Lov candáta v létě s vláčecím prutem

candát je v létě náročným soupeřem.

Teplé období roku přeje spíše chytání sumců, bolenů a některých dalších druhů dravých ryb. Lov candáta v létě je o dost komplikovanější než později na podzim.

S příchodem léta mění candát své chování. Období po zahájení lovu dravých ryb tak není opravdu nejúspěšnějším candátím časem.

Candát není natolik aktivní v příjmu potravy a chytit ho na obvyklých místech výskytu bývá těžší než obvykle. Při lovu je tak potřeba použít trochu jinou taktiku. Lov na gumové nástrahy nemusí být v tomto období tím hlavním. Ve spoustě případů můžeme slavit větší úspěchy s woblery, třpytkami a dalšími druhy vláčecích nástrah.

Pro úspěšný lov candáta v létě mu musíte být na stopě. Vědět, kde se candát pohybuje při obstarávání potravy a samozřejmě je výhoda dobře znát revír na němž lovíme.

Úspěšná místa pro lov candáta v létě

Svoje oblíbená místa candát obsazuje i během letních veder. Změny počasí a teplot ale do značné míry mění jeho životní rytmus. Teplá voda a menší množství kyslíku utlumují jeho aktivitu. Přesuny drobných rybek, kterými se candát krmí ho zase nutí vyplouvat do míst, kam by jinak nestrčil ani čumák. Většina potěru v létě vyhledává mělčí místa a tudíž i candát jako dravec se vyskytuje poblíž takových lokací.

Aktivita candáta se také mění během každých 24 hodin. Ve dne candát v létě prakticky nevyhledává potravu a spočívá ve svých jámách nebo jiných vodních překážkách. Výjimkou jsou snad jen dny se zachmuřenou oblohou a nepříliš velkým horkem. Silnější vítr, který vytváří vlny na hladině také může probrat dravce z letargie letního dne.

Od večera do rána můžete candáta potkat právě na mělčinách. Na řekách má candát v oblibě kamenité kosy nebo úseky s tvrdším či písčitým podložím. Zde se hojně nachází potěr a drobné rybky jako oukleje a další bílá ryba. Na přehradách se soustřeďte na mělčiny v blízkosti pařezovišť, zatopených koryt a výrazných propadů hloubky.

Vyzkoušejte také různé přechody mezi rychlejší a pomalejší vodou na řece. Candát často vyčkává na konci proudění. Má zde dost kyslíku i při velkém teplu a říční proud přináší různé pochutiny a další potencionální kořist.

Zapomenout nelze ani na podemleté břehy v říčních obloucích, kde následuje okamžitě několikametrová hloubka. Zde candát nachází dostatek úkrytů v podobě kořenů nebo spadaného dřeva do vody. Ty vytváří různé vracáky, kapsy a další vhodná rybí stanoviště. Candát může stát nalepený přímo na břeh a čekat na svoji kořist celý den.

woblery na candáty fungují hlavně v létě

Nástrahy na letní lov candátů

Lov candáta v létě je zajímavý tím, že tak trochu láme stereotypy, které si my rybáři sami pěstujeme. Pojetí přívlače na candáta se zde dosti odklání od klasického schématu chytání hlavně na gumovou nástrahu.

Léto přeje i tvrdým nástrahám a tak máme více prostoru pro pokusy a experimenty. Zejména lov s woblery na mělčinách přináší až nečekané úspěchy. Chytat ale můžeme téměř na všechny druhy nástrah, které známe:

  • Hladinové nástrahy
  • Mělce potápivé woblery
  • Hluboko potápivé woblery
  • Jigstreamery
  • Gumové nástrahy

Hladinové nástrahy na candáta

Lov na hladinové poppery je možný na velmi mělkých místech a říčních naplaveninách. Funguje to samozřejmě téměř výhradně v noci, kdy jsou candáti nejvíce v ráži a honí rybky blízko hladiny.

Hladinové poppery najdete třeba zde u Páryse

Hluboko potápivé woblery

Využít tyto woblery můžete jak na řece, kde fungují výborně na prohledávání jam v proudech a podjezí, tak i na přehradních nádržích. S takovou nástrahou snadno prolovíte terénní zlomy, které k mělčinám přiléhají. Velmi efektivní je víření sedimentů na dně lopatkou wobleru.

Hluboko potápivé woblery také najdete zde

gumové nástrahy na candáty

Gumové nástrahy a jigstreamery

Osvědčené candátí nástrahy fungují vlastně po celý rok. Dbejte ale na správnou gramáž hlaviček, neboť příliš těžké jigy nepůsobí na menších hloubkách moc lákavě. Důležité je aby propad nástrahy neprobíhal zbytečně rychle.

Gumové nástrahy od Savage a dalších výrobců najdete zde

Závěrem

Lov candáta v létě je vždy větší výzva než jindy. Úspěchy se dají očekávat pouze u vytrvalých jedinců, kteří mají dostatek výdrže a odolnosti. V létě totiž ještě více než jindy platí, že znalost místa a správné načasování lovu je základem pro úspěch při chytání candátů.

Přečtěte si také: Lov candátů na menších řekách

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.