Na Slapy se sjely rychlé rybářské lodě, začíná King of the Lake 2022

King of the Lake 2022
Ilustrační foto: redakce

Dnešním dnem na vodní nádrži Slapy začíná dlouho očekávaný lodní přívlačový závod King of the Lake.

Tato akce vstupuje do druhé pětiletky své existence a v posledních ročnících zakotvila právě na Slapech. Kapacita závodu činí 90 posádek.

V letošním ročníku King of the Lake 2022 se registrovalo 60 českých teamů, 13 slovenských lodí a 6 z Německa. Dorazí také lodě Rakouska a Anglie.

Celkový prizepool přesahuje 770 tisíc korun.

Základna závodu se již tradičně nachází v hotelu Atlantida. Závodní sektor tvoří v podstatě celá plocha VN Slapy. 

Po odjezdu od mola se tak závodníci rozptýlí do prostoru a nemělo by dojít k žádnému viditelnému omezení ostatních rybářů či jiných uživatelů vodní nádrže.

Čas lovu si závodníci volí sami, počítají se jen největší ryby

Letošní ročník se pyšní mnohými novacemi. Čas lovu si například závodníci odpípnou sami pomocí čipu na molu.

Díky tomu nejsou vázání časovým limitem od pořadatelů a bude na nich, kdy budou během konání akce závodit a kdy využijí pauzu například k odpočinku.

Do závodu se tak dostává nový prvek taktizování, který umožní závodníkům přemýšlet v jakém čase je na ryby nejlepší vyrazit.

Podobně jako na jiných lodních závodech, i zde se nehodnotí celkové množství ryb ale jen určité ryby v určitých kombinacích. Podobně to funguje například na obdobných akcích v zahraničí..

Na King of the Lake se závodníkům počítají úlovky 1x štiky, 2x candáta,  3x okouna. Další hodnocenou rybu představuje bolen dravý, ovšem ve své vlastní, samostatné kategorii.

Od každého druhu ryb se počítají jen nejdelší kusy. Po chycení všech vyjmenovaných druhů ryb získává posádka bonusových 100 bodů za tzv. FULL HOUSE. 

Těchto 100 bodů s celkovým pořadím dovede velmi zamávat.

Hodnocení jen největších ryb má svůj etický aspekt. Na rozdíl od klasických závodů, zde není nutné zaznamenat každou nebo téměř každou rybu. 

Pokud závodníci chytí například 60 cm candáta, tak jednak nejsou nuceni nahánět body například na místech, kde jsou ve větších množstvích candáti menšího rozměru.

Každou viditelně menší, než je jejich největší kus od každého druhu, mohou hned šetrně pustit bez zbytečného měření a dokumentování. To jednak šetří čas při lovu, kde má každá minuta cenu zlata a také snižuje dopad podobných akcí na rybí obsádku.

Podobným principem se řídí například i velké mořské závody, jako například White Marlin Open, jenž proslul astronomickými odměnami pro vítěze.

Video z loňského ročníku (od generálního sponzora: e-shopu Chyť a pusť.cz):

Web závodu: https://www.kingofthelake.cz/

Slapy zažijí ještě jednu velkou lodní akci, přesouvá se sem Mistrovství světa

Lodní přívlačové závody se pořádají také po oficiální linii FIPS a koná se tedy i mistrovství světa. 

Mělo se odehrát letos v Polsku. Jeho pořadatelé ale od akce odstoupili a v poměrně tísnivém časovém termínu se pořadatelství ujal Český rybářský svaz.

Koná se opět na Slapech a to ani ne dva týdny po skončení King of the Lake. 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.