Nemáte rádi letní vedra? V tom případě je pro vás určitě nejoblíbenějším ročním obdobím podzim. Pro rybáře jde o nejdůležitější část roku, kdy ryby zvyšují svoji aktivitu, aby se pořádně nažraly před příchodem zimy. Mnozí rybáři se vrhají na přívlač a honbu za dravci. Ani lov kaprů na podzim ale neleží stranou zájmu. Velcí kapři berou až do prvních mrazů a mnohdy i po nich.
Babí léto se nese v duchu pohodové rybařiny
Stabilní a pěkné počasí babího léta nabízí stejně pohodlné podmínky pro lov velkých kaprů jako léto. Chce to tedy lepší spacák, jelikož po ránu není zrovna teplo. Dají ale trávit u vody dlouhé dny a užívat si slunce.
Kapři berou poměrně stabilně, možná lépe než za letních veder. Přesto i v tuto dobu má smysl využívat 24 hodinových revírů nebo mít nahozeno hned ráno. Mlhavá podzimní rána jsou nejen romantická ale rybářsky velmi produktivní.
Systematičtější přípravu pro lov kaprů na podzim ale potřebujete s příchodem pravého podzimu. Jak se to projeví? Například takto:
- Ochlazení vody a promíchání vrstev vodního sloupce na velkých nádržích
- Chladnější a proměnlivé počasí
Obojí má na aktivitu kaprů výrazný vliv.
Dejte si pozor na počasí
Jako zkušení rybáři jistě víte, že počasí má na ryby zásadní vliv. Tím spíš v chladném období roku.
Na podzim je potravní aktivita skoro všech ryb zvýšená. Neznamená to ale, že vždy budou brát jako vzteklí. Zejména prudká ochlazení (hlavně teploty vody) provázená zvýšeným průtokem nebo silným větrem na přehradách mohou kapry utlumit v pohybu. V takovém případě je nutné dobře znát místa, kde se kapři vyskytují jelikož tam je šance na záběr výrazně vyšší.
Slabší změny počasí mohou ale kapřímu apetitu spíše prospět.
Pořiďte si vhodné oblečení a výbavu na dlouhé výpravy
Lov kaprů na podzim je jakýmsi vrcholem sezony. Profíci chodí k vodě celoročně a méně skalní nadšenci do kaprařiny se snaží využít poslední zbytky sezóny před začátkem zimy.
Počasí ale dokáže překvapit, obzvláště během nocí a deštivých chladných dnů. Nepříznivé vlivy prověří vaši morálku a vybavení.
Co musíte na podzimní výpravě určitě mít?
Na rozdíl od léta tady nesmíte podcenit tu nejzákladnější výbavu:
- Bivak s dobrou odolností proti dešti
- Teplé oblečení + bundu a kalhoty odolné vodě a profouknutí
- Dostatečně teplý spacák a pohodlné izolované lůžko
Našlo by se samozřejmě ještě desítky dalších položek, které zpříjemní váš pobyt u vody na podzim. V základu ale musíte zvládnout hlavní dvě věci: udržet sebe v suchu a teple.
Využívejte 24 hodinový lov dokud to jde
Na našich vodách není mnoho revírů, kde můžete lovit bez časového omezení. Na podzim se navíc výjimka většinou ruší. Využívejte ale noční lovy dokud to jde. Zejména na soukromých revírech nemusí být o noční překvapení nouze.
Hledejte závětří v zátokách nebo závětrné břehy
Čím větší přehrada, tím větší vlny. Platí to všude, kde se voda rozlévá do větší plochy. Nádrže typu Lipno, Slezská Harta, Nechranice a další jsou tím pověstné. Také na úzkých údolních přehradách typu Orlíku nebo Slapů se umí vítr rozeběhnout.
Nepochybuji o tom, že téměř každý rybář zná poučku ve znění: „Pokud fouká vítr, tak chytej na návětrné straně.“
Dobrá rada, ovšem ne na podzim. Funguje to v létě. Během chladna spíše naopak fungují závětrná místa. Zátoka krytá od větru bude tím pravým místem. Budete navíc mít pohodlnější pobyt u vody a nebudete tolik klepat kosu.
Lov kaprů na podzim je o nutričně bohatém boilies
Všimněte si, že schválně nepíšeme o drahém boilies. Kvalitní boilies plné bílkovin, uhlohydrátů a dalších nutrientů si mnozí umí udělat doma za výhodných nákladů.
U kupovaných boilies je to vždy o důvěře ve výrobce a jeho zdroje pro výrobu.
Kapři na podzim konzumují hodně potravy a tvrdí se, že dávají přednost výživě s vysokou nutriční hodnotou. Tím jsou myšlenky převážně kuličky s vyšším obsahem bílkovin (proteinů) a částečně olejnin nebo tuků.
S výživným boilies je však nutné dobře zacházet a krmit v množství odpovídajícím apetitu a množství ryb v revíru, neboť hlavně v pozdním podzimu není vůbec těžké překrmit a ryby nasytit tak, že na vaše nástrahy již nedojde.
Použít můžete také dipované boilies, které zvyšuje atraktivitu ale také nutriční hodnotu nástrahy.
Znalost revírů je zásadní pro lov kaprů na podzim
Platí to ale vlastně pořád. Když znáte místa, zarybnění a další parametry revírů, tak máte daleko větší šanci na úspěch než na cizím revíru. Proto tolik rybářů má „svoje fleky“.
Ideální je vyrazit na místa, která jste již párkrát vyzkoušeli a máte již dopředu představu kde, jak a na co chytat.
Plánování vám usnadní také znalost volných příjezdových cest, možnost parkování a bivakování u vody. Co si budeme říkat, to je pro českého rybáře skoro to nejdůležitější, jelikož spousta míst má nejrůznější omezení od zákazu táboření až po závory na cestách.
Při příjezdu k vodě berte v úvahu také stav cest. Některé polňačky vám umožní snadno přijet k vodě. Stačí ale trochu deště a cesta zpátky se mění v tankodrom. Znám pár rybářů, kteří už mají na revírech „svoje traktoristy“, kteří po deštích tahají o nedělích jednoho rybáře za druhým z bláta na nejbližší silnici.
Buďte první kdo přidá komentář