká a nebolí z ní ruce. Přece jen při tomto lovu nepoužíváme žádné vidličky ani stojany. Málokdy navíc chytám v hloubce přes 4 metry, takže ani s nastavením splávku není problém.

Vlasec by měl stačit o průměru 0,12. Mnozí se nebojí ani menších průměrů pro koncový návazec. Háček používám také spíše menší, maximálně velikost 14. Celkově to ale s jemností nepřeháním.

chytání na přehradě. Plavaná v zimě.
Zátoky a přístavy bývají při studené vodě dobrou volbou

Kde hledat ryby

Jak jsem již zmínil, lov se splávkem v zimě je o chytání na hlubší a klidné vodě. Na řekách to bývají především klidné tůně, na větších regulovaných tocích jako je Labe to může být třeba nadjezí.

Další provařená místa jsou vypustí ČOV. Není to ale nic pro masaře, jelikož ryby z těchto míst bývají prakticky nepoživatelné. Stejně tak fungují vypusti z různých průmyslových podniků, které využívají vodu a vrací ji zpět do toku.

Zajímavé mohou být i přítoky, zejména pokud jsou teplejší než hlavní tok. Výčet zajímavých míst bych doplnil ještě o boční ramena a na velkých řekách navíc o přístaviště, která jsou většinou neprůtočná. Hloubka zde bývá většinou alespoň dva metry a ryby sem na zimu pravidelně zajíždí.

Na proudných tocích hledejte klidnější místa na rozhraní proudu. To jsou úplavy a točáky, které vznikají za překážkou na dně nebo i za pilířem mostu.

Taktika lovu se splávkem v zimě

Pokud dokážeme precizně odhadovat dobrá místa k lovu, tak nepotřebujeme ani krmit. Používám spíše menší splávky, které je potřeba dobře vyvážit. Na místě si naměřím hloubku a s každým nahozením nechám splávek proplout konkrétním místem. Pokud je opravdu zima, tak ryby nebývají daleko od dna. Pokud už je například březen nebo teplý únor, tak ale můžete chytat i poměrně vysoko ve sloupci. To se týká hlavně plotic a jiných bílých ryb.

červi jsou univerzální nástraha na feeder a na plavaná v zimě
Červ je celoroční nástraha

Záběr se může často projevit jen jako nenápadné zastavení splávku. Jindy jsou záběry i ve velké zimě poměrně razantní. Pořád platí, že čím větší proud, tím poctivější záběry můžeme očekávat. S příchodem jara mám stále více záběrů na přibržděný splávek. To během driftu nechám napnout vlasec a nástraha se zastaví a začne stoupat k hladině. Dravost plotic a ouklejí v ještě pořád studené vodě může překvapit.

Jaké používám nástrahy?

Budete se divit ale ty nejjednodušší a je to opět stará klasika:

  • Červi – fungují téměř vždy
  • Žížaly – fungují dobře ale od začátku hájení okouna před pár lety jsem je omezil, na řece to je je příliš okounová nástraha a bere ji hlavně drobotina
  • Pečivo – rohlíky, chleba a housky

Zima je období, kdy si rád připravím starou dobrou pařenou housku. V tomto období má totiž velkou výhodu – aroma, které se šíří i ledovou vodou. Můžete tomu ještě přidat další vůni nějakým sladkým atraktantem. Zápach pečiva a kořeněných vůní v zimě prostě funguje. Mám teorii, že houska díky své velké ploše šíří vůni vůbec nejlépe ze všech plavačkových nástrah.

Samozřejmě to platí hlavně na mírně tekoucí vodě, kde se ten efekt má čas pořádně projevit. Naopak na rychlé řece si z mládí vybavuji vynikající lovy na kus salámu, sýra a lančmítu. Možná to zkusím zase!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.