Na vícezarybnění půjdou 4 miliony, již na jaře

peníze na vícezarybnění revírů

Středočeský územní svaz opět navýšil částku věnovanou na vícezarybnění jejich revírů. V letošním roce půjde o částku rovnající se 3, 8 milionu korun českých. Oproti minulému roku jde o navýšení o částku 300 tisíc. Většina ryb půjde do revírů již v brzkém jaře.

Výbor ČRS SÚS tuto částku schválil s následujícím rozkladem:

  • 3,4 milionu Kč na MP revíry + 200 tisíc režijní náklady
  • 180 tisíc Kč na P revíry + 20 tisíc režijní náklady

Zdroj: https://www.crs-sus.cz

Co je to vícezarybnění? A jak funguje zarybňování revírů

Vícezarybnění je množství ryb vysazených do rybářského revíru nad rámec zarybňovacího plánu. Každý oficiální revír v ČR je k hospodaření propůjčován pomocí dekretů. Tento dekret nejčastěji drží ČRS nebo MRS. A to buď přímo MO nebo ÚS a v některých případech také republiková rada.

Zároveň stát ponechává každý revír v péči hospodařící organizace s úředně schváleným zarybňovacím plánem. Plán poměrně pregnantně definuje, jaké ryby a v jakém množství by měly být vysazovány.

Podmiňovací způsob používáme schválně, neboť papír snese vše a v minulosti byly známy případy, kdy papírově bylo vše v pořádku. Reálně se odpovídající vysazování neodehrálo nebo ryby šli pouze do části svěřených revírů a některé revíry byly jaksi opomenuty. Kontrola ze strany státu je nejspíš hodně formální.

V konečném součtu by však mohlo nedodržování plánů vést k odebrání revíru z hospodaření ČRS, což se zatím nikde nestalo ale vyloučeno to není. Proto některé územní svazy provádí interní kontroly, kdy na vysazování do různých MO jezdí někdo z vyšší instance, aby dohlédl na přejímanou násadu.

V případě objednávek násady z komerčních rybářství jde navíc o komerční transakci a zaplacenou násadu není od věci zkontrolovat po stránce množství i celkového stavu, aby se do vody dostalo to, za co svaz platí.

Vícezarybnění je tedy veškerá násada, která jde do revíru nad rámec povinnosti stanovené státem. To je pozitivní z hlediska sportovního rybolovu i z hlediska státních úřadů, které vidí, že svaz o revíry propůjčené zdarma pečuje ještě více, než je nutné. Případný lobbing za převod státních revírů do hospodaření soukromých společností má pak velmi těžkou pozici.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.