Malá ryba, taky ryba. Rybáři v USA si oblíbili “Microfishing”

microfishing na mušku
Ilustrační foto: redakce

Čudlař. Tak se u nás nadává rybářům, kteří chytají jen malé ryby. Co u nás bereme jako neúspěch ale může jinde být trendy rybářským stylem. A kde jinde než v USA, zemi, která se zvláštním libůstkám vůbec nevyhýbá. V poslední době tam frčí něco, čemu sami Američané říkají “microfishing” tedy cílený lov malých ryb.

Microfishing je populární zejména v Texasu a státech amerického jihu, o čemž v poslední době živě informoval žurnál Texas Monthly. Právě ve státě, který známe u nás nejvíce díky nesmrtelnému Chucku Norrisovi a jeho nejslavnější roli zdejšího Rangera, se vyskytuje velmi pestrá rybí obsádka.

Z 200 udávaných rybích druhů na území státu Texas je údajně jen 17 možné lovit. A když velké ryby neberou, tak je pořád možnost chytat něco menšího. Podle dostupných informací se microfishing zaměřuje na ryby dorůstající velikosti cca do 6 palců.

V přepočtu na naše míry jde tedy o ryby do 15 centimetrů.

Microfishing je výsledkem inspirace japonským stylem lovu na Tenkaru

Idea sportovního lovu malých ryb přišla do texaských prérií až z dalekého Japonska. Zdejší rybáři totiž našli zálibu v lovu těchto drobných rybek na tenkaru.

Tenkara je vlastně bič. Sestavu pro lov tenkarou tvoří vlastně jen relativně levný prut bez navijáku. V Japonsku se ale používá především k lovu na umělou mušku.

Lov na tenkaru je velmi snadný způsob muškaření. Ani není nutné ovládat techniku muškařského hodu a lze s ní lovit na suché mušky i na nymfičky.

Podle informací z internetu se zdá, že ne všichni Američané loví jen na mušky. Využívají i jedlé nástrahy na háček. Pro účely lovu drobných ryb to ale chce háček velmi malý. V některých případech se používají i háčky o velikosti 20 a více.

Oblíbenou drobnou rybou je v USA slunečnice pestrá. U nás se vyskytuje také, ale není žádoucím druhem. O jejím lovu na české pískovně si můžete přečíst ve výše uvedeném článku.

Microfishing je u nás věc neznámá. V soutěžích se s ním ovšem dají nahnat závodní body, ne však vždy

Málokterý rybář cíleně lovi drobné ryby. Velkou výjimkou ale mohou být účastníci některých rybářských závodů.

V poslední době je sice stále více akcí, v nichž rozhoduje váš největší nebo nejtěžší úlovek.

Na mnoha soutěžích se ale hraje o celkový součet nebo váhu úlovku. Zde začíná být namístě soustředit se na chycení většího množství menších ryb.

Například na plavačkových závodech se dá nachytat daleko více bílé ryby než například kaprů v tržní velikosti.

plotice na mušku
Drobné plotice v berou i na umělé mušky. Foto: archiv

Stejně tak na přívlačových závodech máte šanci na početnější úlovky když se zaměříte na okouna či jelce, kterých ve vašem sektoru mohou být celá hejna než na štiku, kterou ulovíte většinou jenom jednu a někdy ani to ne.

V celkových součtech tak pro závodní rybáře hraje schopnost nachytat malé ryby ve velkém množství velkou roli.

Český rybář loví drobotinu hlavně jako nástražky

V našem způsobu sportovního rybolovu se takto malé ryby nejčastěji loví jako nástražní ryba. Část rybářů volí čeřen, jenž je během sezony dravců povolenou metodou pokud plocha čeřenu nepřekročí 1 metr. Menší část pak loví nástražky na plavanou.

Odsud zbývá již jen krůček k microfishingu na našich vodách. Třeba někoho toto video inspiruje k nákupu tenkary a zkusí štěstí s umělou muškou například na oukleje, které jsou vděčným cílem na mušky pohybující se u hladiny.

V našich podmínkách ale není muškaření zdaleka jen o malých rybách:

jelec jesen
Jelec jesen. Foto: Redakce

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.