Naviják Okuma Obsidian Carp 12000: nová vlajková loď známé kaprařské značky

okuma obsidian carp 12000

Obsidián je minerální hornina ale také relativně nový model navijáku na kapry od oblíbené značky rybářského vybavení. Nová vlajková loď navijáků Okumy vyplouvá do divokých kaprařských vod! Odolný a lehký big pit jde ruku v ruce s nejnovějšími trendy v kaprařině. Váží na svoji velikost pozoruhodných 520 gramů a navíc nevypadá vůbec zle z hlediska výkonu i designu. Na naviják Okuma Obsidian se podíváme v tomto novém článku.

Vzhled navijáku je decentní

Pokud máte alespoň minimální představu o obsidiánu jako minerální hornině, je vám možná jasné, proč tým společnosti Okuma svou novou vlajkovou loď pojmenoval zrovna takto. Opravdu se podobá tomuto slavnému kousku kamínku, tak známému z dobrodružných knih.

Kombinace matné a lesklé černé barvy nepůsobí křiklavě. Je v podstatě dost nenápadný  ale velmi designově povedený. Kaprový naviják Okuma Obsidian působí spíš stroze a robustně s designem drsného náčiní do tvrdých podmínek.

Okuma Navij�k Obsidian Carp 12000

Hmotnost navijáku šla v případě Okuma Obsidian dost dolů

S hmotností pouhých 520 gramů udělala Okuma vše pro snížení hmotnosti navijáku, což byla například jedna z častých výtek u Okumy 8K.

Tělo navijáku Okuma Obsidian se vyrábí z lehkého grafitového materiálu C-40X. Ultralehká hliníková klička sedí v navijáku naprosto přesně a bez náznaku jakékoliv zbytečné vůle.

Snížení hmotnosti výrazně přispívá ke komfortu při manipulaci s prutem. Nahazování se díky tomu stává méně únavným, zvládnete i výpravy, kde je nutné častěji přehazovat a lehčí naviják vám může pomoci zpřesnit a prodloužit vaše hody.

Také díky svému kompaktnímu tělu, nízké váze a výkonnému soukolí uvnitř se tento naviják stává skvělou volbou pro krátké výpravy či stalking s krátkými pruty. Prostě naviják pro klidné i trochu akčnější rybáře.

navijáky okuma

Převodový poměr navijáku

Díky nízkému převodovému poměru 4,3:1 a udávanému navinutí 103 cm na otočení kličky je Obsidian schopen zvládat časté zdolávání velkých kaprů. Zároveň vydrží i zakrmování s častým rychlým navíjením rakety zpět.

Velmi pomalé navíjení a systém převodů se šnekovou hřídelí vytváří rovnoměrné a těsné uložení vlasce. To vám umožní pohodlně lovit bez obav ze zamotání. A zároveň vám to pomůže daleko házet se všemi druhy vlasců či šňůr.

Naviják též disponuje systémem zabraňujícím zavírání překlapěče. V otevřené poloze se překlapěč uzamkne, čímž se snižuje riziko zavření během nahazování.

Brzda navijáku

Naviják od vývojářů dostal kvalitní třecí brzdu, která umožňuje přejít z volně se otáčející cívky na plné utažení brzdy během pouhého půl závitu!

Právě rychlá třecí brzda vytlačila na trhu kaprových navijáků dříve nesmírně populární systém baitrunner. Nový systém je mimořádně pohodlná alternativa a snadno se používá. Dnes jej najdete i u kaprových navijáků ostatních věhlasných značek. 

Kromě toho jsou navijáky bez baitrunneru výrazně lehčí. A mají ve svém mechanismu méně dílů, které mohou sehrát roli tzv. kurvítka.

Třecí brzda a podložky jsou vyrobeny z uhlíkových vláken, což rovněž snižuje hmotnost.

Ložiska 9+1 zajišťují maximální hladkost a pomáhají navijáku k delší životnosti.

K navijáku Okuma Obsidian se při koupi dodává také náhradní cívka (což dnes je spíš výjimečné). Nádavkem dostanete ještě dvě redukce.

okuma obsidian carp 12000

Celkově je Obsidian kompaktní naviják s lehkou konstrukcí a decentním designem, který se skvěle hodí například na kratší kaprové pruty. 

Naviják pořídíte za cenu lehce pod 4 tisíce korun. K dispozici je například v obchodech Párysův rybářský ráj, dále na shopu Chytapusť.cz a také v pražském AZ Fishingu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.