Rybářské závody v USA jsou zlatý důl: před pár dny bral vítěz 137 milionů

mořský rybolov
Ilustrační foto: redakce

Výhry na rybářských závodech ve Spojených Státech jsou často vyšší než výhra v loterii. Platí to obzcláště pro závody na moři a speciálně pro White Marlin Open, na kterém se dá bez nadsázky pohádkově zbohatnout. Stačí k tomu jen jediné, vyhrát.

Což zase není tak lehké, jelikož zájem je značný a komunita rybářů objíždějící tyto časově i finančně náročné závody, je plná opravdu silné konkurence.

Na letošním ročníku White Marlin Open v americkém Marylandu ale na vítěze čekala opravdu slušná částka.

Vítěz si odnesl přes 6 milionů dolarů, což v přepočtu činí asi 137 milionů českých korun.

Na celých závodech se chytil jen jeden bodovatelný marlín, mezi úlovky dominoval tuňák

Závody White Marlin Open patří k akcím s poměrně striktními limity minimálních rozměrů ryb, které lze do závodů započítat. V praxi tak závodníci nemusí cílit na malé ryby a taktika lovu co největšího množství menších ryb zde nefunguje. Naopak je nutné se soustředit na co největší úlovek.

To ovšem přináší také problémy. Na letošním ročníku se prvních pět dnů nepodařilo chytit žádného marlína odpovídající minimálním požadavků, což je věc dosud nevídaná.

V prvních dnech na seznamu úlovků dominoval hlavně tuňák. Závodu se přitom účastnilo přes 400 rybářských lodí.

Až na samém konci závodu se podařil úlovek marlína modrého o hmotnosti 640 liber, což na kilogramy činí asi 290 kg.

Tato ryba se stala jediným bodovatelným a zároveň vítězným marlínem závodu, za níž vítěz obdržel výše zmíněnou sumu. V ostatních kategoriích ryb jsou ceny neporovnatelně nižších ačkoliv stále jde o relativně vysoké částky v desítkách tisíc až jednotkách milionů USD.

Celkový součet vyplacených částek přesáhl 10 a půl milionu amerických dolarů. Startovné přitom v základu činí “pouhých” 1300 USD za loď bez omezení počtu rybářů na palubě.

Vítězem hlavní ceny se stal John Ols a jeho posádka, kteří se o výhru podělí. Zajímavé je, že již třetí rok za sebou v tomto legendárním závodu zvítězil místní tým. Závod přitom samozřejmě přitahuje pozornost rybářů z celých USA.

Loňská výhra byla také ohromující, 4 a půl milionu amerických dolarů, v přepočtu asi 110 milionů korun. Největší rybou minulého ročníku byl marlín modrý o váze asi 511 liber, což je výrazně méně než v letošním případě.

Za tento úlovek přitom v loni rybář hlavní cenu nebral, neboť se při bodování preferuje marlín bílý. Za běžných podmínek se podle pravidel závodu White Marlin Open do vážení v hlavní kategorii počítají pouze bílí marlíni nad 70 liber. To zajišťuje, že všechny menší ryby jsou posádkami okamžitě puštěny zpět. Vrácených ryb je údajně kolem 97 procent.

V letošním ročníku ale byla o úlovky nouze a tak pro výhru stačil marlín modrý, notabene ve velmi slušné velikosti. 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.