Lov na dírkách: jak na to jdou v Rusku

okoun při zimním rybaření

U nás v Rusku je lov na dírkách běžná součást rybařiny. Říká se tomu období „tvrdé vody“ a jsou místa, kde se takhle chytá větší část roku. Zima v některých oblastech Ruska trvá osm měsíců.

V Čechách to je o dost horší, za posledních deset let jsem si lov na dírkách užil jen párkrát, protože prostě nebyl led. Nechápu navíc ten zákaz. Lov na dírkách je možný jen na privátním rybníku, to je škoda.

Pocházím z města Tver, které se nachází severovýchodně od Moskvy. Teče nám tam Volha, která je ale široká jen pár set metrů. Veletok je z ní až o několik tisíc verst dál po toku. I tak se na ní dá chytat hezky, jezdíme taky na velké přehrady, kterých je na naší Volze několik. Každá je asi tak desetkrát větší než vaše Lipno. Míst na ryby máme opravdu hodně. Pokud si ale chceš dobře zachytat, tak musíš dál od lidí.

To platí i pro lov na dírkách. V zimě jsou na řece úplné zástupy lidí. Led máme tlustý ale koncem zimy může praskat. Nezřídka se urve velká kra a rybáři plují neznámým směrem. Pak se musí čekat pár hodin, než je někdo zachrání.

V Čechách tohle asi nehrozí. Chytá se na malých jezerech. Taktika a způsob lovu je ale podobný, i když se tady chytá hlavně pstruh duhový. U nás se chytá vše od okounů, štiky, candátů až po bílou rybu nebo mníka. Jak se na zimní rybaření na ledu připravit jsem napsal v tomto článku:

Jak se obléct pro lov na dírkách

Na ledě je strašná zima, čím déle tam jste, tím horší. V Rusku se prodávají speciální tlusté komplety oblečení a extrémně zateplené boty. Pokud nemáte něco podobného, tak si vezměte co nejvíc teplého oblečení. Důležité jsou i boty a v nich tlusté ponožky. Můžete si také vzít kus kartonu nebo nějakou podložku na které budete mít nohy, aby na ně nešel chlad zespodu. Podložka je dobrá i když se potřebujete třeba kleknout.

výbava pro lov na dírkách
Zimní rybaření v Rusku – mnohdy je potřeba od auta jít i několik kilometrů po zmzlé ploše. Bez sáněk to nejde. Vrták na led musí mít každý svůj

Jak si vyvrtat díru do ledu

Na soukromém rybníku je většinou od majitele možné si půjčit vrták nebo si nechat díru vyvrtat. V Rusku tohle není, každý má svoje vybavení. Nejvíce se používá několik typů nářadí:

  • Speciální vrták na led
  • Tyč s hrotem
  • Naběračka 

Místo kolem vyvrtané díry v ledu je potřeba zamést od úlomků ledu a kousků sněhu. Jinak za chvíli přimrznou a chytá se za ně vlasec. Stejně tak naběračkou pravidelně vybíráme led z dírky aby nezamrzla. Pokud je led průzračný, což je většinou při prvním zámrazu, tak se používá maskování aby se ryba neplašila. Vysteleme si místo třeba suchou trávou a ryba nevidí, že nahoře někdo je

Lov na dírkách s marmyškou

Nejčastěji chytáme na marmyšky. Úplně stejné marmyšky se dají koupit v Rusku i v Čechách. Na výběr je dobré mít několik velikostí, tvarů i barev.

Pro lov na dírkách s marmyškou se používá také speciální prut. Ani ten není problém sehnat v rybářských potřebách. V Rusku si ho lidi dělají sami z různých materiálů, co najdou doma. Je to vlastně jen jednoduchý nástroj s plastovým navijákem. V obchodě nestojí tolik peněz.

Jednoduchý prut na dírky se dá běžně sehnat

Pokud jde o výběr marmyšky, tak nemá smysl brát příliš těžké typy. V Česku se většinou chytá dost mělko a podle zkušenosti menší marmyšky mají víc záběrů na malé hloubce. V Rusku se někdy chytá hodně hluboko a dávají se i dvě marmyšky. Pokud jste na hloubce do tří metrů, bude stačit menší váha. Příliš rychlý pád na dno ryby trochu plaší. Hlavně plotice mají radši pomalý pokles nástrahy.

Hraní s marmyškou

Způsobu chytání pod ledem se říká hra. Každý si s marmyškou hraje podle sebe. Nějaká pravidla bychom ale našli.

  1. Pustíme marmyšku na dno a chvějeme prutem. Několikrát přitom zvedneme centimetr nahoru a pak několik sekund pauza.
  2. Hledání správné hloubky – někdy jsou ryby jen na určité hloubce, cukáme marmyškou ode dna nahoru. Vždy se zastavíme po deseti centimetrech. Hloubku, kde zabrala ryba si poznačíme na vlasci pro další chytání.

Každý má svoje metody. Základ ale je: chvění špičkou, pocukávání a zkoušení různých hloubek od dna až nahoru.

Po chvilce chytání vás nejspíš začne bolet ruka. Nejlepší je chytat s rukou opřenou na bedra nebo o nohu aby se tak rychle neunavila.

lov na dírkách je i na bílou rybu
Bílá ryba je častým ůlovkem na marmyšku s červem i bez

Při záběru se prut ohne dolů. Zasekávat nemusíte příliš silně aby se ryba nevytrhla. Stačí plynulý pohyb prutem nahoru. Při jakémkoliv ohnutí prutu plynule zasekněte zápěstím ruky. Prudké zaseknutí může taky přetrhnout tenký vlasec.

Po záseku nesmíme dopustit prověšení vlasce a plynule začneme rybu zdolávat nahoru k dírce. Pozor také na její okraje, které mohou vlasec odřít a přerušit. Jelikož naviják nemá brzdu, tak musíte umět povolit při velkém výpadu ryby.

Nástraha na marmyšku

Existují dva přístupy. První je lov na marmyšku bez nástrahy. Druhý spočívá v použití nějaké nástrahy na háček.

  • Červ
  • Žížala
  • Oko z okouna
  • Nitka
  • Korálek
  • Bužírka

Červ nebo žížala ss používá s oblibou na okouny. Díky nástraze se ale na marmyšku nechá ulovit i cejn nebo plotice. Na volžských přehradách ale šli plotice i na marmyšku s kouskem nitě okolo háčku, stačilo nechat kousek niti vlát za háčkem. Někdo používá jenom kousek bužírky z oholeného drátu. I v Rusku začíná být populární lovit sportovně na marmyšky bez živé nástrahy. Je to praktické neboť udržovat červy nebo žížaly v mínus třiceti někde v kapse bývá nepohodlné.

Při zimním rybaření si můžete bez potíží zachytat stejně dobře jako v létě. Výbava je docela levná a stačí vám jen pár druhů a barev marmyšky abyste měli dobré úspěchy. Zbývá jen vydržet až se udělá pořádný led a můžete vyrazit!

Čtěte také: marmyška – lov na přívlač

Jak vybrat pruty na plavanou

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.