Lov na feeder s příchodem podzimu

vybavení pro lov na feeder

Taky vám už vedra lezou na nervy? Nemějte obavy, podzim tady bude co nevidět. S ním nám nastane další z vrcholů rybářské sezóny. A lov na feeder je při podzimním ochlazení velmi zajímavým způsobem rybaření.

Jakmile začne listí chytat barvu, tak se blíží ten správný čas. S příchodem podzimu se na našich revírech mnohé mění. I lov na feeder je v chladné a čisté vodě jiný než během letního vedra.

Samozřejmě neexistuje univerzální návod, jak při rybaření na sklonku roku uspět. Pár dobrých rad ale přece jen najdeme:

Podzimní lov na feeder a smrduté krmení

Tajemství podzimního úspěchu tkví hlavně ve skladbě krmení. Kromě základu krmné směsi můžete navíc také experimentovat s jejím zbarvením. Nejdůležitější je ale, aby krmení chytlo to správné aroma.

lov na feeder je vhodný i na podzim

Zatímco léto je časem různých voňavých ingrediencí a ovocných přísad, tak na podzim můžete zkusit spíše živočišné nebo silně kořeněné příchutě a zápachy.

S klesající teplotou pak můžeme pozorovat větší zájem o vysoce bílkovinné krmení. Nejčastěji frčí příchutě ryb, krevet, mušlí nebo kraba.

Pro speciální směs ale nemusíte běhat do obchodu. Docela dobře funguje i masokostní moučka pro psy. Tu koupíte v každém lepším zverimexu a následně přidáte do základu ze šrotu.

Z komerčních směsí a doplňků do krmení se vyplatí přírodní příchutě jako jsou patentky, nebo můžete vyzkoušet různé směsi pro krmení akvarijních rybek. Tyto chutě jsou většinou rybám dobře známé a s ochotou se u vás zastaví na pár soust.

Za úvahu stojí taky dávat do krmení o něco méně kukuřice či partiklu obecně. V chladné vodě ryby už tolik nežerou a tak můžeme pošetřit. Naopak není špatná volba používat jako hrubou složku raději červy, které jdou na „odbyt“ i v největším chladu.

Taky dáváte do krmení živočišné uhlí?

Někteří rybáři přísahají, že na podzim hraje barva krmení velkou roli. V kalné vodě je to nejspíše jedno, na podzim je ale voda jako křišťál a je potřeba něco dělat. Řešením má být tmavší směs. Toho se dá dosáhnout mnohými cestami.

feeder na řece je o lovu v proudu

Nejzajímavější způsob je asi používání živočišného uhlí. Nejde tedy o zlepšování zdravotního stavu ryb, nýbrž o barvicí prostředek. Krmítka některých rybářů pak vypadají jako mikulášská nadílka zlobivých harantů, kterým rodiče nacpali plné punčochy uhlí.

Do takového extrému ale chodit nemusíte. Většinou postačí prohnat sítem trochu hlíny a smíchat ji se zbytkem směsi. Barva by měla více či méně odpovídat barvě dna na místě, kde chytáte.

Jak sestavit udici na podzimní feeder

Lov na feeder během podzimu je o jemnější výbavě. Kupovat nový prut není ale potřeba. Stačí zjemnit návazce a hlavně velikosti háčků.

V čisté vodě ryby všechno moc dobře vidí a tak jde o to být nenápadný. Silný návazec a velký háček může rybu od záběru odradit. Zkuste použít o něco tenčí vlasec nebo šňůru a zmenšete rozměry háčku alespoň o dvě velikosti.

Používání fluorocarbonu jako návazce na feeder má v těchto podmínkách sporný efekt. Slibovaná neviditelnost těžko kompenzuje nevýhody.

Těmi jsou hlavně slabší pevnost při stejném průměru jako vlasec. Hlavní nevýhodu ale vidím ve značné tuhosti. Ta může rybu varovat před nebezpečným soustem. Nástraha na fluorocarbonu se totiž chová, díky jeho nepoddajnosti, dost podezřele. Dle mého názoru má fluo návazec smysl hlavně tam, kde jsou na dně škeble či jiné ostré překážky. Hlavní výhoda tohoto materiálu spočívá spíše v tuhosti a odolnosti proti otěru. Na bahnitém rybníku je tak většinou k ničemu. Na problematických místech na řece je to ale něco jiného.

Cejn je častým úlovkem při feederu na řece

Co dát na (pod) háček?

Čím větší zima, tím víc to bere na živočišné nástrahy. Záleží ovšem i na cílové rybě. Kapra můžeme klidně chytat na boilies, byť třeba s živočišnou příchutí.

Bílá ryba se drží osvědčených červů a na některých revírech bývá zajímavý i lov na klasickou žížalu, která vám na feeder může přinést třeba velkého okouna nebo i sumečka, což je většinou pořádné rodeo.

Podzimní lov na feeder za tmy

Lov na feeder v chladném období už většinou není o brzkém vstávání a pozdních večerech u vody. Rybí aktivita se častěji přesouvá do období během dne, kdy je nejvíc světlo a teplo. To funguje hlavně na rybnících a dalších nádržích se stabilní a stojatou vodou.

Na tekoucích řekách se ale často dá chytat i po setmění. Obzvláště pokud ryby hodně braly během léta až večer, tak je reálné, že si tento zvyk budou přenášet až do podzimu. Jediné, co vás omezuje je denní doba lovu, která se významně zkracuje. Můžete ale vyzkoušet i lov za setmění a využít tím například čas po práci, který na podzim už mnoho rybářů věnuje jiným aktivitám.

Čtěte také: Feeder na řece

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.