Na Rozkoši se utopil polský rybář, jeho tělo vytáhli z úpského přivaděče

rozkos hzs
Foto: HZS KHK

Tragicky skončilo rybaření polského občana na vodní nádrži Rozkoš. Muž se podle všeho utopil. Jeho tělo hasiči vytáhli z tzv. úpského přivaděče v severní části nádrže.

Zmizení svého příbuzné nahlásila na tísňovou linku rodina oběti v polštině. Dotyčný se vydal rybařit a dlouho se nevracel domů. Vodní nádrž Rozkoš je největším východočeským revírem a díky své poloze je hojně navštěvován také Poláky, kteří často mají vyřízené členství v okolních MO ČRS. (Mnoho z nich pracuje v přilehlých továrnách v českém pohraničí.

Volání na tísňovou linku přišlo kolem osmnácté hodiny a krajské operační středisko zalarmovalo dobrovolné i profesionální hasiče z okolí. Nádrž ze vzduchu propátrával vrtulník. 

Tělo objevili hasiči z místního SDH Česká Skalice. Po vytažení z vody byl muž transportován do nemocnice, kde však posléze zemřel. Údajně se mělo jednat o neplavce. Na místo se dostavili také příbuzní z muže z Polska kterým musela být poskytnuta první psychologická pomoc.

Zdroj: HZS KHK

V úpském přivaděči se nesmí rybařit

Vodní nádrž Rozkoš zatopila údolí zdejšího potoka, který však nemá dostatečný průtok pro napájení rozsáhlého jezera. Přívod vody se tak řeší z řeky Úpy. Pro tento účel byl zbudován umělý přivaděč z betonu, který napájí přehradu vodou z řeky. Jedná se o betonové lichoběžníkové koryto, které je možné spatřit například ze silnice na Náchod.

Kanál začíná nad jezem v jižní části Babiččina údolí ve výšce 290 metrů nad mořem. Z počátku směřuje přibližně na východ do obce Zlíč, kde překonává tok Olešnice akvaduktem a poté se stáčí na jih. Na východním okraji České Skalice se spojuje ze severu s nádrží Rozkoš. Délka přivaděče činí 2,34 km.

Z hlediska rybolovu je nutné zmínit, že přivaděč patří mezi jednu z několika oblastí, kde je rybolov na Rozkoši zakázán. Na Rozkoši jsou možnosti rybolovu, oproti jiným srovnatelným nádržím, omezené.

Česká Skalice, most přes potok z Rozkoše

Na revíru není povolen lov z plavidel ani zavážení. Rybolov ze břehu se umožňuje jen ve čtyřech úsecích. V nedávné době vznikl nový web, který se rybolovu na Rozkoši věnuje a přináší dodatečné informace pro zájemce o rybolov na tomto revíru. Stránky s přehlednou mapou naleznete na odkazu http://451200.cz/.

Čtěte také:

1 Comment

  1. Tak dámy s pánové to už je moc. Nepůvodní druh byl chápán jako ten, co likviduje ty naše původní druhy, ať už se jedná o flóru nebo faunu. Tady přece o žádnou likvidaci původního druhů nejde. Nebo páni úředníci z ministerstva na něco přišli?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.