Cejn velký (Abramis brama) patří mezi sladkovodní druhy a v moři jej nechytíte. S výjimkou Baltu. Moře geograficky nejbližší naší zemi je totiž rejdištěm těchto ryb a chytit zde můžete slušné kousky.
Jak je to možné? Může za to nízká slanost vody, která je pro Balt typická. S trochou nadsázky lze Balt označit za sladkovodní revír. Proslulý je lov velkých štik na Rujáně i v okolí švédských a finských ostrovů. O cejnech na moři u nás není příliš slyšet, zřejmě proto, že lov těchto ryb není tolik atraktivní.
Rybáři v sousedním Polsku si ale chytání pořádných lopat užívají. Často jim na udici končí exempláře s délkou přes půl metru
Jaké vybavení na cejna z pláže? Pořádný surfcasting
Vybavení na lov „mořských cejnů“ může pro české rybáře vypadat netradičně. Zapomeňte na lehké feedery a plavanou. Dlouhý a poměrně tuhý prut tyčící se kolmo vzhůru je na polských plážích častým jevem. Lov cejnů probíhá na položenou pomocí surfcastingových prutů oblíbených právě pro pobřežní mořský rybolov.
Tyto pruty se vyznačují délkou často více než 4 metry a vrhací zátěží od 120 gramů výše. V našich podmínkách tyto pruty příliš mnoho rybářů nepoužívá, snad s výjimkou pár jedinců u nichž lze podobné pruty vidět při lovu kaprů. V dřívější době takových rybářů bylo více, dnes však již drtivá většina dává na sladkovodních revírech přednost kaprovým prutům.
Nástraha bývá při plážovém lovu cejnů často podobná jako u nás, například živočišná v podobě červů či častěji žížal.
Lov cejnů na moři se odehrává nejčastěji v létě. Na YouTube lze najít celou řadu videí a návodů, které se mohou stát inspirací pro vás. Třeba na rybářskou výpravu k severním sousedům během příštího léta. Mě zaujalo video z YT kanálu Damian Ryba, překlad do češtiny není snad nutný:
Buďte první kdo přidá komentář