Mimořádný zákaz rybolovu na revíru ÚPA 4

Revír Úpa 4 na hranici katatsru Úpice.
Ilustrační foto

Východočeský územní svaz informuje o mimořádném zákazu rybolovu na mimopstruhovém revíru 451 084 ÚPA 4.

Zákaz lovu ryb jakoukoliv technikou platí od 30. dubna až do odvolání. Příčinou se stává průzkum funkčnosti rybího přechodu na jezu v obci Bohuslavice (mezi městy ÚPICE a TRUTNOV).

Zákaz platí na úseku dlouhém asi 750 metrů, který najdete na přiložené mapce.

V této oblasti rybáři označí dvě skupiny ryb pomocí tzv. PIT tagů. Jedna skupina ryb připadá na nadjezí, druhá na podjezí. V průběhu trvání experimentu rybáři nejdříve provedou odlovy pomocí elektroagregátu a po umístění značek využijí antény k detekci pohybu označených ryb. Díky tomu zjistí, zda a jak ryby migrují přes zmíněný rybí přechod.

Rybáři na Úpě zkoumají průchodnost rybího přechodu

Experiment poskytne informace o tom, jaká je motivace ryb k migraci a kolik z nich zvládne přechod překonat.

Rybí přechody jsou zásadní prvek, který snižuje negativní vliv příčných překážek, kterých je na českých řekách poměrně velké množství. Revír Úpa 4 není výjimkou.

Rozdělení řek na jednotlivé úseky brání rybám v migraci, což snižuje například úspěšnost samovýtěru některých druhů jelikož se ryby nemohou dostat na vhodná trdliště.

Migrační průchodnost je tak stěžejní pro rozvoj rybí obsádky na našich revírech. Množství jezů ale žádným přechodem nedisponuje nebo jde o přechody nevhodně postavené a málo funkční.

Tlak na zprůchodnění jezů je v posledních letech znát, naráží ale na odpor majitelů jezů a provozovatelů MVE.

Malé vodní elektrárny na ploučnici mají problém
Jeden z jezů typické konstrukce pro horní tok pstruhové Úpy. Zákaz ovšem platí o několik kilometrů níže, na MP revíru Úpa 4. Foto: Redakce

Například neprostupný jez na Kamenici v Českém Švýcarsku brání vysazovaným a vracejícím se lososům v cestě na vzdálenější vhodná trdliště.

K rozvoji rybích přechodů naopak došlo v posledních letech na dolním toku Berounky, kde si rybáři musí zvykat na nová ochranná pásma v jejich okolí.

PIT TAG – značkování ryb pomocí bezkontaktně čitelných značek

Zmíněný PIT TAG je technologie umožňující sledování živočichů bez nutnosti dalšího odchytu. Zatímco dříve bylo nutné znovu ulovit a přečíst značku. PIT TAG se podobá technologiím používaným k ochraně zboží v obchodech. Značka se detekuje bezkontaktně pomocí antény na určitou vzdálenost. 

Označkované ryby tak není pro pozorování znovu odlovit a jejich pohyb lze pozorovat nerušeně v přirozeném prostředí.

PIT TAG je pasivní prvek, který nepotřebuje žádné napájení a vydrží bez baterie téměř neomezenou dobu. Jde navíc o šetrnou technologií o malých rozměrech, jež neomezuje živočicha v pohybu.

Používá se kromě rybářství také v ornitologii, kde neomezuje letové schopnosti ani nejmenšího ptactva. Bezdrátový dosah značek činí cca vyšší desítky centimetrů až metr, což je ovšem dostačující pro umístění poblíž rybích přechodů.

Zdroj: https://www.crshradec.cz/2022/05/02/8081/

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.