Odevzdání povolenky: termín se blíží, opozdilci v minulosti platili pokuty

Vrácení povolenky

Každou povolenku vydanou na státem vyhlášené revíry je nutné vrátit. Termín činí 15 dnů po skončení platnosti. Pro povolenky s platností na kalendářní rok termín končí v neděli 15. ledna.

K starým typům povolenky musíte povinně vyplnit také sumář. Zde rybářský svaz eviduje vaše úlovky a docházky na navštívených revírech.

Nové povolenky již sumář nemají a svaz si nechá sumáře zpracovat strojově prostřednictvím externí firmy.

V obou případech ale platí, že termín 15 dnů na vrácení povolenky musíte dodržet. Část rybářů vrací již před koncem roku, většina ale přichází až v lednu.

Všechny při tom straší všudypřítomná zmínka v RŘ, že v případě nevrácení povolenky nemá rybář nárok na zakoupení povolenky nové.

Lhůta na odevzdání povolenky je 15 dnů

Proč je vracení povolenky včas důležité? Jde o statistiku i peníze

Důvod pro vracení povolenek je zřejmý, vytváří se z nich statistika docházek a úlovků na revírech. Údaje pak poslouží pro zarybnění ale mají i důležitý finanční aspekt.

Máme možnost s jednou povolenkou lovit na obrovském množství vod, o něž se stará několik set organizací zapojených v ČRS a desítky pobočných spolků v MRS.

Zjednodušeně řečeno, mezi svazovými subjekty dochází k převodu peněz právě na základě statistik docházek a úlovků, které se spočítají z údajů v odevzdaných povolenkách.

Další aspekt tkví v tom, že revíry jsou státní a hlídá se na nich veškeré zarybňování i výtěžnost, k čemuž je opět nutné mít vše podchycené statisticky. 

Pojďme se ale podívat, jak v minulosti dopadli ti, kteří povolenky včas nevrátili:

Pravidla hovoří jasně: nevrátíš povolenku, nedostaneš novou

Stanovy rybářského svazu opravdu umožňují členy trestat za nesplnění povinností odmítnutím vydání povolenky.

Z tohoto pohledu je to jasné a minulé zkušenosti rybářů, které uvedeme o pár odstavců níže, jsou tudíž z právního hlediska naprosto bez záruky.

Pravidla i tresty se navíc mohou rok od roku měnit a mění se. Povolenku proto raději vždy vracejte včas.

Jak to tedy je v předpisech přesně? Citujeme z nedávné zprávy na webu ČRS:

„Povinnost odevzdání povolenky k lovu v určeném termínu stanovuje jak národní legislativa, tak Stanovy ČRS. Proto tuto povinnost prosíme nezanedbávejte.“

Pohled do Stanov pak říká, že povinností člena je (mimo jiné) dle:

§ 4 odst. 2, písmeno e) do 15 dnů po skončení platnosti povolenky k lovu vracet řádně vyplněný oddíl II. povolenky k lovu uživateli rybářského revíru, který povolenku vydal,

Zdroj: Stanovy ČRS

Nesplnění této povinnosti je dále dle § 5 odst. 1, považováno za kárné provinění. V následujícím odstavci pak následuje výčet možných trestů od důtky, přes zákaz lovu ryb až po úplné vyloučení člena. Takové je strohé znění Stanov, které jsou oproti minulým letům čím dál tím přísnější.

Co se týče historických zkušeností, dělali jsme si krátkou rešerši a zjistili jsme, že k trestu se v minulosti přistupovalo spíše výjimečně. 

Rybáři museli zaplatit malý poplatek navíc

“Zapomněl jsem na to úplně. Na výbor jsem došel až na další termín, když už jen prodávali nové povolenky. Trochu mě zpucovali, papíry jsem nakonec ale dostal za 100 Kč příplatek”, dělí se svojí několik let starou zkušeností jeden z rybářů.

Další příběhy jsou v podstatě skoro identické. V podobném duchu se totiž vyjadřuje většina rybářů, kteří povolenku včas nevrátili. 

Poplatky uvádí provinilci v minulých letech ve výši většinou do 200 Kč, nejvyšší zmíněná částka za pozdní vrácení činila 500 Kč.

Podle zkušeností dotyčných šlo téměř výhradně o částky v nižších stovkách korun, mnohdy jen stovka. 

Z hlubší minulosti bývají zmiňovány bývají také postihy formou brigádnických hodin navíc.

Zkušenosti konkrétních lidí ukazují, že trest za nevrácení povolenky ve většině případů nebyl nijak drastický. Ono kdyby se vše bralo přísně až do důsledku, tak by svaz měl trestat i za špatně vyplněné sumáře. V takovém případě by povolenku nedostala polovina členů. 

Obrovské chyby v sumářích jsou jedním z hlavních důvodů postupného zavádění nových povolenek, kde sumář není.

Co tedy udělat, když povolenku nestíháte vrátit? 

Důležité je nedělat haura, na svaz přijít slušně a situaci vysvětlit.

Velká část organizací nabízí jen určité termíny pro vrácení povolenek a svazové funkcionáře někdy těžko zastihnete v jiném čase.

V takovém případě je nejlepší najít si příslušný kontakt a na svaz zavolat a domluvit se. Snaha se cení a snad to dopadne v klidu a dobře.

Nejlepší je ale prostě vše odevzdat včas. Každá organizace má v tuto dobu otevřeno a vypíše několik termínů kolem přelomu roku a dál, kdy je možné povolenky vrátit. 

Místy se vracení řeší i pomocí schránek nebo zasláním poštou a následným zápisem do průkazu až při koupi nové povolenky a známky.

Pokud jste už zapomněli, nevěšte hlavu a situaci řešte neprodleně přímo s vaší organizací. Pořád máte naději, že to dopadne dobře.

Za rok nebo dva snad již s RISem a elektronicky

Pokud vás tyto administrativní záležitosti štvou, tak vězte, že svaz již pracuje na informačním systému RIS a slibuje, že snad od roku 2024 bude možné povolenku k odevzdání jen naskenovat.

Přesné podrobnosti známy nejsou. Povolenka nejspíš zůstane stále v papírové podobě. Většinu záležitostí ale prý půjde vyřešit podobně jako při nákupu v e-shopu a chodit pro povolenku osobně nebude nutné. Možnost klasické návštěvy na výboru a osobní vyřízení má však být zachována i nadále.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.