V Kladně se prodávaly upytlačené ryby

naviják na kapry
Ilustrační foto: redakce

Koncem měsíce října odhalili v Kladně osobu prodávající ryby pocházející z nelegálního lovu bez povolenky na rybníku v Lidicích.

O případu informoval web MP Kladno. Zřejmě tíživá životní situace muže dovedla k tomu, aby hledal alternativní způsob obživy.

Na přelomu října a listopadu obdržela Městská policie Kladno oznámení o sobě, která s batohem plným rybářského náčiní prodává na ulici ryby. Muž v maskáčovém oděvu se pohyboval v okolí jednoho z kladenských obchodních center a ryb měl plnou igelitovou tašku.

Ryby prodával již delší dobu, lidé jej viděli na více místech

Oznamovatel policii nahlásil, že muže pozoruje opakovaně již delší dobu na několika místech ve městě. Podezření se potvrdilo také prostřednictvím městského kamerového systému na němž byl muž vidět v okolí jedné z restaurací ve městě.

Hlídka strážníků jej dostihla poblíž restaurace na ulici Smetanova. Na dotaz strážníků, kteří se zajímali o původ ryb se dotyčný přiznal, že je vášnivý rybář a sám si je ulovil.

Nejraději chytá v Lidicích, povolenku žádnou nemá

Podle mužových slov má nejraději rybník v obci Lidice, kam chodí pravidelně. Rybářské doklady ovšem nevlastní. Prodejem ryb si vylepšuje svoje nedobré živobytí.

Vzhledem k tomu, že se dotyčný hned neprozřetelně přiznal k opakovanému pytláctví, nezbylo hlídce MP než přivolat další policejní hlídku, tentokrát však z řad PČR. Ta si muže převzala pro podezření ze spáchání trestného činu pytláctví a bude věc dále šetřit. 

Kvalifikace případu jako trestného činu totiž závisí na výši škody, která musí dle současných zákonů činit minimálně 10 tisíc korun. V opačném případě jde pouze o přestupek.

Za trestný čin pytláctví hrozí odnětí svobody až na dva roky či peněžitý trest nebo propadnutí věci (například náčiní). Při přitěžujících faktorech (například použití nehumánních prostředků, organizované činnosti či velké škodě) může osoba dopouštějící se tohoto činu teoreticky skončit za mřížemi až na pět let.

Prodej legálně ulovených ryb již není zakázaný

V souvislosti s kladenským případem si mnozí mohou vzpomenout na dřívější ustanovení rybářského řádu, které prodej ulovených ryb zakazovalo i rybářům s platnou povolenkou. Toto ustanovení platilo ještě na začátku tisíciletí. Dnes ho však v rybářském řádu nenalezneme.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.